portalparentingowy.pl
Rodzina

fot. Trendsetter Images, canva.com

Zmiany w urlopach. Ile będzie trwał urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy?

21 Listopada 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

W 2019 roku Parlament Europejski i Rada wprowadziły dyrektywę dotyczącą zjawiska work-life balance. Na jej podstawie kraje członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia zmian w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich i wychowawczych.

Nowe przepisy muszą wejść w życie do sierpnia 2022 roku. Ich celem jest zapewnienie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami na rynku pracy, a także zachęcenie ich do równego podziału obowiązków.

Urlop macierzyński w Polsce

Obecnie Kodeks Pracy reguluje zasady dotyczące urlopów rodzicielskich w Polsce. Najważniejszym z nich jest urlop macierzyński, który w zależności od liczby urodzonych dzieci może wynosić od 20 tygodni do 37 tygodni. Istnieje również możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego, który obejmuje okres 2 tygodni.

Na daną chwilę polskie prawo przewiduje także możliwość udzielenia urlopu rodzicielskiego. Jest on skierowany do matki oraz ojca łącznie i w zależności od liczby dzieci wynosi do 32 lub 34 tygodni. Istnieje również urlop wychowawczy, który łącznie może wynosić do 32 miesięcy.

Bankomat

Zasiłek opiekuńczy: warunki, jakie trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w urlopach rodzicielskich

Nowa dyrektywa określana mianem dyrektywy work-life balance powinna wejść w życie do sierpnia 2022 roku. Jest ona odpowiedzią na zmiany, do jakich dochodzi w społeczeństwie i ma zapewnić równość między płciami na rynku pracy. Celem dyrektywy jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami przez rodziców.

Dyrektywa reguluje urlop ojcowski. Na jej podstawie opiekun może skorzystać z niego w wymiarze do 10 dni roboczych. Poza tym rodzice będą mogli wykorzystać urlop rodzicielski w wysokości 4 miesięcy (po 2 dla każdego z rodziców). Dyrektywa wprowadzi także urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni. Ma on umożliwić opiekę nad osobą bliską, która wymaga wsparcia ze względów medycznych.

Dyrektywa mówi także o wprowadzeniu elastycznych godzin pracy i dopasowaniu miejsca pracy do potrzeb rodzica. Ponadto każdy pracownik ma mieć prawo do czasu wolnego na żądanie z powodu działania sił wyższych.

Źródło: biznes.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy

  • Wiceminister zdrowia o szczepieniach 5-latków

  • Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

  • Minister Edukacji i Nauki ogłosił zmiany w szkołach. Wzrośnie subwencja oświatowa

Jak dużo wiesz o ciąży? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 5

Czy zgaga może być objawem ciąży?

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

Slajd 1 z 5

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Fast-foody

Do fast-foodów ciągnie prawie każdego. Ciężarne mają wyjątkową skłonność do ulegania takiej żywności. Mimo to powinny starać się nie podążać za swoimi pokusami. W trakcie ciąży niezwykle ważne jest zróżnicowanie wartościowych składników odżywczych. Fast-foody praktycznie ich nie posiadają. Szkodzą zdrowiu nawet przeciętnej osoby, już nie wspominając o ciężarnych. Kierując się więc troską o swoje i dziecka zdrowia, powinnyśmy zdecydować się na zdrowsze alternatywy.Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Ferie 2022: Terminy, bon turystyczny

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Jak pozbyć się plam z dziecięcych ubranek? Znamy najskuteczniejszy sposób

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Informujemy, komu należą się pieniądze

Czytaj więcej >
Ministerstwo Edukacji

Życie rodzinne

Nowy komunikat na profilu Ministerstwa Edukacji

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Bon turystyczny: do kiedy ważny, dla kogo, kwota

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Wkrótce minie termin złożenia wniosku o 300 plus

Czytaj więcej >