Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > "Telewizyjne drewno" poderwało pilotkę wojskową. Co wiemy o rodzinie Szymona Hołowni?
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 23.11.2023 19:19

"Telewizyjne drewno" poderwało pilotkę wojskową. Co wiemy o rodzinie Szymona Hołowni?

Szymon Hołownia z żoną
Fot. Instagram/Polska 2050

Nowy marszałek Sejmu budzi ogromne zainteresowanie mediów. Szymon Hołownia, jak wielu kolegów z sejmowych ław nie od zawsze zajmował się polityką. Przez długi czas znaliśmy go jako osobowość telewizyjną. Teraz medialne doświadczenie może się przydać, ale jest też brzemieniem. Bo niektórzy Hołowni, mimo poważnego urzędu, nie traktują poważnie.

Większość z nas kojarzy marszałka z programu "Mam talent", gdzie przez kilka lat partnerował Marcinowi Prokopowi. Jego dorobek dziennikarski jest znacznie większy, ale... to ten program przyniósł mu miłość. Kim jest żona polityka, jak się poznali i czy mają dzieci? Wyjaśniamy.

Szymon Hołownia - wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Szymon Hołownia urodził się w Białymstoku 3 września 1976 roku, tego samego dnia, co bracia Karnowscy (ma 47 lat). Nim trafił do polityki, miał na siebie zupełnie inny pomysł. Przez pięć lat studiował psychologię na SWPS w Warszawie, jednak tych studiów nie ukończył. Nowy marszałek Sejmu ma więc wykształcenie średnie. Dwukrotnie był w nowicjacie zakonu dominikanów. Jednak nie zdecydował się na kontynuowanie tej drogi.

Podejście do religii ma dość nowatorskie, choć jest człowiekiem wierzącym, otwarcie mówi, że nie we wszystkim zgadza się z Kościołem. Pracował m.in. w "Gazecie Wyborczej", był felietonistą "Newsweeka", pracował także w "Ozonie", "Rzeczpospolitej", "Kulturze Popularnej", "Machinie", "Przewodniku Katolickim" i kilku innych. Prowadził audycje w Radiu Białystok,  radiu Vox FM i współpracował z Radiem PiN.

Na ekranie debiutował w 2006 roku, prowadził program "Po prostu pytam" w TVP1.W latach 2007–2012 pełnił funkcję dyrektora programowego stacji Religia.tv. Do TVN trafił przez przegląd prasy w Dzień dobry TVN. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził dla tej stacji programy rozrywkowe "Mamy Cię", a następnie "Mam talent!". 

Udział w tym ostatnim w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji nieelegancko wypomniała mu Dominika Chorosińska, aktorka znana z "M jak miłość", gdzie grała kochankę Krzysztofa Zduńskiego, zasiada w sejmowych ławach z ramienia PiS. Kobieta w czasie przemówienia nowego marszałka krzyczała "masz talent". Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, jeśli weźmiemy pod uwagę to, czym sama zajmowała się, nim została posłanką.

Szymon Hołownia poznał żonę dzięki "Mam talent!"

Urszula Brzezińska-Hołownia jest młodsza od męża o 11 lat, jednak jak wielokrotnie podkreślała, na co dzień nie odczuwają tej różnicy. Stanowią doskonale zgrany duet, a od stycznia 2016 są małżeństwem. Niewiele brakowało, a Urszula uciekłaby z pierwszej randki, bo jak przyznała w jednym z wywiadów, wyglądała ona jak niezręczna rozmowa o pracę, a nie spotkanie zainteresowanej relacją romantyczną pary.

Spotkali się, gdy z ekipą "Mam talent!" Szymon Hołownia nagrywał scenki do programu. "Kręciliśmy materiał, udawaliśmy pilotów z Top Gun, którzy chodzą w zachodzącym słońcu pasem startowym. I tak to się wszystko potoczyło, że spotkaliśmy się z moją żoną" - mówił w Dzień dobry TVN. Jednak wypowiedź marszałka nie wyczerpuje tematu. Bo kobieta owszem, wpadła mu w oko, ale żeby się z nią umówić, zapamiętał jej nazwisko z rozpiski realizacyjnej i odszukał ją w mediach społecznościowych.

Pierwsze spotkanie okazało się na Urszuli... nieco krępujące, bo jak wspominała w rozmowie z magazynem "Pani", pytania, które padły w czasie spotkania, sprawiły, że poczuła się jak na rozmowie o pracę, a nie randce. Jednak coś ich do siebie ciągnęło i w miarę, jak znajomość się rozwijała, dostrzegała coraz więcej zalet Szymona Hołowni. Poznali się w 2014 roku, a niespełna dwa lata później stanęli na ślubnym kobiercu.

Kim jest Urszula Brzezińska-Hołownia

Żona marszałka sejmu jest absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Na co dzień jest czynną pilotką Wojska Polskiego i pilotuje samoloty MiG-29 w Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Bywa, że małżonkowie mijają się przez kilka dni. 

"Mamy dwójkę małych dzieci, dwie córki w wieku pięć i pół oraz półtora roku. Są z nami dwa psy, które potrzebują dużo opieki, ponieważ są już starsze i schorowane. To jest logistycznie potężne wyzwanie. Możemy liczyć na pomoc opiekunki, ale ona pracuje tyle, ile przewiduje kodeks pracy, czyli osiem godzin dziennie, podczas kiedy ja pracuję czasami po 12 godzin, a Ula ma dyżury 24-godzinne..." - mówił w rozmowie z Faktem Hołownia.

Kobieta przyznaje, że choć różnią się charakterami, świetnie się dogadują. 36-latka nie zwalnia tempa i cały czas pracuje jako pilotka. Małżonkowie wspólnie wychowują dwie córeczki Marię (o tym, że ma córkę i żonę, Hołownia poinformował w 2019 r.) i Elżbietę (ur. w styczniu 2022 r.). Starają się robić co w ich mocy, żeby dziewczynkom niczego nie zabrakło, a przede wszystkim, żeby nie zabrakło im obecności i uwagi rodziców. 

"On tak samo jest działaczem na pełny etat, jak i tatą na pełny etat. I stara się być też pełnoetatowym mężem" - rozpływała się nad mężem w jednym z wywiadów. Kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że Szymon Hołownia wkrótce po opuszczeniu fotela marszałka Sejmu, znów będzie ubiegać się o prezydenturę, jednak jak podkreśla, nie czuje potrzeby, żeby go zachwalać.

"To by było według mnie trochę śmieszne, gdybym próbowała na siłę krzyczeć, że Szymon jest wspaniały. On sam się obroni swoim podejściem i swoją pracą" - mówiła.

Rodzina to ludzie, dla których chcesz walczyć

Hołownia wielokrotnie podkreślał, że do polityki poszedł, bo leży mu na sercu los Polski, w której będą dorastać jego córki. To jego pierwsza kadencja w Sejmie i zaczyna od wysokiego "C", bo marszałek jest drugą osobą w państwie. Medialne doświadczenie pod wieloma względami Hołowni pomaga, bo publiczne wystąpienia, również te na żywo ma dobrze przećwiczone. 

Choć jak żartował Marcin Prokop, na początku wspólnej pracy był "telewizyjnym drewnem", to nie można mu odmówić, że umie pięknie się wysłowić, a i inteligentnie wbić szpileczkę oponentom też potrafi. Minusem jego przeszłości na obecnym stanowisku jest to, że wielu "starych wyjadaczy" nie traktuje go poważnie, jednak to świadczy o ich braku klasy.

Warto pamiętać, że Ukraińcy w trudnych czasach  mają za prezydenta byłego komika i aktora. . Dziś jednak Hołownia jest marszałkiem Sejmu i ojcem, obydwu rolom oddaje się w pełni. Każdą wolną chwilę spędza z córkami, które, jak sam przyznaje, przypominają mu, co jest w życiu prawdziwie ważne. 

Zobacz także:

Miłość znalazł dzięki bólowi zęba. Władysław Kosiniak-Kamysz jakiego nie znacie

Rodzina, jak z obrazka. Kim są dzieci i żona Rafała Trzaskowskiego?

Premier pochwalił się zdjęciem z rodziną. Kogoś jednak na nim brakuje