Zęby: czy warto leczyć mleczaki
pixabay
Damian Witoń - 17 Lutego 2021

Czy warto leczyć zęby mleczne? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Niektóre osoby twierdzą, że zęby mleczne nie muszą być leczone. Argumentują swoje zdanie tym, że zostaną wkrótce zastąpione właściwym uzębieniem. Tymczasem lekceważenie złego stanu mleczaków, może mieć poważne konsekwencje w przyszłości

Zęby mleczne służą dziecku przez kilka lat. Wielu rodziców sądzi, że skoro i tak zostaną zastąpione przez stałe uzębienie, to nie warto ich leczyć. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Zlekceważenie złego stanu mleczaków, może przynieść bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości.

Warto dbać o zęby mleczne dziecka

Jeśli mleczaki naszej pociechy zostaną zaatakowane przez próchnicę, nie powinniśmy pozostawać obojętni. Przekonanie o tym, że nie warto o nie dbać, bo i tak zostaną zastąpione nowym uzębieniem, jest błędne i może prowadzić do poważnych konsekwencji, o czym wspominają stomatolodzy.

Po pierwsze nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe. Po drugie, gdy mleczaki zepsują się do takiego stopnia, że będzie trzeba je usunąć, powstała przerwa w uzębieniu stworzy zagrożenie rozwinięcia się wad zgryzu.

Jesteś w ciąży i masz mdłości? Pomocne mogą okazać się naturalne sposobyJesteś w ciąży i masz mdłości? Pomocne mogą okazać się naturalne sposobyCzytaj dalej

Warto pilnować dziecka, aby dbało o higienę jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku jest tutaj absolutną podstawą. Nie należy jednak na nim poprzestawać. Po stronie rodzica leży również troska o odpowiednią dietę malucha. Ograniczenie słodyczy będzie tutaj kluczowe.

Eksperci stanowczo odradzają podawania niemowlakom smoczka z cukrem lub miodem. Takie postępowanie niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia tak zwanej próchnicy wczesnej, która charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem.

Najlepiej w ogóle nie zachęcać dzieci do jedzenia słodyczy. Same z siebie nie będą się ich domagały. Jeżeli jednak już na to się zdecydujemy, pamiętajmy, aby nie zastąpiły miejsca zdrowej żywności.

Istotną kwestią są jeszcze wizyty stomatologa. Warto chodzić z dzieckiem na badania kontrolne zębów mlecznych. Istnieje tu jednak pewne ryzyko, że wizyta u specjalisty skojarzy się maluchowi z czymś bardzo stresującym. Wobec tego zaleca się umówienie tak zwanej wizyty adaptacyjnej, podczas której dziecko oswoi się z nowym miejscem i nie będzie miało wykonywanych zabiegów.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na inny, bardzo ważny aspekt dbania o zęby mleczne dziecka. Może się ono przyczynić do budowania dobrych nawyków oraz świadomości naszego malucha. Gdy u naszego malucha pojawią się już zęby właściwe, co dzieje się mniej więcej w wieku 6 lat, będzie on wiedział jak o nie zadbać oraz będzie wiedział, że to bardzo ważne zadanie.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News