portalparentingowy.pl > Szkoła > W szkołach brakuje nauczycieli. Będzie kolejny strajk?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.06.2022 12:30

W szkołach brakuje nauczycieli. Będzie kolejny strajk?

Sala lekcyjna canva PRO
fot. recep-bg, canva.com

Rok szkolny dobiegł już końca. Mimo że do sal lekcyjnych uczniowie wrócą dopiero za dwa miesiące, to dyrektorzy coraz bardziej się niepokoją. Jak donosi zastępca prezydenta Warszawy, miasto w tym roku zanotowało rekordową liczbę wakatów. A problem dotyczy też innych miast.

Już jakiś czas temu Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP, ostrzegała przed brakami kadrowymi, które grożą nam w roku szkolnym 2022/2023. Problem staje się coraz poważniejszy, a pomiędzy ministerstwem edukacji a nauczycielami wciąż nie ma porozumienia. Wielu obawia się kolejnych strajków.

Braki kadrowe w polskich szkołach

Według ogłoszeń na stronach kuratoriów oświaty dnia 10 czerwca brakowało ponad 12 tys. nauczycieli w Polsce. Według ZNP w tym roku z pracy w edukacji zrezygnowało więcej osób, niż w latach poprzednich. Większość odchodzi ze względu na niezadowalające wynagrodzenia, stresujące warunki pracy i brak porozumienia z MEiN.

- To, że dzisiaj z zawodu odchodzą masowo nauczyciele to jest efekt tego, że państwo nawet nie próbuje rozmawiając ze związkami zawodowymi wypracować jakieś wspólne przedsięwzięcia i propozycje wzrostu wynagrodzeń. To jest rzecz, która absolutnie wymaga sprzeciwu ze strony związków zawodowych — powiedział Sławomir Broniarz, prezes ZNP na konferencji w Warszawie.

O niepokojącej sytuacji w polskich szkołach poinformowała zastępczyni prezydenta Warszawy, Renata Kaznowska. W wypowiedzi dla TVP3 przekazała, że w stolicy zanotowano rekordową ilość 3300 wakatów.

Będą kolejne strajki nauczycieli?

Obecnie Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 20 proc. podwyżek wynagrodzenia dla wszystkich nauczycieli.

- Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 4,4 procent przy 14- procentowej inflacji pokazuje, że to nawet nie jest rekompensata inflacyjna, to nie jest jakakolwiek oferta dla tego środowiska — dodał podczas konferencji Sławomir Broniarz.

ZNP nie wyklucza organizacji kolejnego strajku na początku przyszłego roku szkolnego. Do nauczycieli została już rozesłana ankieta z pytaniem o możliwości przeprowadzenia protestu i jego ewentualne formy. Z jej wynikami związek ma zamiar zapoznać się pod koniec miesiąca.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: edziecko.pl