Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > To imię nosił bohater popularnego serialu w PRL. Rodzice znów nazywają tak dzieci
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 25.08.2023 08:19

To imię nosił bohater popularnego serialu w PRL. Rodzice znów nazywają tak dzieci

Stefan - znaczenie imienia
Fot. Pexels

W 2022 roku nadano to imię 503 chłopcom. Nic dziwnego, że rodzice coraz chętniej po nie sięgają. Wszak z greki znaczy "znak zwycięstwa". Do tego chłopiec noszący to imię szybko się uczy, jest sprawny fizycznie i pewny siebie. Z roku na rok młodzi rodzice coraz chętniej nazywają tak synów.

Stefan w dzieciństwie bywa małym łobuziakiem. Jednak wyrasta na prawdziwą dumę rodziców. Dziecko, które nosi to imię, jest skazane na sukces! Już za chwilę najpopularniejsze w roku imieniny Stefana, świętuje on 2 września. Zobacz, jakie cechy łączą chłopców o tym imieniu.

Znaczenie imienia Stefan

Pochodzące z języka greckiego imię Stefan, wywodzi się od słowa stephanos, dosłownie oznacza wieniec, koronę lub diadem - tłumaczy się je więc jako "znak zwycięstwa" lub "ukoronowany". W języku polskim to imię ma dwie formy: Stefan i Szczepan obydwa imiona mają to samo znaczenie. Stefana dawniej kojarzono z wyższymi sferami. Szczepan pochodził z pospólstwa.

Ogromną popularnością imię Stefan cieszyło się w Polsce w latach 50. ubiegłego wieku. Wówczas Stefanów było prawie tak wielu, jak Stanisławów. Dziś rodzice chętnie sięgają po nie. Podkreślają, że jest nieoczywiste i szlachetne, a przy tym, wciąż nie aż tak bardzo popularne, co daje ich synom szanse na bycie jedynym Stefanem w klasie.

Green Beans - 2023-08-25T074721.828.jpg

Jaki jest Stefan

Mężczyzna noszący to imię jest niezwykle dumny i pracowity. Stefan już w dzieciństwie rzadko prosi o pomoc, swoje problemy stara się rozwiązywać samodzielnie. Sprawia wrażenie skrytego, ale nie można powiedzieć, że się izoluje od innych. Stefan jest bardzo uczynny i pomocny, godny zaufania.

Jest w stanie cierpliwie słuchać, czym zjednuje sobie sympatię otoczenia. O sobie mówi niewiele. Jest bardzo uważnym obserwatorem. Niestety Stefan niesie ze sobą ciężar wszystkich smutków, z jakich zwierzają mu się inni, przez co dość często wpada w melancholię. Wtedy musi pobyć sam. W grupie potrafi sprawiać wrażenie nieobecnego, to oznacza jedno - Stefan analizuje.

Chłopiec noszący to imię bardzo szybko się uczy, jest sprytny i rezolutny. Pierwszy w klasie uczy się jeździć na owerze i błyszczy na lekcjach... z każdego przedmiotu. Stefek rzuca się w oczy. Chodzi dumny, wyprostowany, lubi, kiedy inni go podziwiają. Bywa niestety egoistyczny. Mimo zdolności słuchania ludzi nie robi tego bezinteresownie, często upomina się o zwrot "długu".

Życie uczuciowe Stefana

U niego wszystko musi mieć swoje miejsce i musi iść po jego myśli. Zwiąże się na całe życie z pierwszą osobą, o której pomyśli "to ta jedyna". W domu chętnie oddaje prowadzenie rachunków i zajmowanie się ważnymi sprawami partnerce. Sam skupia się zarabianiu. Idzie mu to dobrze, bo jest szalenie pracowity i zależy mu na utrzymaniu pozycji lidera, którego otoczenie podziwia.

Nie znosi kłamstwa i nieuczciwości. Już od wczesnego dzieciństwa wykazuje godną pozazdroszczenia moralność. Jak Stefan coś obieca, to choćby miał sobie wypruć żyły - wywiążę się z obietnicy. Partnerkę, przyjaciół ma na całe życie. Chyba że go zawiodą, wtedy odejdzie, nie oglądając się na siebie. Stefan jest dobrym ojcem: sprawiedliwym, troskliwym i kochającym, ale miewa problemy z okazywaniem uczuć.

Kariera w życiu Stefana

Mężczyzna noszący to imię na pewno będzie kręcić się wysoko w hierarchii firmy. Doskonale odnajduje się na stanowiskach, które pozwalają mu patrzeć na innych z góry. Jest uczciwy i ambitny, swoje obowiązki wykonuje z najwyższą starannością, ale szanuje też swoje życie prywatne.

Stefan może pracować po godzinach, ale kiedy wypełni swoje obowiązki - wstaje i wychodzi. Nie ma ochoty na integrowanie się z zespołem i bywa odbierany jako nieprzystępny. On nie łączy życia prywatnego z zawodowym. Doskonale odnajduje się w zawodach wymagających logicznego myślenia i dających prestiż. Będzie doskonałym lekarzem, nauczycielem czy inżynierem. 

Imię Stefan nosił bohater niezwykle popularnego serialu “Czterdziestolatek” inż. Stefan Karwowski, wcielał się w niego Andrzej Kopiczyński. 

Zdrobnienia: Stefanek, Stefek, Stefciu, Stef

Imieniny: 3 lutego, 16 marca, 17 kwietnia, 12 czerwca, 16 lipca, 26 sierpnia, 2, września, 7  października,  11 grudnia.

Zobacz także:

Nazwano tak tylko 3 chłopców. Zapomniane imię na "A" noszą tylko wyjątkowi mężczyźni

Imię dla dziewczynki, które zachwyca delikatnością. Znów staje się modne

Mściwa i zbyt ambitna. Nic dziwnego, że nikt już tak nie nazywa córek