Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Alkohol

ludzie na grillu
11.05.2024 09:20 Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Chociaż mówi się to wszem wobec, wszyscy dobrze o tym wiedzą, a lekarze przestrzegają i grzmią, i tak ciągle się zdarza. Chodzi oczywiście o alkohol w ciąży. Nawet minimalna ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. A jednak ciągle można spotkać się z sytuacją, że przyszła mama sięga po drinka.Niektórzy wręcz uważają, że nie ma w tym nic złego, a mama może wypić odrobinę alkoholu. Wiele osób nie widzi zagrożenia w niskoprocentowych napojach. A jednak nie ma dawki alkoholu, którą w ciąży można by uznać za bezpieczną.

Wojtek Wolak "Coach od wódki"
26.04.2024 18:02 "Nie sprzątaj bałaganu, którego narobił pijany mąż". O narodowej traumie Polaków rozmawiamy z Wojtkiem Wolakiem

Alkoholizm w Polsce jest tak powszechny, że stał się niezauważalny dla zwykłego obywatela. Piją ojcowie, matki, dziadkowie i babki. Uczymy pić i wznosić toasty od najmłodszych lat. Kiedy przyjdzie do nas refleksja, że w połowie pusta butelka w rodzinnym salonie oznacza problem? Wojtek Wolak "Coach od wódki", który nie tylko pracuje z osobami uzależnionymi, ale również definiuje sie jako trzeźwy alkoholik. - To doświadczenie pomaga i w pracy. Wyobrażam sobie, że Chodakowska siedzi na kanapie i ma 30 kilogramów nadwagi i tłumaczy, jak ćwiczyć. Każdy pomyślałby, że coś tu nie gra. Tak samo jest z rozmowami o alkoholu - wyjaśnia Wolak. - Moje 6-letnie doświadczenie, jak wygląda detoks, odwyk, jak wygląda leczenie i grupy terapeutyczne jest cenne.Gość podzielił się fragmentami swojego życia. - Moją bezpośrednią zachętą do odstawienie alkoholu było ostre zapalenie trzustki w wieku 33 lat - mówi Wolak, który nie pije już od 2018 roku. Droga do trzeźwości trwała jeszcze rok. Pomógł odwyk stacjonarny, na którym spędził 6 tygodni.