Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Ziemniaki z ogniska serwuj tylko w ten sposób. Inaczej dziecko czeka ból brzucha
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 30.09.2023 12:31

Ziemniaki z ogniska serwuj tylko w ten sposób. Inaczej dziecko czeka ból brzucha

ziemniaki z ogniska dla dzieci
Fot. Ai Kaneki/SutterStock

To już w zasadzie koniec sezonu na wykopki. Choć dziś wydobywanie ziemniaków z ziemi wygląda zupełnie inaczej, niż choćby 30 lat temu, wciąż jest to ciężka praca i... okazja do spotkań. Dawniej w terminie wykopków na wsi zjawiały się całe rodziny, zakasywano rękawy i z motykami wszyscy szli w pole.

Dziś ręcznie zbiera się tylko niektóre rządki, aby zrobić miejsce dla kół maszyn, które ziemniaki wydobywają. Po 100 dniach w ziemi bulwy są gotowe nie tylko, by zagościć na naszych stołach, ale także, by zimować w kopcach i piwnicach. Po wykopkach tradycyjnie robi się ognisko i je kiełbaski, a także ziemniaki z ogniska. Czy nadają się dla dzieci?

Ziemniaki pieczone w ognisku

Tradycyjnie zasypuje się je w popiele i podaje, kiedy ogień już przygasa. Warto więc wybierać większe okazy, bo małe mogą się zwyczajnie spalić. Dziś często przed wrzuceniem do ognia kartofelki zawija się w folię aluminiową, która chroni ich skórkę przed działaniem żaru. Tak czy inaczej, przed pieczeniem ziemniaki należy wyszorować.

Podaje się je po prostu z solą, masłem, np.z dodatkiem ziół lub czosnku. Zwykle w czasie rodzinnych spotkań, które wieńczą ciężką pracę w polu, jest to największy rarytas. Jednak przy tej okazji zawsze rodzi się pytanie: czy takie ziemniaki nadają się do podawania najmłodszym?

Projekt bez nazwy (94).jpg

Ziemniaki w diecie dziecka

Zwykle zaczynamy od gotowanego na wodzie purée, czasem z dodatkiem mleka mamy lub modyfikowanego już w 6. miesiącu życia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie (jeśli dziecko nie jest uczulone), by podać ziemniaczki z masełkiem czy ziołami. 

Świetnie do ziemniaków pasuje rozmaryn i tymianek. Po 7 miesiącu życia można maluchowi zaserwować pieczone ziemniaki. Jeśli przygotowujemy je w piekarniku, watro delikatnie skropić je olejem lub dodać odrobinę masła. Można je podać wówczas np. z twarożkiem. Dzieci zwykle lubią to danie.

Ziemniak z ogniska w diecie niemowlaka

Jeśli dziecko nie ma alergii na ziemniaka, po 7. miesiącu życia możemy mu zaserwować również "pyrę z popiołu". Jednak trzeba pamiętać  kilku zasadach. Dla małych dzieci wybieramy w miarę możliwości produkty ekologiczne, jeśli jesteście na wsi u bliskich, z pewnością wskażą, które okazy będą dla dziecka najlepsze. Ziemniaki dokładnie szorujemy i dla dziecka pieczemy w folii aluminiowej, żeby się nie przypalały.

Przed podaniem, koniecznie przekrój ziemniaka na pół i upewnij się, że cały jest dobrze upieczony i mięciutki. Małym dzieciom nie podajemy ziemniaków ze skórką - tę trzeba ściągnąć. Dla malutkiego brzuszka mogłaby być zbyt ciężkostrawna. Nie sól dziecku ziemniaka, w diecie niemowląt powinno być jak najmniej soli, nie jest ona zdrowa, a maluch, ucząc się nowych smaków, nie będzie się o nią upominać.

Smakołyki z ogniska nie zawsze dla przedszkolaka

Nawet przedszkolak (ani jego rodzice) nie powinni jeść potraw spalonych. Zwykle z ogniska serwujemy kiełbaski, warto poczekać na nie nieco dłużej, niż wsadzać je w ogień i jeść zwęglone. Podobnie z ziemniakami, jeśli się przypalą - nie podawajmy ich dzieciom, bo to może skończyć się bólem brzuszka. Dobrze upieczone zaproponuj z masełkiem ziołowym, ale wciąż bez skórki.

Parzonki, czy też prażonki, które przygotowujemy w kociołku nad ogniskiem, można podawać dzieciom, jeśli nie są zbyt słone i tłuste. Kilka plasterków boczku, cebula, buraki i ziemniaki uduszone z przyprawami mogą pobudzić dziecięcy apetyt, kiedy maluch spędzi cały dzień na dworze - jeśli danie nie jest bardzo ostre, można pozwolić dziecku spróbować. Ostrożnie natomiast z piankami z ogniska, pamiętajmy, że to sam cukier.

Zobacz także:

Tragedia w podkrakowskim przedszkolu. Nie żyje 4-letnie dziecko

Zmarły setki dzieci po zażyciu syropów na kaszel. Nadal można kupić je w aptekach

Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Bezpieczeństwo dziecka, to coś więcej niż zakryte kontakty
bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu
Kołyska już jest, wózek też kupiony, wieże z pieluszek piętrzą się w sypialni. Zaczynasz się zastanawiać, co jeszcze możesz zrobić, aby twój maluszek czuł się komfortowo i bezpiecznie w domu. A pamiętałaś o tym?Pojawienie się małego człowieka w domu to wielka rewolucja. Nie tylko dla rodziców, ponieważ niemowlę w domu wiąże się z licznymi zmianami w przestrzeni, w której do tej pory żyliście tylko we dwoje. I znów nie chodzi tylko o to, że bobasowe urządzenia zagracą wam pół domu.Co może się stać, jeśli nie zabezpieczysz domu?Nie będę tu straszyć cię wszelkimi możliwymi wypadkami z udziałem niemowląt. Wiedz jednak, że gdy pojawi się dziecko, zaczniesz nieustannie myśleć o zapewnieniu mu bezpieczeństwa. By zdjąć sobie, chociaż częściowo ten ciężar z barków, zapytaj ekspertów, jak dokładnie przygotować przestrzeń dla niemowlęcia.We wrześniu  PZU zbiera pytania od kobiet w ramach kampanii prewencyjnej „Bez obaw o przyszłość”. Na ich podstawie stworzy bazę wiedzy dla wszystkich mam. Na twoje wątpliwości odpowiedzą eksperci: ginekolog-położnik, psycholog i prawnik. Dzięki nim zyskasz pewność, że przestrzeń, do której właśnie zapraszasz maluszka, jest całkowicie dla niego bezpieczna. 
Czytaj dalej
Oddychaj, takie akcje porodowe zdarzają się tylko w filmach. Jak wyglądają naprawdę?
jak wygląda poród
Oglądałaś „Brigdet Jones 3”, a może pamiętasz poród Rachel z „Przyjaciół”? Te kultowe sceny porodów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli podglądałaś filmowe kobiety w scenach porodowych, rozczarujesz się w szpitalu. Poród nie jest tak spektakularny jak ten przed kamerą, te proces może trwać nawet kilka dni! A już z pewnością chlustające wody płodowe to największy mit kina porodowych akcji.Pojawiły się pytania? To świetnie! Zanim przejdziesz do materiału wiedz, że warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie w okresie ciąży. Nie pytaj zatem „Dr Google’a”, jak wygląda poród, a poszukaj u źródła.PZU prowadzi właśnie kampanię prewencyjną „Bez obaw o przyszłość”, którą tworzy razem z kobietami. Zarówno tymi w ciąży jak i dopiero planującym pojawienie się na świecie maluszka.Właśnie w ramach tej akcji przejdziemy teraz z tobą przez wszystkie wczesne i późne objawy rozpoczynającego się porodu, abyś miała pewność, że jesteś bezpieczna, a akcja przebiega zgodnie z planem. Są elementy porodu, których nie zbadasz sama np. rozwarcie szyjki macicy. Ale istnieją i takie, które odczujesz na własnej skórze. Oto one. 
Czytaj dalej