Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Wady wymowy, które występują najczęściej. Rozpoznanie i przyczyny
Damian Witoń
Damian Witoń 23.03.2022 04:10

Wady wymowy, które występują najczęściej. Rozpoznanie i przyczyny

wady wymowy: rozpoznanie i przyczyny
unsplash

Wady wymowy są zjawiskiem o wiele częstszym, niż mogłoby się wydawać. Zaliczamy do nich bowiem bardzo wiele defektów. Nie wszystkie łatwo wyłapać. Niektóre są stosunkowo błahe, inne jednak potrafią znacznie utrudnić codzienne życie i komunikację, bez której trudno sobie przecież je wyobrazić.

undefined

Wady wymowy. Jak je rozpoznać, skąd się biorą?

undefined

Problemów z wymową absolutnie nie należy lekceważyć. Niestety często zdarza się, że dzieci, które są nimi dotknięte, doznają negatywnych reakcji ze strony rówieśników. Najmłodsi często nie rozumieją, jak dużą krzywdę, może wyrządzić innej osobie złe słowo i pochopnie wyzywają lub wyśmiewają inne dzieci. Konsekwencją może być uraz psychiczny, który z kolei niesie ze sobą ryzyko zaburzenia rozwoju kompetencji społecznych dziecka.

Poza tym wady wymowy o wiele ciężej wyleczyć w wieku dorosłym dlatego rodzice powinni starać się, jak najszybciej coś z nimi zrobić. Aby tego dokonać, trzeba jednak być świadomym problemu oraz potrafić go rozpoznać. 

Do najczęściej diagnozowanych wad wymowy zaliczamy rotacyzm, który określany jest również mianem “rerania”. Mówimy o nim, gdy ktoś nie potrafi odpowiednio wyartykułować głoski “r”. Według norm przyjętych przez specjalistów dzieci powinny radzić sobie z nią mniej więcej w wieku od 5-6 lat. Jeżeli po tym okresie nadal będzie sprawiała im ogromne problemy, warto zacząć się zastanawiać nad pomocą ekspertów.

Często spotyka się także sygmatyzm, potocznie nazywany seplenieniem, czyli nieprawidłową wymowę głosek z szeregu syczących (s, z, c, dz), ciszących (ś, ź, ć, dź) i szumiących (sz, ż, cz, dż). Istnieje również duża szansa napotkania osoby z kappacyzmem i gammacyzmem, czyli problemami z wypowiedzeniem litery “k” i g”.

Warto wspomnieć też o nosowaniu, fachowo nazywanym rynolalią, czyli zakłóceniu w realizacji ustność-nosowość oraz o mowie bezdźwięcznej, czyli realizowaniu głosek dźwięcznych w formie ich bezdźwięcznych odpowiedników. Przykładowo dziecko może mówić “pajka” zamiast “bajka”.

Przyczyn wad wymowy jest wiele. Począwszy od niskiej sprawności przez nieprawidłowy zgryz, wady narządów odpowiedzialnych za poprawną artykulację, problemy ze słuchem, niepoprawne nawyki, obecność trzeciego migdałka, aż do nieprawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego

Z uwagi na wiele możliwych przyczyn wystąpienia wad wymowy, metody leczenia także są różne. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zatem konsultacja ze specjalistą.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl