Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Złóż wniosek o wczasy pod gruszą. W tych przypadkach pracodawca nie może ci odmówić

Złóż wniosek o wczasy pod gruszą. W tych przypadkach pracodawca nie może ci odmówić

wczasy pod gruszą
Fot. Pixabay/honneomatogeORG

Wczasy pod gruszą to ekstra pieniądze, które można przeznaczyć na sfinansowanie wakacyjnego wypadu z dziećmi. Te środki można uzyskać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. O ich przyznaniu bądź nie decyduje pracodawca na podstawie regulaminu.

Dlatego często zdarza się, że wydaje odpowiedź odmowną. I nawet jeśli regulamin ZFŚS jest po jego stronie, to prawo może być po stronie pracownika. I więcej osób ma prawo do otrzymania wczasów pod gruszą, niż może się wydawać.

Dla kogo są wczasy pod gruszą

Wczasy pod gruszą kojarzą nam się z poprzednią epoką. Takie świadczenie bowiem było wypłacane przez duże zakłady pracy w dobie PRL. Obecnie jednak Kodeks pracy także przewiduje taki rodzaj dodatkowych pieniędzy. Nie jest to może powszechne, ale wiele firm nadal je prowadzi.

Pieniądze z wczasów pod gruszą jest wypłacany przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Muszą założyć go firmy, które zatrudniają więcej niż 50 osób (w przeliczeniu na całe etaty). Mniejsze też mogą to zrobić, na przykład na wniosek związków zawodowych. To dodatkowy profit dla emerytowanych i obecnych pracowników.

Sposób wypłacania wczasów pod gruszą jest ustalony przez regulamin ZFŚS. Jak podaje gov.pl, powinna znaleźć się w nim informacja o wysokości świadczenia i jaki jest sposób jego wypłacania i czy mogą z niego skorzystać tylko pracownicy, czy także ich rodziny lub emeryci i ile dni nieprzerwanego odpoczynku trzeba wziąć.

wczasy pod gruszą
Fot. Freepik/mindandi

W tych wypadkach pracodawca nie może odmówić

Czasami pracodawcy odmawiają wypłaty wczasów pod gruszą. Zasłaniają się tym, że urlop był zbyt krótki, nie wypadał w wakacje, czy pracownik nigdzie nie wyjechał, tylko został w domu.

W żadnym z tych przypadków pracodawca nie może odmówić wypłacenia środków, o ile oczywiście pracownik spełnia warunki socjalne. Pieniądze należą się niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób wykorzystaliśmy urlop. Nawet jeśli wolne wypada w październiku, lutym czy grudniu.

Ile wynoszą wczasy pod gruszą?

Ustawa nie określa, jaka powinna być kwota wsparcia na wakacje z ZFŚS. A regulaminy raczej powinny być skonstruowane tak, by wysokość świadczenia była różna w zależności od wielu czynników. Może to być procent pensji, dlatego każdy pracownik może mieć wypłaconą inną kwotę.

Kwota ta może zależeć jeszcze od takich kwestii jak sytuacja materialna (kwota dochodu na osobę w rodzinie), sytuacja rodzinna (czy pracownik ma na utrzymaniu dzieci bądź osoby starsze) czy sytuacja życiowa (choroba, niepełnosprawność, niepełnosprawne dziecko).

Zobacz także:

Zarabiamy 14 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Na pieluchy pożyczamy od teściowej

To nie all inclusive za granicą, tylko polska Strzeniówka. Tu popływasz, zagrasz w piłkę i dobrze zjesz

Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta