Wielu nauczycieli w polskich szkołach na zwolnieniach lekarskich. Jest komunikat MEiN
Niektórzy rodzice szkół podstawowych są zaniepokojeni rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 i związanymi z tym częstymi kwarantannami. Obawiają się o realizację podstaw programowych, ponieważ, jak twierdzą, dzieci mają odwoływane lekcje albo mają zastępstwa. Ministerstwo Edukacji i Nauki uspokaja.
Zaniepokojeni rodzice zwracają uwagę na to, że nauczyciele często trafiają na kwarantannę lub biorą zwolnienia lekarskie w związku z obowiązującymi przepisami. W konsekwencji plany lekcji ulegają zmianom.
Czy istnieje ryzyko paraliżu pracy szkół?
Jedna z mam ucznia szkoły podstawowej z warszawskiego Ursusa uważa, że w szkole panuje dezorganizacja związana z kwarantannami i potwierdzonymi przypadkami koronawirusa. Według niej zastępstwa lub odwołane lekcje zdarzają się coraz częściej.
Skarży się także, że przez około miesiąc uczniowie nie mieli lekcji matematyki, ponieważ nie było nauczyciela. Dzieci albo miały zastępstwo, albo lekcja była odwołana.
Szkoły sobie radzą najlepiej jak mogą
Dyrektorzy placówek nie podzielają obaw rodziców. Według nich szkoły radzą sobie najlepiej, jak mogą i mimo wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią zachowują ciągłość nauczania. - Obecnie mamy dwóch nauczycieli i ich klasy na kwarantannie, a ośmiu nauczycieli przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale z powodu COVID-19 są to jednostkowe przypadki. Na pewno nie mamy problemów kadrowych i z tego, na ile się orientuję, w mojej gminie takiego problemu nie ma - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Deluga, dyrektor SP nr 3 w Wyszkowie.
Ministerstwo Edukacji i Nauki o pracy szkół
Ministerstwo Edukacji i Nauki także uspokaja i zapewnia, że nie grozi nam ryzyko dotyczące paraliżu funkcjonowania szkół.
- Sytuacja nauczycieli związana z nieobecnościami z powodu zwolnienia lekarskiego jest stabilna i nie różni się od podobnego okresu roku 2019, czyli przed pandemią - komentuje w rozmowie z WP Kobieta Anna Ostrowska, rzeczniczka MEiN.
- Dla porównania 8 listopada 2019 r. ok. 8,3 tys. nauczycieli przebywało na zwolnieniu lekarskim, w roku bieżącym jest to ok. 8 tys. Według stanu na 17 listopada br. ok. 96% uczniów nadal uczy się stacjonarnie w szkole. Szkół lub przedszkoli, które w całości przeszły na naukę zdalną jest tylko 191 w skali kraju. W naszej opinii nie ma na razie ryzyka paraliżu pracy szkół - podsumowuje rzeczniczka.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze
Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa
Źródło: wp.pl