Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To wyjątkowe imię dla chłopca, którym Kaczyński nazwał swojego kota. Nazwano tak 886 dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 22.03.2024 12:09

To wyjątkowe imię dla chłopca, którym Kaczyński nazwał swojego kota. Nazwano tak 886 dzieci

Jarosław Kaczyński kot
Fot. East News/Wojciech Olkusnik/CZESIEK POWAGA

Wiele jest teorii dotyczących pochodzenia tego imienia. Wszystkie wskazują na jego wyjątkowość. Z łaciny oznacza "człowieka wybieranego przez Boga". Nosi jeden z pięcioraczków z Horyńca, a także… kot prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Imię Cezary, bo o nim mowa, z roku na rok zyskuje na popularności. W ubiegłym roku 886 rodzin postanowiło nadać je synom. W Polsce obecne jest od XIV wieku i choć od tamtych czasów ewoluowało, to wciąż jest bardzo lubiane i zdaje się, że w najbliższych latach zobaczymy je w czołówce najchętniej nadawanych chłopcom.

Imię Cezary (Czaruś) pochodzenie i znaczenie

Imię Cezary, początkowo także w Polsce brzmiało Cezar, dokładnie tak nazywał się legendarny władca starożytnego Rzymu. Cezary pochodzi z łaciny, choć nie jest do końca jasne, od jakiego słowa, teorii jest kilka. Pierwsza dotyczy caedere - ciąć, wycinać, co nawiązywać miało do wycięty z łona matki, czyli urodzony przez cesarskie cięcie.

Kolejna teza dotyczy słowa caesaries oznaczającego bujną czuprynę. Podążając jednak tropem Gajusza Juliusza Cezara, możemy przypuszczać, że to imię miało zwracać przede wszystkim uwagę na wyjątkowość osoby je noszącej. Ten mężczyzna miał dowodzić i budzić szacunek. A także czarować tłum - car, to słowo pochodzące od tego imienia.

Kopia – Marta L - 2024-03-22T101620.909.png
Fot. Pixabay/QuakerGirl22

Charakter i osobowość Cezarego

Mężczyzna noszący to imię jest bardzo zrównoważony i spokojny, ma twardy charakter. Jego osobowość budzi respekt i szacunek, szybko wyrasta na lidera. Bardzo dobrze ocenia rzeczywistość, bazując na faktach, ciężko go zwieść pustymi obietnicami, twardo stąpa po ziemi. Otoczenie odbiera go jako osobę bardzo godną zaufania i pragmatyczną, jest niezwykle prawdomówny.

Bardzo szybko zyskuje grono wielbicieli w każdym środowisku. Ma wesołe usposobienie i słynie z bardzo inteligentnego poczucia humoru. Jest przyjacielski i chętny do wspierania tych, których uzna za godnych zaufania. Jest wiernym i lojalnym przyjacielem, który "za swoimi" pójdzie w ogień. Rzadko, ale jednak bywa impulsywny, wtedy lepiej zejść mu z drogi.

Rodzina i relacje Cezarego

Czaruś tylko w jednej sytuacji daje się sterować emocjom - w związku romantycznym. Jednak kiedy już się zakocha, jest w uczuciach bardzo stały i wpierający. Staje na rzęsach, żeby w jego domu panował ład i spokój, a przede wszystkim, żeby domownicy czuli się bezpiecznie. Zapewnia im to, co najlepsze wprowadzonymi przez siebie żelaznymi zasadami. Jednak nie ma tu mowy o dyktaturze, a raczej o porządku i rutynie, które nie są szczególnie uciążliwe.

Cezary już we wczesnym dzieciństwie otacza się ludźmi o podobnej do jego moralności. Jego pozycja w społeczności jest silna i niezachwiana, bo budzi zwykle pozytywne emocje. Ludzie go lubią i chętnie z nim współpracują, co przydaje się także przy wychowywaniu dzieci. Czarek jest dobrym ojcem, sprawiedliwym, kochającym i szukających porozumienia z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy to akurat przechodzi bunt 2-latka, czy ten nastoletni. Jego relacja z potomstwem jest głęboka i zbudowana na solidnym fundamencie.

Życie zawodowe Cezarego

Cezary urodził się, by być podziwianym. Niezależnie od tego, jaką drogę dla siebie wybierze, będzie w tym świetny. Często mówię o nim, że jest pracownikiem miesiąca. W każdym miesiącu roku. Szybko awansuje, bo jest pracowity i lojalny, można na nim zawsze polegać, przestrzega terminów z aptekarską dokładnością, chętnie wspiera współpracowników. Odnajduje się w zawodach mundurowych, ale będzie też doskonałym dziennikarzem, aktorem czy lekarzem.

Jarosław Kaczyński nie ma dzieci, więc nazwał tak jednego ze swoich kotów. Czasem można spotkać się z opinią duchownych, że nie powinno się nadawać ludzkich imion zwierzętom. Jednak warto wiedzieć, że prawo kanoniczne tego nie zabrania, a takie działanie nie jest grzechem, więc czemu nie? Inny znany Cezary, to np. Pazura czy Żak, ale także Charlie - jeden z pięcioraczków z Horyńca nazywany jest przez mamę Czarusiem.

Cezary może obchodzić imieniny: 12 stycznia, 21, 25 lutego, 8, 15 kwietnia, 15 maja, 22 lipca, 26, 27 sierpnia, 27, 28 grudnia.

Zdrobnienia imienia Cezary: Czarek, Czaruś, Czarulek.

Zobacz także:

Kapryśna kłamczucha. Nic dziwnego, że dziewczynek o tym imieniu jest coraz mniej

Zapytała matki na grupie o nietypowe imię dla chłopca. Kobiety nie zostawiły na niej suchej nitki

Najsłodsze imiona dla dziewczynek. Aż dziw, że są tak mało popularne

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco