portalparentingowy.pl
wady wymowy: rozpoznanie i przyczyny

unsplash

Wady wymowy, które występują najczęściej. Rozpoznanie i przyczyny

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Wady wymowy u dzieci nie powinny być lekceważone przez rodziców. Mogą bowiem odcisnąć piętno na życiu malucha i prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. Warto znać przyczyny ich występowania oraz potrafić je rozpoznać

Wady wymowy są zjawiskiem o wiele częstszym, niż mogłoby się wydawać. Zaliczamy do nich bowiem bardzo wiele defektów. Nie wszystkie łatwo wyłapać. Niektóre są stosunkowo błahe, inne jednak potrafią znacznie utrudnić codzienne życie i komunikację, bez której trudno sobie przecież je wyobrazić.

undefined

Wady wymowy. Jak je rozpoznać, skąd się biorą?

undefined

Problemów z wymową absolutnie nie należy lekceważyć. Niestety często zdarza się, że dzieci, które są nimi dotknięte, doznają negatywnych reakcji ze strony rówieśników. Najmłodsi często nie rozumieją, jak dużą krzywdę, może wyrządzić innej osobie złe słowo i pochopnie wyzywają lub wyśmiewają inne dzieci. Konsekwencją może być uraz psychiczny, który z kolei niesie ze sobą ryzyko zaburzenia rozwoju kompetencji społecznych dziecka.

Poza tym wady wymowy o wiele ciężej wyleczyć w wieku dorosłym dlatego rodzice powinni starać się, jak najszybciej coś z nimi zrobić. Aby tego dokonać, trzeba jednak być świadomym problemu oraz potrafić go rozpoznać. 

Do najczęściej diagnozowanych wad wymowy zaliczamy rotacyzm, który określany jest również mianem “rerania”. Mówimy o nim, gdy ktoś nie potrafi odpowiednio wyartykułować głoski “r”. Według norm przyjętych przez specjalistów dzieci powinny radzić sobie z nią mniej więcej w wieku od 5-6 lat. Jeżeli po tym okresie nadal będzie sprawiała im ogromne problemy, warto zacząć się zastanawiać nad pomocą ekspertów.

Często spotyka się także sygmatyzm, potocznie nazywany seplenieniem, czyli nieprawidłową wymowę głosek z szeregu syczących (s, z, c, dz), ciszących (ś, ź, ć, dź) i szumiących (sz, ż, cz, dż). Istnieje również duża szansa napotkania osoby z kappacyzmem i gammacyzmem, czyli problemami z wypowiedzeniem litery “k” i g”.

Warto wspomnieć też o nosowaniu, fachowo nazywanym rynolalią, czyli zakłóceniu w realizacji ustność-nosowość oraz o mowie bezdźwięcznej, czyli realizowaniu głosek dźwięcznych w formie ich bezdźwięcznych odpowiedników. Przykładowo dziecko może mówić “pajka” zamiast “bajka”.

Przyczyn wad wymowy jest wiele. Począwszy od niskiej sprawności przez nieprawidłowy zgryz, wady narządów odpowiedzialnych za poprawną artykulację, problemy ze słuchem, niepoprawne nawyki, obecność trzeciego migdałka, aż do nieprawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego

Z uwagi na wiele możliwych przyczyn wystąpienia wad wymowy, metody leczenia także są różne. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zatem konsultacja ze specjalistą.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważył

  • Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

  • Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiada

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >