Warto wiedzieć
fot. pixabay.com/ ID 460273
Karol Zaborowski - 15 Lutego 2021

Jak wybrać probiotyk dla dziecka. Mogą pomóc na wiele dolegliwości

Chcąc zadbać o zdrowie naszego malucha, warto rozważyć podanie mu odpowiednich probiotyków. Odpowiednio zbudowana flora bakteryjna pomaga chronić dziecko przed wieloma chorobami, ale warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe, a jednym z elementów, o który warto zadbać, jest właśnie flora bakteryjna jelit. Szczególnie u małych dzieci mogą często pojawiać się problemy związane z układem pokarmowym, przy których pomocne mogą się okazać probiotyki.

Jest to nic innego, jak żywe kultury drobnoustrojów, które chronią nasz organizm przez szkodliwymi wirusami i bakteriami mogącymi wyrządzić szkodę naszemu zdrowiu. W przypadku małych dzieci ich flora bakteryjna jeszcze nie jest dokładnie uformowana i między innymi stąd mogą się pojawiać nawracające bóle brzucha.

Probiotyki a zdrowie dziecka

Podawanie dziecku probiotyków zapobiega biegunce, chorobom zapalnym jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, a także objawom zespołu jelita nadwrażliwego. Pomagają też budować układ odpornościowy i zmniejszają częstotliwość występowania alergii u noworodków.

Podczas wyboru odpowiedniego specyfiku, trzeba zwrócić uwagę na ich formę. W przypadku najmłodszych dzieci zaleca się podawanie probiotyków w formie kropel. U starszych dzieci można zastosować saszetki lub kapsułki.

Mała dziewczynka choruje na łuszczycę. Przez chorobę rodzice innych dzieci nie pozwalają się im bawićMała dziewczynka choruje na łuszczycę. Przez chorobę rodzice innych dzieci nie pozwalają się im bawićCzytaj dalej

Pamiętajmy, aby nasz zakup skonsultować wcześniej z lekarzem lub farmaceutą. Trzeba wyjaśnić, na co będzie stosowany specyfik, aby dobrać szczep, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Warto też zwrócić uwagę, czy proponowany nam specyfik jest lekiem, czy też suplementem diety. Pamiętajmy, że środki z grupy leków wymagają o wiele bardziej szczegółowych badań niż suplementy diety.

Dodatkowo nie wolno nam zapominać, aby przed podaniem dziecku jakiegokolwiek leku najpierw dokładnie przeczytać jego ulotkę. To tam dowiemy się dokładnie, jak i ile podać probiotyku naszemu dziecku.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: zdrowybrzuszek.edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News