Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > 1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste
Beata Łajca
Beata Łajca 11.03.2024 09:44

1200 zł zamiast 800+. Rodzice nie wiedzą, jakie to proste

rodzina
fot. Freepik

Większość rodziców nie ma o tym pojęcia. Comiesięczne świadczenie na dziecko można zwiększyć, aż do 1200 zł i to w bardzo prosty sposób. Wystarczy jeden wniosek.

Oprócz 800+ rodzicom przysługuje także świadczenie zwane żłobkowym, które w 2024 roku może wynosić aż 400 zł. Wyjaśniamy, komu przysługuje, co trzeba zrobić, aby je dostać i w jakiej formie jest wypłacane.

Co to jest żłobkowe

Świadczenie żłobkowe, zwane także 400+, to dodatkowe pieniądze, które można pobierać niezależnie od 800+. Jest związane z kosztami, które rodzice ponoszą w związku z przebywaniem dziecka w żłobku, klubie malucha lub pod opieką niani.

Wypłata żłobkowego nie jest uzależniona od dochodów rodziny, ale nie może być łączona z RKO. To znaczy, że przysługuje tylko rodzicom dzieci, które RKO jeszcze nie dostały, albo już zakończyły jego pobieranie. Żłobkowe jest wypłacane do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 4 lata.

Beata (89).jpg
fot. Freepik

Komu przysługuje żłobkowe

Świadczeniem mogą być objęte dzieci, które:

  • są jedynakami,
  • są pierwsze w rodzinie, a na ich młodsze rodzeństwo rodzic pobiera RKO,
  • są drugie i kolejne w rodzinie, ale nie ukończyły roku,
  • są drugie i kolejne w rodzinie, ale starsze niż 35 m-cy.

Ważne! Przed złożeniem wniosku o żłobkowe trzeba sprawdzić, czy placówka jest wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Natomiast niania musi figurować w rejestrze dziennych opiekunów. Można to sprawdzić na stronie https://empatia.mpips.gov.pl

Żłobkowe – jak złożyć wniosek

400+ jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to do tej instytucji trzeba złożyć wniosek, najwcześniej w dniu, w którym maluch zaczyna uczęszczać do placówki. Można to zrobić tylko w formie elektronicznej, za pośrednictwem:

  • ZUS Pue,
  • platformy Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Wnioski, o których mowa, mają symbole:

  • DZ-R – dla matki/ojca,
  • DZ-O – dla osób sprawujących pieczę zastępczą, opiekunów prawnych i innych, którzy opiekują się dzieckiem w wyniku decyzji sądu,
  • DZ-D – dla dyrektorów placówek.

Ile wynosi żłobkowe w 2024

Świadczenie wynosi maksymalnie 400 zł, ale nie może być wyższe od faktycznych kosztów, jakie rodzice ponoszą w związku z opieką nad dzieckiem, po odjęciu wszystkich zniżek i dotacji. Żłobkowe nie obejmuje opłat za wyżywienie w placówce.

Pieniądze nie są wypłacane na konto rodziców, ale bezpośrednio do placówki lub niani, która sprawuje opiekę nad dzieckiem. Są dużym wsparciem dla rodziców, bo znacząco obniżają koszt opieki nad malutkim dzieckiem i warto się o nie postarać.

Zobacz także:

W wakacje rodzice dostaną dodatkowe 1500 złotych. Wypłaty już pewne

Nie będę płacić na cudze dziecko! Rodzice awanturują się o składki w przedszkolu

Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych