Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Zatrucie? A może robaki? Pediatra wyjaśnia, dlaczego dziecko może boleć brzuch
Marta Uler
Marta Uler 12.01.2024 08:58

Zatrucie? A może robaki? Pediatra wyjaśnia, dlaczego dziecko może boleć brzuch

Ból brzucha u dziecka
Fot. Freepik

“Mamo, boli mnie brzuszek” – gdy to słyszymy, od razu zaczynamy się martwić. Bo właściwie, co to znaczy? Że dziecku coś zaszkodziło? A może ”złapało” wirusa? A może czymś się denerwuje? Brzuch może boleć przecież także ze stresu... 

Jest wiele przyczyn bólów brzucha u dzieci. Każda mama mogłaby wskazać co najmniej kilka powodów, dla których jej dziecko kiedyś bolał brzuszek. Pediatra z Instagrama wymienia ich aż dziesięć.

Ból brzucha zdarza się każdemu dziecku

Ten objaw może towarzyszyć przeróżnym chorobom i stanom organizmu. Najczęściej to efekt zatrucia pokarmowego lub infekcji. “Grypa żołądkowa”, ”jelitówka”, czy bardziej fachowo "nieżyt żołądkowo-jelitowy” to popularne u dzieci zakażenia układu pokarmowego o podłożu wirusowym, a czasem też bakteryjnym.

W przebiegu tych infekcji rzeczywiście boli brzuszek. Torsje towarzyszące wymiotom, czy skurcze jelit przy biegunce, po prostu bolą. Innym, bardzo popularnym powodem, dla którego dziecko może boleć brzuszek, jest stres. 

Dotyczy to zwłaszcza tych bardziej wrażliwych maluchów, których organizm w ten sposób reaguje na trudną dla nich sytuację. Przykładowo – zawsze rano, przed wyjściem do przedszkola. 

Pediatra podaje 10 powodów, dla których boli brzuch

Brzuszek może boleć też przy nietolerancji różnych pokarmów, np. laktozy. Po spożyciu mlecznego posiłku dziecko zaczyna odczuwać bóle brzucha, skurcze, przelewania, może mieć intensywne wzdęcie i biegunkę. Ale i z wielu innych powodów: pasożytów, celiakii, a nawet od intensywnego kaszlu (bolą mięśnie brzucha). 

Oczywiście istnieją też o wiele poważniejsze przyczyny. Znany pediatra, Wojciech Feleszko, wymienia 10 najbardziej popularnych powodów, dla których dziecko może boleć brzuszek. Są to:

  • infekcje wirusowe,
  • infekcje bakteryjne,
  • zaparcia,
  • nietolerancja laktozy,
  • alergie pokarmowe,
  • choroba trzewna (czyli celiakia),
  • choroby zapalne jelit (jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna),
  • przyczyny chirurgiczne (np. zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit),
  • przyczyny pozabrzuszne – np. kolka nerkowa,
  • przyczyny emocjonalne.

"Znam bardzo dużą grupę dzieci – jest to duże wyzwanie diagnostyczne – które boli brzuch dlatego, że się denerwują, że mają jakiś stres” – mówi dr Feleszko. 

Co pomaga na ból brzucha?

Jeśli dziecko skarży się na ból brzucha, oczywiście chcemy mu jakoś pomóc. Zwykle w takiej sytuacji podajemy termofor i coś ciepłego do picia, np. napar z rumianku, który działa rozkurczowo, uspokajająco i przeciwzapalnie. Sprawdzi się też melisa. 

Możemy także delikatnie pomasować dziecku brzuszek. Warto nauczyć się masażu “I Love You”, czy inaczej ”ILU”. Rewelacyjnie pomaga na wzdęcia!

Jednak trzeba pamiętać, tak jak wspomnieliśmy na początku, że ból brzucha to tylko objaw. Coś się za nim kryje. Jeśli ból brzucha nie występuje epizodycznie, dziecko często skarży się z jego powodu, lepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Dokładnie zbada malucha i być może zleci dodatkowe badania, jak chociażby USG jamy brzusznej. Trzeba wykluczyć poważniejsze przyczyny bólu brzucha. 

Zobacz także:

Colę na ból brzucha polecają nawet lekarze. Powinna być surowo zakazana

11-latka narzekała na ból brzucha. „Jej wątroba była dosłownie wypchana wieloma guzami"

Małe dziecko dziwnie bolał brzuch. U chłopca wykryto nowotwór