Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Zapadła decyzja ws. lekarzy, którzy zajmowali się ciężarną Izą
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 05.11.2021 01:00

Zapadła decyzja ws. lekarzy, którzy zajmowali się ciężarną Izą

Szpital w Pszczynie
fot. Street View, google.com

Podjęto decyzję w sprawie lekarzy z Pszczyny. W piątek 5 listopada dyrektor szpitala wydał oficjalny komunikat. Wynika z niego, że realizacja kontraktów dla obu medyków została zawieszona. Mężczyźni na daną chwilę nie pracują w zawodzie. Dyrekcja przekazała kondolencje rodzinie zmarłej kobiety.

Sprawa Izabeli obiegła całą Polskę, kiedy ciężarna zmarła w szpitalu przez odmowę aborcji. Według przekazanych przez rodzinę danych płód zagrażał życiu kobiety, jednak lekarze w strachu przed konsekwencjami odkładali w czasie wykonanie zabiegu. Teraz zostali zawieszeni.

Lekarze zostali zawieszeni

- Dyrekcja Szpi­tala w Pszczynie bezpośred­nio po trag­icznym zdarze­niu przeprowadz­iła postępowanie wyjaś­ni­a­jące, przegląd pro­ce­dur oraz sposobu dzi­ała­nia odd­zi­ału. Na bieżąco i z najwyższą powagą wery­fikuje również infor­ma­cje pojaw­ia­jące się w przestrzeni publicznej — czytamy w szpitalnym komunikacie.

Z oświadczenia szpitala wynika, że dyrekcja przeprowadziła dokładne postępowanie dotyczące funkcjonowania oraz procedur oddziału. Ostatecznie podjęła decyzję o zawieszeniu dyżurujących w tamtym czasie lekarzy.

- W związku z trwa­ją­cym postępowaniem, 5 listopada pod­jęto decyzję o zaw­iesze­niu real­iza­cji kon­trak­tów dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w cza­sie pobytu pac­jen­tki w szpi­talu. W chwili obec­nej lekarze nie pełnią w placówce swoich obowiązków

Lekarze winni śmierci kobiety?

Szpital zadeklarował otwartość na współpracę z organami podejmującymi działania kontrolne i wyjaśniające. Ponadto złożył rodzinie zmarłej kondolencje:

- Raz jeszcze przekazu­jemy rodzinie zmarłej pac­jen­tki szczere wyrazy współczu­cia i żalu Warto przypomnieć, że to nie pierwsze oświadczenie szpitala w Pszczynie. We wtorek dyrekcja placówki zapewniała, że nie można w tej chwili "ferować żadnych wyroków", a także, że decyzja lekarzy podyktowana była polskim ustawodawstwem.

- Osobną sprawą jest ocena stanu prawnego w zakre­sie dopuszczal­ności prz­ery­wa­nia ciąży. W tym miejscu należy jedynie pod­kreślić, że wszys­tkie decyzje lekarskie zostały pod­jęte z uwzględ­nie­niem obow­iązu­ją­cych w Polsce przepisów prawa oraz stan­dardów postępowania — pisała dyrekcja szpitala w komunikacie z 2 listopada.

Według pełnomocniczki rodziny 30-letniej Izabeli lekarze mieli czekać z pomocą do obumarcia płodu. Ich decyzja podyktowana była przepisami aborcyjnymi w kraju. Kobieta była wtedy w 22. tygodniu ciąży. Zmarła 22 września z powodu wstrząsu septycznego. Zostawiła męża i córkę.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Tagi: szpital poród