portalparentingowy.pl
Warto wiedzieć

fot. pixabay.com/ ID 460273

Jak wybrać probiotyk dla dziecka. Mogą pomóc na wiele dolegliwości

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Chcąc zadbać o zdrowie naszego malucha, warto rozważyć podanie mu odpowiednich probiotyków. Odpowiednio zbudowana flora bakteryjna pomaga chronić dziecko przed wieloma chorobami, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupó

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe, a jednym z elementów, o który warto zadbać, jest właśnie flora bakteryjna jelit. Szczególnie u małych dzieci mogą często pojawiać się problemy związane z układem pokarmowym, przy których pomocne mogą się okazać probiotyki.

Jest to nic innego, jak żywe kultury drobnoustrojów, które chronią nasz organizm przez szkodliwymi wirusami i bakteriami mogącymi wyrządzić szkodę naszemu zdrowiu. W przypadku małych dzieci ich flora bakteryjna jeszcze nie jest dokładnie uformowana i między innymi stąd mogą się pojawiać nawracające bóle brzucha.

Probiotyki a zdrowie dziecka

Podawanie dziecku probiotyków zapobiega biegunce, chorobom zapalnym jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, a także objawom zespołu jelita nadwrażliwego. Pomagają też budować układ odpornościowy i zmniejszają częstotliwość występowania alergii u noworodków.

Podczas wyboru odpowiedniego specyfiku, trzeba zwrócić uwagę na ich formę. W przypadku najmłodszych dzieci zaleca się podawanie probiotyków w formie kropel. U starszych dzieci można zastosować saszetki lub kapsułki.

Pamiętajmy, aby nasz zakup skonsultować wcześniej z lekarzem lub farmaceutą. Trzeba wyjaśnić, na co będzie stosowany specyfik, aby dobrać szczep, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Warto też zwrócić uwagę, czy proponowany nam specyfik jest lekiem, czy też suplementem diety. Pamiętajmy, że środki z grupy leków wymagają o wiele bardziej szczegółowych badań niż suplementy diety.

Dodatkowo nie wolno nam zapominać, aby przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku najpierw dokładnie przeczytać jego ulotkę. To tam dowiemy się dokładnie, jak i ile podać probiotyku naszemu dziecku.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: zdrowybrzuszek.edziecko.pl

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >