Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta
Marta Uler
Marta Uler 01.07.2024 09:22

Już dziś złóż wniosek o 300+. Wiemy, kiedy pieniądze wpłyną na konta

zakupy szkolne
Fot. East News/Jakub Kaminski

Już dziś możesz złożyć wniosek na 300+. Warto nie czekać z tym na ostatnią chwilę, bo im szybciej to zrobimy, tym wcześniej dostaniemy pieniądze. A jeśli wpłyną na konto przed 1 września, naprawdę bardzo się przydadzą.

300+ to jednorazowe wsparcie od rządu dla rodziców uczących się dzieci. Należy się każdemu dziecku, bez względu na dochód rodziców.

300+, czyli pieniądze na wyprawkę szkolną

300+ to świadczenie realizowane w ramach rządowego programu "Dobry start”. Przysługuje każdemu uczącemu się dziecku, niezależnie od wysokości dochodów jego rodziców. Te pieniądze przeznacza się zwykle na wyprawkę szkolną. Nie pokrywają, co prawda, całego zapotrzebowania (nie było waloryzacji od 2018 r.), ale zawsze są jakąś pomocą.

By otrzymać 300 zł, trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek. A to można zrobić już dziś, 1 lipca. Warto, bo im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto. A kiedy pojawią się przed rozpoczęciem roku, będą, jak znalazł. To wtedy właśnie zaczynamy wielkie, szkolne zakupy.

Jak złożyć wniosek na 300 plus?

Choć należy się każdemu uczącemu się dziecku, z wyjątkiem zerówkowiczów, nie jest przyznawane z automatu. Świadczenie 300+ zostanie wypłacone tylko wtedy, kiedy złożymy odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków, a także wydawaniem decyzji, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a, co istotne, wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/,
  • bankowości elektronicznej.

Gdy złożymy wniosek, pozostaje nam już tylko czekać na decyzję – i pieniądze. Decyzję o przyznaniu świadczenia otrzymamy również drogą elektroniczną, na profilu PUE ZUS.

300 plus – im szybciej, tym lepiej

Choć mamy na to mnóstwo czasu, bo aż do końca listopada, lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku:

Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

 Czytamy na gov.pl.

400 plus? Dla niektórych dzieci

O ile 300+ należy się każdemu dziecku rozpoczynającemu rok szkolny, bez względu na dochody rodziców, to warto także wspomnieć, że istnieje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł, o który mogą także ubiegać się rodzice spełniający pewne kryteria dochodowe.

Musi ono wynosić nie więcej niż 674 zł na osobę w rodzinie lub 764 zł na osobę, jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością. Przy takich dochodach można się także ubiegać o zasiłek rodzinny w wysokości:

  • 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
  • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18. roku życia,
  • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Zobacz także:

MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku

To ostatnia niedziela handlowa na starych zasadach. Sejm zdecyduje, co dalej

Rewolucja w przyznawaniu 800+ już w poniedziałek. Ci rodzice nie dostaną pieniędzy

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Zarabiamy 14 tysięcy miesięcznie, nie stać nas na wakacje nad polskim morzem. Na pieluchy pożyczamy od teściowej
kłótnia pary
kłótnia pary
Marcin i Ewelina to jedna z tych par, które wyglądają jak z reklamy szczęśliwego życia. On jest elegancki i wysoki, ona zadbana, zawsze dobrze ubrana. Mieszkamy blisko siebie, a ich średnie dziecko chodzi do przedszkola z moim synem. Czasami na siebie wpadniemy na placu zabaw, czasami się zdzwonimy, by umówić się na wyjście z maluchami do kina albo na lody.Może nie jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi, ale znamy się już bardzo dobrze. Dlatego kiedy zobaczyłam ich na przyjęciu urodzinowym dzieciaka z naszej grupy przedszkolnej, od razu wiedziałam, że coś się wydarzyło. Marcin wyglądał jak gradowa chmura, Ewelina wydawała się być nieobecna. Następnego dnia ją o to zapytałam i okazało się, że mają problemy finansowe.
Czytaj dalej
Koniec czasu dla rodziny. Wracają niedziele handlowe. Nawet 30 w roku
kasjerka w Biedronce
kasjerka w Biedronce
Gdy obydwoje rodziców pracuje, trudno znaleźć chwilę na spędzenie czasu całą rodziną. Z wyjątkiem niedzieli, kiedy, przynajmniej do tej pory, większość pracujących miała wolne ze względu na zakaz handlu. Ale wolne niedziele się skończą, to pewne. Nie wiadomo tylko, kiedy.O dziwo aż połowa kasjerów, których ta zmiana dotknęłaby najbardziej, nie ma nic przeciwko. Projekt ustawy jest już gotowy i odbyło się jego pierwsze czytanie. Handlowe niedziele mogłyby wrócić już we wrześniu tego roku, ale przeszkodą może się okazać prezydenckie weto. Kiedy skończą się wolne niedziele?
Czytaj dalej