portalparentingowy.pl Dziecko 12 rzeczy, które musicie zrobić w sierpniu. Tak rodzą się najpiękniejsze wspomnienia
Fot. Canva

12 rzeczy, które musicie zrobić w sierpniu. Tak rodzą się najpiękniejsze wspomnienia

5 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Połowa wakacji za nami i powoli zaczynają się kończyć pomysły na zabawy i atrakcje, którymi można umilić czas najmłodszym w ostatnich dniach przed rokiem szkolnym? Przygotowaliśmy dla was listę aktywności, które z pewnością nie tylko zagwarantują świetną zabawę, ale przede wszystkim pozwolą miło spędzić razem czas i zagwarantują całej rodzinie serię cudownych wspomnień.

Chcąc wynagrodzić pociechom czas, który spędzamy w pracy, często wybieram się do sklepu z zabawkami, a w wolnych chwilach do lunaparku, czy ZOO. A przecież można prościej, czulej, bliżej natury. Można dać dzieciom siebie, zamiast prezentów. Naładować je pozytywną energią, poczuciem, że są dla nas ważne, że lubimy spędzać z nimi czas. Podpowiadamy dwanaście rzeczy, które jeszcze zdążycie razem przeżyć w te wakacje.

Dla ciała, dla zmysłów... na zapas

1. Zamknijcie lato w słoiku

Choć może ci się wydawać, że robienie korniszonów z dziećmi, to żadna zabawa, najpewniej się mylisz. Pewnie, jak zapragniesz przerobić w jedno popołudnie 26 kg ogórków, to nie będzie zabawnie, ale zaproś dzieci, do wspólnego zrobienia trzech słoiczków dżemu z ulubionych owoców. Nie przejmuj się bałaganem, pozwól trochę improwizować, niech szypułkuje, pozbawia pestek, miesza, dosładza... Świetnie się tu sprawdza śliwkowy krem czekoladowy . Tak, można podjadać ze słoiczków.

Wpuszczaj dziecko do kuchni jak najczęściej, rozmawiajcie, bawcie się, próbujcie. To doskonały patent również na niejadka . Wspólne gotowanie pobudza apetyt, budzi ciekawość i zaufanie do nowych składników. Poza tym koniecznie zapisujcie wspólnie wymyślone przepisy, a po wypróbowaniu zapisujcie komentarz, czy było dobre, czy czegoś było za dużo, albo za mało. Kto z nas nie ma cennego skarbu w postaci ręcznie zapisanych przez babcię przepisów na pierogi czy sernik.

2. Śniadanie na trawie

To jest kultowy i obowiązkowy punkt każdego lata. Jeśli macie ogród, możecie wykorzystać własny trawnik, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby przygotować smakołyki i skoro świt wybrać się do pobliskiego parku czy na polanę. Pamiętajcie o świątecznej zastawie, koszyku pełnym pyszności i odświętnych strojach. Bo czy jest coś, co warto celebrować bardziej niż czas z najbliższymi ?

Dla podkreślenia niezwykłości tego wydarzenia możecie też zwracać się do siebie "madame" i "monsieur", bo czemu nie? Może być i zabawnie, i sympatycznie. A może wymyślicie śniadanie tematyczne i np. będziecie udawać, ze to wasz pierwszy dzień na Ziemi i każdy ze smakołyków jecie po raz pierwszy? Albo postanowicie zjeść śniadanie z zasłoniętymi oczyma? Ważne, żeby być razem, bez spiny.

3. Zjeść ziemniaki z ogniska

Skoro jesteśmy przy letnich pysznościach, to nie możemy zapominać o ziemniakach z ogniska. Ten smak wpisuje się w nasze DNA, zapisuje w pamięci i budzi najczulsze wspomnienia. Ponownie, brak domu z ogrodem nie jest przeciwskazaniem, bez trudu znajdziecie w waszym mieście lub sprawdzić w pobliskim nadleśnictwie , gdzie są miejsca do tego wyznaczone.

Jeśli zdecydujecie się na nie wieczorem, możecie snuć opowieści, wsłuchiwać się w dźwięki z otoczenia i... przejść do kolejnych sierpniowych atrakcji.

Nocne rozrywki na sierpień

4. Nocowanie pod namiotem

Tego nie trzeba lubić, ale trzeba spróbować. We wspomnianych wcześniej nadleśnictwach znajdziecie też miejsca, gdzie można bezpiecznie rozbić namiot . Nie trzeba go kupować, istnieją wypożyczalnie takiego sprzętu. Nocowania na łonie przyrody nie da się porównać z niczym innym. Dźwięki otoczenia działają na wyobraźnię, coś szeleści, słychać sowy i nietoperze. To duże przeżycie nie tylko dla mieszczuchów.

5. Perseidy - sierpniowe czary

Co roku w połowie sierpnia mamy tzw. noc spadających gwiazd. Robi niesamowite wrażenie, pozwala posłać życzenie do gwiazdki, zachwycić się. Zarówno wypatrywanie gołym okiem, jak i przez lunetę, czy polowanie na zdjęcia spadających gwiazd sprawią dzieciom wielką frajdę. Wam też.

Perseidy możemy obserwować od 17 lipca, do 24 sierpnia, jednak największy rój przewidywany jest w noc z 12 na 13 sierpnia 2023 . Jeśli będzie pochmurno, nie martwcie się, duże natężenie spadających gwiazd zaobserwujemy już 10 sierpnia i aż do 15 będzie ich całkiem sporo. Może spróbujecie policzyć, kto zauważy ich więcej?

6. Zachód czy wschód?

Wystarczy wybrać się z dzieckiem za miastem, żeby zobaczyć prawdziwy zachód słońca, w sierpniu niebo przybiera niezwykłą barwę. Pomarańczowe, czerwone, powodujące apokaliptyczne wrażenie. To jest magia, której nie zobaczycie w innym innym roku. Sierpniowe wschody słońca też zachęcają, by wstać trochę wcześniej. Wschód jest wyższy czerwony, ale w sierpniu już pojawiają się pierwsze poranne mgły i babie lato. Przeżyjcie razem!

Ruszcie się razem

7. Poczekajcie na deszcz i... dajcie się zmoczyć

Często upominamy dzieci, żeby nie wychodziły, bo pada i wieje, żeby założyły skarpetki i kapcie... A przecież w dzieciństwie człowiek może doświadczać życia wszystkimi zmysłami, później zresztą też. Jeśli zacznie padać, ściągnijcie buty i idźcie chlapać po kałużach , dajcie się zmoczyć do suchej nitki. Odkryjcie, jak przyjemny est sierpniowy deszcz, tańczcie, śmiejcie się i napijcie po wszystkim kakao albo herbaty siedząc pod wspólnym kocykiem. Buduj wspomnienia.

8. Wycieczka w nowe miejsce

Często planując wycieczki, wybieramy się tam, gdzie ktoś polecił, gdzie jest jakaś atrakcja, rzadko pozwalamy sobie na spontaniczne wypady , a do tego wcale nie trzeba wiele. Weźcie do plecaka kanapki i butelkę wody, wsiądźcie na rowery i jedźcie w przeciwną stronę niż zawsze, skręćcie w małą uliczkę i zobaczcie, gdzie was zaprowadzi. Albo pojedźcie na stację i wsiądźcie do najbliższego pociągu, albo tego, który zawiezie was do miejscowości, której nazwa brzmi egzotycznie.

Przeżyjcie razem przygodę, moczcie nogi w strumyku, jedzcie lody pod rozłożystą lipą i chłońcie wspólny czas.

9. Puszczajcie kaczki!

Każde dziecko musi spróbować. Wybierzcie się nad rzekę, szukajcie kamyków płaskich, wygłaskanych przez wodę i nauczcie się puszczać kaczki. Alternatywnie możecie też wybrać statki z papieru , ale pamiętajcie, że trzeba je potem ze sobą zabrać, więc regaty muszą się odbywać na ograniczonej przestrzeni. Woda jeszcze jest ciepła, może się wykąpiecie, skoro już tu jesteście, albo wybierzecie na spływ kajakowy?

10. Zróbcie bukiety

Sierpień kwitnie na żółto. Wrotycz, nawłoć, słoneczniki, dziurawiec, jeżówki - jest cała masa możliwości przygotujcie piękne bukiet, szukajcie słonecznikowych pół i zobaczcie, jakie wrażenie robią, gdy kwitną całe hektary, tylko nie wchodźcie pomiędzy kwiaty! To doskonały czas, żeby nauczyć dziecko szacunku do natury i poszanowania dla cudzej własności.

11. Sprawdźcie co u bocianów

O tej porze roku młode bociany już widać dobrze na gniazdach, to doskonała okazja, żeby zobaczyć, jak rodzice wciąż troszczą się o prawie dorosłe osobniki. A może pod koniec sierpnia uda wam się zobaczyć bociani sejmik ? Kilka dni przed odlotem setki bocianów gromadzą się na łąkach wśród lasów, polach i pastwiskach przyglądają się sobie i ćwiczą szybowanie. Jeśli macie lornetkę możecie spokojnie przyglądać się tym ćwiczeniom cały dzień z bezpiecznej odległości.

12. Biegajcie po rżysku

W wielu miejscach już po żniwach. Nie zna zabaw sensorycznych, kto nie spróbował boso stanął na rżysku. Kto wytrzyma dłużej, a może zapragniecie się położyć. To zabawa, przy której być sporo śmiechu, ale uwaga, jeśli jesteś wrażliwy na trawy, lub zboża , lepiej sobie odpuść.

Sierpień to też czas planów

Warto znaleźć czas na zadanie z dzieckiem na temat szkolnej wyprawki , czy ma jakiś pomysł na motywy na zeszytach? Przyjrzyjcie się plecakowi, czy nie ma problemu, czy nie wymaga prania. Warto też razem rozejrzeć się za kapciami do szkoły, sprawdzić, czy postawić nagle nieobecne przed wejściem.

Może zerkniecie razem na kalendarz roku szkolnego 2023/24 i zapanujecie jakąś mikro wyprawę na wolne dni. Albo pomyślicie już o kierunku odpoczynku na ferie zimowe, przecież już znane są terminy!

Zobacz także:

Wiele świąt wypada w sobotę. Kalendarz na rok szkolny 2023/24 nie ucieszy uczniów

Podręcznik do HIT część 2. Takie kontrowersyjne fragmenty będzie czytać młodzież

Pół wakacji leży w łóżku? Oto co dzieje się w pokoju nastolatka, kiedy nikt nie patrzy

Mały meteopata – tak to jest możliwe!
Kto ogląda twoje dziecko w sieci? Ten film otworzy ci oczy
Tagi: Dziecko
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy