Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Mały meteopata – tak to jest możliwe!
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 02.08.2023 11:36

Mały meteopata – tak to jest możliwe!

mały meteopata
fot. Canva.com

Znowu pada, a twoje dziecko snuje się po kątach. Albo pokłada się i skarży na ból głowy. Coś ci to przypomina, bo też tak reagujesz na zmiany pogody. Czy to możliwe jednak, że dziecko też jest meteopatą? Przecież maluchy są aktywne, a nawet żywiołowe, bez względu na pogodę. Wyjaśniamy, czy zmiana warunków pogodowych może wpływać na samopoczucie dziecka.

Meteopatia, czyli odczuwanie wpływu pogody na samopoczucie, może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niektórzy rodzice obserwują, że ich dziecko wyraźnie reaguje na zmiany pogody. Zmianie ulega jego zachowanie lub samopoczucie. To znak, że maluch może wykazywać pewne objawy typowe dla meteopatii.

Meteopata, czyli kto?

Meteopata (lub meteoropata) to osoba, która odczuwa wpływ zmian pogody na swoje samopoczucie i zdrowie. Termin "meteopatia" pochodzi od dwóch słów: "meteo" (odnoszącego się do zjawisk atmosferycznych) i "patia" (oznaczającego cierpienie lub chorobę). 

Meteopatia nie jest chorobą i nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na potwierdzenie tego zjawiska. Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości danej osoby.

Meteopaci twierdzą, że zmiany pogody, takie jak zmiany ciśnienia atmosferycznego, temperatury, wilgotności, a także poziomu opadów, wpływają na ich samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Może to objawiać się bólami głowy, zmęczeniem, bólami stawów i mięśni, drażliwością, problemami z koncentracją czy nawet bezsennością. 

Meteopatia u dzieci - jak to się objawia?

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą doświadczać różnych objawów meteopatycznych, takich jak bóle głowy, zmęczenie, bóle stawów lub mięśni, drażliwość czy zaburzenia snu, które mogą być powiązane z określonymi warunkami atmosferycznymi. 

Gorsze samopoczucie zwykle pojawia się, gdy ciśnienie atmosferyczne jest niskie, a pogoda brzydka. Takie warunki mogą sprzyjać na przykład częstszemu powstawaniu kolek układu pokarmowego. Z kolei bezwietrzna wilgotna pogoda może nasilać objawy alergiczne (stężenie alergenów w powietrzu jest wtedy duże). Dziecko może być też drażliwe i mieć kłopoty ze snem. 

Podobnie jak w przypadku dorosłych, meteopatia u dzieci nie jest uznawana za schorzenie ani nie jest jednoznacznie potwierdzona przez badania naukowe. Wpływ pogody na samopoczucie może być różny dla każdej osoby, a dzieci, zwłaszcza małe, mogą mieć trudności w wyrażaniu swoich odczuć i zrozumieniu przyczyn swojego nastroju czy zmian zachowania. 

Co robić, gdy dziecko reaguje na zmiany pogody?

Jeśli widzisz, że twoje dziecko wykazuje zmiany zachowania lub samopoczucia w zależności od warunków pogodowych, warto je obserwować. Jeśli objawy są uciążliwe lub powtarzają się często, warto skonsultować się z lekarzem. Pediatra zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą objawiać się w podobny sposób. 

Zobacz też:

Dlaczego się dobrze śpi, gdy pada deszcz?

Kiedy zakładać czapkę dziecku?

Syrop z aronii – najlepszy lek na odporność dla dziecka

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?