portalparentingowy.pl
Zęby: czy warto leczyć mleczaki

pixabay

Czy warto leczyć zęby mleczne? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Niektóre osoby twierdzą, że zęby mleczne nie muszą być leczone. Argumentują swoje zdanie tym, że zostaną wkrótce zastąpione właściwym uzębieniem. Tymczasem lekceważenie złego stanu mleczaków, może mieć poważne konsekwencje w przyszło

Zęby mleczne służą dziecku przez kilka lat. Wielu rodziców sądzi, że skoro i tak zostaną zastąpione przez stałe uzębienie, to nie warto ich leczyć. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Zlekceważenie złego stanu mleczaków, może przynieść bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości. 

Warto dbać o zęby mleczne dziecka

Jeśli mleczaki naszej pociechy zostaną zaatakowane przez próchnicę, nie powinniśmy pozostawać obojętni. Przekonanie o tym, że nie warto o nie dbać, bo i tak zostaną zastąpione nowym uzębieniem, jest błędne i może prowadzić do poważnych konsekwencji, o czym wspominają stomatolodzy.

Po pierwsze nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe. Po drugie, gdy mleczaki zepsują się do takiego stopnia, że będzie trzeba je usunąć, powstała przerwa w uzębieniu stworzy zagrożenie rozwinięcia się wad zgryzu.

Warto pilnować dziecka, aby dbało o higienę jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku jest tutaj absolutną podstawą. Nie należy jednak na nim poprzestawać. Po stronie rodzica leży również troska o odpowiednią dietę malucha. Ograniczenie słodyczy będzie tutaj kluczowe.

Eksperci stanowczo odradzają podawania niemowlakom smoczka z cukrem lub miodem. Takie postępowanie niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia tak zwanej próchnicy wczesnej, która charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem. 

Najlepiej w ogóle nie zachęcać dzieci do jedzenia słodyczy. Same z siebie nie będą się ich domagały. Jeżeli jednak już na to się zdecydujemy, pamiętajmy, aby nie zastąpiły miejsca zdrowej żywności.

Istotną kwestią są jeszcze wizyty stomatologa. Warto chodzić z dzieckiem na badania kontrolne zębów mlecznych. Istnieje tu jednak pewne ryzyko, że wizyta u specjalisty skojarzy się maluchowi z czymś bardzo stresującym. Wobec tego zaleca się umówienie tak zwanej wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko oswoi się z nowym miejscem i nie będzie miało wykonywanych zabiegów. 

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na inny, bardzo ważny aspekt dbania o zęby mleczne dziecka. Może się ono przyczynić do budowania dobrych nawyków oraz świadomości naszego malucha. Gdy u naszego malucha pojawią się już zęby właściwe, co dzieje się mniej więcej w wieku 6 lat, będzie on wiedział jak o nie zadbać oraz będzie wiedział, że to bardzo ważne zadanie. 

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: edziecko.pl

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >