Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Zimna Zośka 2024 da się we znaki ogrodnikom. Prognozy nie są optymistyczne
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 14.05.2024 08:42

Zimna Zośka 2024 da się we znaki ogrodnikom. Prognozy nie są optymistyczne

przymrozki Zimna Zośka
Fot. Freepik

Majowe przymrozki nie tylko sadownikom, ale też miłośnikom roślin ozdobnych spędzają sen z powiek. Bo przecież już było tak pięknie, sklepy ogrodnicze od dawna mają w ofercie pelargonie, jaskry i kwitnące hortensje. Kusi, by je kupić, ustawić na balkonie, wsadzić w ogrodzie. Jednak babcia nie bez powodu mówiła, że do Zimnej Zośki kwiatów się nie sieje.

Zimna Zośka 2024 przypada na 15 maja, czyli najbliższą środę. Po Ogrodnikach (imieniny Pankracego, Serwacego i Bonifacego 12-14 maja) zostaje jeszcze Zośka, po połowie maja sezon ogrodniczy rusza w pełni. 

Zimna Zośka 2024

W naszej strefie klimatycznej fronty atmosferyczne układają się w sposób dość powtarzalny, najpierw przychodzi pierwsze wiosenne ocieplenie, a potem, kiedy w Europie jest dość sucho, nie tworzą się chmury i całe nagromadzone w ciągu dnia ciepło, nocą odlatuje do góry. W efekcie przy gruncie pojawiają się przymrozki. Zimna Zośka - niczym Bestia ze Wschodu, powraca do nas co roku.

Imieniny Zofii to punkt graniczny w naszych kalendarzach, po nich poranne przymrozki już w zasadzie się nie zdarzają. Poranki będą coraz cieplejsze, będzie można rano założyć dziecku do przedszkola krótkie spodenki (z bluzy jeszcze nie rezygnujcie), a po pracy oddać się swojej pasji ogrodniczej. Zanim ochoczo ruszysz po nowe nasady, sprawdź pogodę na Zimną Zośkę 2024 w Polsce.

Marta L (22).png
Fot. Freepik/montypeter

Pogoda na Zimną Zośkę 2024 (15 maja)

"Do Polski napływa chłodne, suche powietrze pochodzenia polarnego morskiego znad północnej Skandynawii. Przy silnym wypromieniowaniu ciepła podczas niemal bezchmurnych nocy stwarza to dogodne warunki dla występowania przymrozków" - wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Damian Zdonek.

Zdaniem eksperta, właśnie najbliższa noc będzie ostatnią, kiedy mogą lokalnie pojawić się przymrozki przy gruncie. Tym razem spodziewany jest spadek temperatury poniżej zera jedynie w południowo-wschodniej Polsce. To dobre wieści dla wielu sadowników, którzy walczyli o utrzymanie kwitnienia drzewek owocowych w drugiej połowie kwietnia, kiedy to przymrozki wystąpiły na przeważającym obszarze kraju.

Gdzie będą przymrozki 15 maja

Przymrozki do -2 st. C przewidywane są przy gruncie na Podkarpaciu. Nieco cieplej, bo ok. -1 st. C. spodziewane jest w rejonie Krakowa, Rzeszowa , a także Kielc i Lublina. Na pozostały obszarze nie przewiduje się wystąpienia przymrozków.

Po Zimnej Zośce spodziewane jest ocieplenie, już 15 maja w ciągu dnia będzie nieznacznie cieplej, niż 14 maja. Kolejne dni zapowiadają się ciepło i słonecznie, nawet nocą na przeważającym obszarze słupki rtęci nie spadną poniżej 5 st. C. Od soboty może pojawić się niewielkie zachmurzenie i okresowo burze. 

Zobacz także:

Polskie morze w sezonie bez tłumów. Tutaj są rajskie plaże, spokój i tanie noclegi

Za psa w lesie można dostać mandat. Uważaj, by nie spotkać leśnika

Solisz ziemniaki przed zagotowaniem wody? To błąd! Tak będą o wiele smaczniejsze