Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > W święta częściej zachodzimy w ciążę? Eksperci odpowiedzieli
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 27.10.2021 02:00

W święta częściej zachodzimy w ciążę? Eksperci odpowiedzieli

serce
Fot: LuckyBusiness, canva.com

Badania pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się we wrześniu, a to oznacza, że najczęściej zachodzimy w ciążę w grudniu. Co powoduje, że w świątecznym okresie mamy większą ochotę na czułości?

Według badań przeprowadzonych w USA przez FiveThirtyEight wynika, że najbardziej popularne dni urodzin to 9 i 19 września. Szacunkowe dni poczęcia wypadają w tych przypadkach na 17 grudnia i 27 grudnia. Najwięcej kobiet zachodzi w ciążę w święta. W Polsce także ten trend jest widoczny. Według statystyk GUS, w 2019 roku najwięcej dzieci, bo aż 1447, urodziło się 13 września. 

W święta najczęściej zachodzimy w ciążę

Według badań duże znaczenie dla naszej płodności mają pory roku. Oddziaływanie światła słonecznego wpływa na nasz organizm, a szczególnie na pracę jajników i endometrium. W okresie letnim ulega pogorszeniu także nasienie.

Zwiększenie liczby ciąż w okresie zimowym związane jest także z wysokością temperatury. Zostało udowodnione, że więcej par ma ochotę na czułości kiedy robi się coraz zimniej. Co więcej, wiele badań wykazało, że wiele z nich uprawia w tym czasie seks bez zabezpieczenia.

Poczęci w święta

Jak się okazuje, pora roku, w której zostaliśmy poczęci, może mieć znaczenie dla naszej przyszłości. Naukowcy przeanalizowali dane około miliona uczniów na Florydzie z lat 1994-2004. W tych badaniach wrześniowe dzieci wypadły bardzo dobrze. Według ekspertów dzieci poczęte w grudniu, na ogół osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Natomiast dzieci urodzone w sierpniu w tych badaniach wypadły najsłabiej. Uczniowie obchodzący urodziny w tym wakacyjnym miesiącu często później dorastają i mają problemy w nauce.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Tagi: ciąża