Wiceminister edukacji ogłosił informacje dot. nauczania w szkołach. Chodzi o nowelizajcę Prawa oświatowego
Według wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego "lex Czarnek" nie spowoduje, że rola rodziców w decydowaniu o tym, czego uczą się ich dzieci, będzie ograniczona, a wręcz przeciwnie. "Chodzi o to, aby rodzice mieli pełną świadomość tego, jakie zajęcia organizacje oferują."
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski był gościem Radia Gdańsk, w którym wypowiedział się na temat nowelizacji Prawa oświatowego, potocznie nazywanego "lex Czarnek" zgodnie, z którym zostanie wzmocniona rola kuratorów oświaty. Zmianom ulegną także zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.
Wiceminister edukacji o "lex Czarnek"
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że w znowelizowanej ustawie są ważne przepisy, dotyczące np. możliwości prowadzenia zajęć zdalnych w przypadku przerwy w szkole trwającej dłużej niż dwa dni, np. w wyniku jakiejś klęski żywiołowej czy innego zdarzenia losowego, uniemożliwiającego przebywania w budynku.
Odniósł się także do kwestii organizacji pozarządowych. Tłumaczył, że zaproponowane w projekcie ustawy zapisy są odpowiedzią na propozycje i uwagi rodziców i przytoczył sytuację, jaka miała miejsce w Gdańsku.
Nie wszystkie organizacje będą mogły prowadzić zajęcia w szkole?
Wiceminister Piontkowski opowiedział, że tamtejsze władze samorządowe nie informując rodziców o tym, jakie treści zawierają dane programy, próbowały je wprowadzać do szkół. Tak było np. z programem "Zdrovve Love", z którym później część rodziców walczyła.
- W związku z tym uznaliśmy, że trzeba wprowadzić jakieś jednoznaczne zasady, mówiące o tym, jakie organizacje mogą prowadzić zajęcia w szkołach. Nie ma żadnego ograniczenia funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach, my je chętnie widzimy. Przytłaczająca większość będzie działać, chodziło natomiast o to, aby rodzice mieli pełną świadomość tego, jakie zajęcia te organizacje oferują - powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski.
"Zdrovve Love" - co to jest?
"Zdrovve love" to program, którego głównym celem jest edukacja seksualna młodzieży klas I szkół ponadpodstawowych. Zajęcia z edukacji seksualnej, realizowane w ramach projektu spotykały się z krytyką ze strony części mieszkańców Gdańska m.in. stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk, którego członkowie uważali, że zawiera treści demoralizujące i seksualizujące młodzież.
Program „Zdrovve Love” realizowany był w ramach „Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska” w latach 2017-2020 (moduł wsparcia edukacyjnego).
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Źródło: m.radiogdansk.pl, gdansk.pl