Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Podręcznik do HIT część 2. Takie kontrowersyjne fragmenty będzie czytać młodzież
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 03.08.2023 14:30

Podręcznik do HIT część 2. Takie kontrowersyjne fragmenty będzie czytać młodzież

nowy podręcznik do HiT-u
fot. MEiN, Biały Kruk

Ukazała się druga część szkolnego podręcznika do przedmiotu HiT. To, co w niej można przeczytać, wprawia w zdumienie i oburza. Mnóstwo polityki i fakty niezgodne z aktualną wiedzą.

HiT, czyli Historia i Teraźniejszość, to nowy przedmiot, który pojawił się w szkołach w roku szkolnym 2022/2023. Znalazł się w programie liceów, techników i szkół branżowych. Lekcje HiT-u zastąpiły lekcje WOS, czyli Wiedzy o społeczeństwie. I od samego początku wywoływały kontrowersje. 

Podręcznik do HiT cz. 2 - i znów kontrowersje

O nowym przedmiocie było głośno między innymi za sprawą podręcznika napisanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego. W tym roku ukazała się jego druga część. Niestety – tego samego autorstwa. 

Jeszcze nie zaczął się rok szkolny, a książka już bulwersuje. I nie ma się czemu dziwić. Powody do wzburzenia u przeglądających ją osób są oczywiste. Dziennikarze portalu Wirtualna Polska zdecydowali się dokładnie zapoznać z treścią książki. To, co w niej znaleźli, szokuje. 

Podręcznik szkolny powinien być obiektywny

HiT to przedmiot, który łączy podstawę programową dotyczącą wiedzy o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz historię najnowszą. 

– Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej” – wyjaśniał Przemysław Czarnek jeszcze w 2021 roku. 

I właśnie tej historii najnowszej, a szczególnie jej interpretacji dotyczy wiele zastrzeżeń, zwłaszcza że jak piszą dziennikarze WP, nie jest to wiedza obiektywna, ale przedstawiana w świetle korzystnym dla obecnie rządzących. 

Co możemy przeczytać między innymi w książce prof. Roszkowskiego: 

  • że w Smoleńsku doszło do próby zamachu, i – jak pisze prof. Roszkowski – ta wersja nabiera ostatnio znaczenia oficjalnego, 
  • że Tusk jako premier “dążył do jak najlepszych relacji zarówno z Niemcami, jak i z Rosją, co w praktyce oznaczało podporządkowanie się obu tym państwom, nawet za cenę suwerenności Polski”, 
  • że w okresie wyborów w 2011 roku w Polsce doszło w kilku tajemniczych śmierci i jedną z nich była śmierć Andrzeja Leppera. 

Bulwersująca jest jeszcze inna kwestia.  

Autor podręcznika do HiT ma problem z LGBT

Nic nas nie obchodzą osobiste poglądy prof. Wojciecha Roszkowskiego, ale od autora podręcznika, z którego korzysta młodzież w Polsce, oczekujemy, by był na bieżąco z aktualną wiedzą dotyczącą płciowości i seksualności. 

Zdaniem prof. Wojciecha Roszkowskiego homoseksualizm można leczyć, a LGBT to ideologia. Tego będą uczyć się dzieci. A to stoi w sprzeczności w aktualną wiedzą i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia młodzieży. 

W podręczniku pojawia się cytat przytoczony przez wp.pl: 
– "Dla ideologów LGBT homoseksualizm ma charakter genetyczny i nie daje się zmienić pod wpływem społeczeństwa i kultury. Tymczasem liczne badania wskazały, że jest to zjawisko bardziej skomplikowane i w wielu przypadkach, choć zapewne nie zawsze, podlegające terapii" – pisze Roszkowski.

Do przypomnienia dodajmy tylko, że leczenie osób homoseksualnych nie jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną i zostało uznane za torturę przez Międzynarodową Radę Rehabilitacji Ofiar Tortur (IRCT). 

LGBT nie jest też żadną ideologią, o czym mówi się w Polsce głośno od kilku lat. Osoby LGBT to zwykłe, normalne osoby. Przypomina o tym popularny slogan: LGBT to nie ideologia to ludzie. Część z nich jest w wieku szkolnym i niestety będzie musiała czytać ten podręcznik. 

W sytuacji, gdy tak często pojawiają się doniesienia o złej kondycji psychicznej polskiej młodzieży, a niektóre próby targnięcia się młodych ludzi na swoje życie mają podłoże w braku zrozumienia, akceptacji, czy odrzuceniu przez rówieśników, tym bardziej skandaliczne jest, że nikt nie zadbał, by treści w szkolnym podręczniku w żaden sposób nie godziły w dobro uczących się z niego dzieci. 

Źródło: wp.pl, radiozet.pl

Zobacz też:

Ile dzieci ma Przemysław Czarnek?

Kto będzie uczył nasze dzieci? W zdemolowanym systemie oświaty brakuje nauczycieli

Pół wakacji leży w łóżku! Co dzieje się w pokoju nastolatka? 

Tagi: uczeń