Tysiące Ukraińców straciło prawo do 500+. ZUS wyjaśnia, jak odzyskać świadczenie
Od 1 czerwca 2023 roku wstrzymano wypłatę aż 18 tys. świadczeń 500+ dla Ukraińców. Jak poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, ma to związek z opuszczaniem Polski przez uchodźców. Jednak niewielu z nich wie, że jeśli wrócą - mogą odzyskać prawo do świadczenia.
Kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie dopuściły się bestialskiej napaści na Ukrainę, wielu naszych sąsiadów znalazło schronienie w Polsce. Ukraińcy - głównie kobiety z dziećmi, mogły liczyć na pomoc obywateli, ale też państwa. Szybko przygotowano przepis, który umożliwiał tym rodzinom pobieranie świadczenia wychowawczego 500+. Teraz wiele z nich straciło prawo, ale można je odzyskać.
ZUS musi wstrzymać wypłatę
Zgodnie z prawem ZUS ma obowiązek wstrzymać wypłatę świadczenia, jeśli uprawniony do pobierania go obywatel Ukrainy opuści teren Polski. Jednak świadczenie można odzyskać, a nawet otrzymać zaległe pieniądze.
"Ma to charakter czasowy i nie wiąże się z utratą prawa do świadczenia, jeżeli osoba powróci do Polski w ciągu 30 dni i informacja ta zostanie odnotowana w rejestrze Straży Granicznej. W takim przypadku obywatel Ukrainy nie traci legalności pobytu w Polsce, a wypłata świadczenia jest wznawiana łącznie z wyrównaniem za wstrzymany miesiąc, o ile są spełnione pozostałe warunki uprawniające do tego świadczenia" - mówił rzecznik ZUS.
Utrata legalności przez zaniedbanie
Zdarza się, że obywatele Ukrainy wracają na terytorium RP, jednak nie zostaje to odnotowane w systemie. Wracając do Polski muszą okazać straży granicznej dokument elektroniczny diia.pl. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, system nie zarejestruje ich powrotu, a to może skończyć się utratą nie tylko świadczenia 500+, ale także utratą legalności pobytu. Co zrobić?
Jeśli obywatel Ukrainy wyjeżdża, ale w ciągu 30 dni wraca do Polski, musi zgłosić ten fakt Straży Granicznej. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone automatycznie, łącznie z wyrównaniem. Jeśli obywatel Ukrainy wraca po czasie dłuższym, niż 30 dni, powinien zgłosić ten fakt komendantowi SG w czasie kontroli paszportowej. Legalność pobytu powinna zostać przywrócona.
Zgłoszenie należy wysłać na adres mailowy konkretnej placówki granicznej. Wykaz adresów mailowych jest dostępny na stronie internetowej Straży Granicznej.
Straciłeś 500+? Zadzwoń do ZUS
Kolejny krokiem jest wizyta w dowolnej placówce ZUS, lub telefon na infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tam trzeba przekazać informację o zgłoszeniu do Straży Granicznej. Kiedy dane w SG zostaną zaktualizowane, ZUS wypłaci świadczenie, łącznie z zaległym. Ta procedura dotyczy Ukraińców wracających z ojczyzny bezośrednią granicą z RP.
Osoba, która wraca do Polski spoza strefy Schengen, np. przez Słowację, powinna bezzwłocznie udać się do Urzędu Gminy w celu zarejestrowania powrotu. Należy złożyć wniosek o nadanie statusu "UKR" w rejestrze PESEL. We wniosku trzeba wskazać dokładne miejsce przekroczenia granicy strefy Schengen, a także datę przekroczenia tej granicy, która nie jest granicą Polski.
Zobacz także:
Wielka podwyżka dla rodziców. Zyskają aż kilka tysięcy złotych rocznie
800 plus uchwalone. Kiedy ruszą wypłaty wyższego świadczenia?
Sprawdziliśmy czy 300 zł wystarczy na wyprawkę szkolną w Lidlu, Biedronce, Auchan [LISTA]