Wielka Brytania. Rośnie liczba zachorowań na zapalenie wątroby u dzieci. Eksperci nadal nie są pewni przyczyny
W ostatnich miesiącach brytyjscy lekarze zauważyli niepokojącą tendencję u dzieci poniżej 10. roku życia. W Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej aż 74 maluchy trafiły do szpitala ze stanem zapalnym wątroby. Specjaliści wciąż nie potrafią uściślić, co jest przyczyną rosnącej liczby zachorowań.
Od początku 2022 w Wielkiej Brytanii zanotowano kilkadziesiąt przypadków zapalenia wątroby u dzieci. Eksperci mają już pewne teorie dotyczące przyczyn powstawania choroby, jednak wciąż nie mogą ich w pełni potwierdzić. Na razie rodzice są proszeni o obserwowanie swoich pociech i zwracanie uwagi na nietypowe objawy.
74 przypadki dzieci z zapaleniem wątroby
49 przypadków w Anglii, 13 w Szkocji, 12 w Walii i Irlandii Północnej — tak prezentują się statystyki od początku 2022 roku. Dotyczą one zachorowalności dzieci na zapalenie wątroby. Według specjalistów jest to nadzwyczajny wzrost zachorowań, któremu należy się dokładnie przyjrzeć.
Sprawą zainteresowała się brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), według której za chorobę mogą odpowiadać adenowirusy, czyli rodzina wirusów wywołujących m.in. łagodne przeziębienia.
- Jednak dokładnie badamy inne potencjalne przyczyny — dodała specjalistka z UKHSA, dr Meera Chand dla BBC.
Zapalenie wątroby u dzieci
Rodzice zostali poproszenie o dokładnie obserwowanie symptomów u dzieci i natychmiastowe reagowanie w razie jakichkolwiek podejrzeń choroby.
- Wzywamy rodziców i opiekunów, aby zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby — w tym żółtaczkę lub zażółcenie oczu i skóry — oraz aby w razie potrzeby skontaktowali się z pracownikiem służby zdrowia — wytłumaczyła dr Chand.
Poza wspomnianymi przez ekspertkę objawami należy również zwracać uwagę na:
swędzenie skóry;
ciemny mocz;
jasnoszary kał;
zmęczenie
bóle mięśni i stawów
podwyższona temperatura
nudności i wymioty.
Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
Najmłodsze ofiary wojny. Fundacja Świętego Mikołaja opowiedziała, jak pomaga dzieciom z Ukrainy
Oddziały przygotowawcze. Ministerstwo Edukacji opublikowało zasady organizacji
Tylko u nas: Maria Deskur o pomocy dzieciom uchodźców z Ukrainy i akcji #Książka Chroni
Źródło: edziecko.pl