Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przedszkolak > Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych

Zapisz dziecko do publicznego przedszkola. Zyskasz nawet 2000 złotych

przedszkole
Fot. Freepik/krakenimages.com

Rekrutacja do przedszkoli publicznych na rok 2024/2025 już się rozpoczyna. Dla wielu rodziców to dość stresujący moment. Co roku były problemy z dostępnością miejsc w przedszkolach. A czesne w placówkach prywatnych jest po prostu bardzo wysokie.

Dlatego wiele rodzin stara się, by dostać miejsce w przedszkolu publicznym. Dla każdej rodziny to bardzo duża oszczędność.

Rekrutacje do przedszkoli publicznych

Rekrutacja do przedszkoli publicznych odbywa się zazwyczaj na przełomie lutego i marca, zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym. Harmonogramy rekrutacji zostały już ogłoszone przez samorządy i warto się z nimi dokładnie zapoznać. Zasady mogą się różnić w zależności od gminy.

Proces rekrutacji składa się z pięciu etapów. Pierwszy etap to złożenie deklaracji kontynuacji wychowania przedszkolnego i dotyczy tylko rodziców dzieci, które już chodzą do placówki.

Kolejne etapy to składanie wniosków o przyjęcie dziecka, dla dzieci, które dopiero rozpoczną przedszkolną przygodę. Po analizie wniosków i zliczeniu punktów komisje zadecydują o przyjęciu dzieci. Następnie odbędzie się publikacja list zakwalifikowanych oraz przyjdzie czas na potwierdzenie woli zapisu dziecka do wybranej placówki. Potem publikowane są ostateczne listy dzieci przyjętych do przedszkola.

Kasia (17).jpg
Fot. Freepik/pvproductions

Wysokie ceny przedszkoli prywatnych

Rodzicom bardzo zależy na tym, żeby ich dzieci dostały się do przedszkoli publicznych. Wszystko dlatego, że placówki prywatne są bardzo drogie. Dla wielu rodzin ten wydatek jest poza zasięgiem.

Czesne oscylują w granicach od 800 do ponad 2000 zł. W dużych miastach można spodziewać się tej wyższej kwoty. Najczęściej w niej nie zawierają się ceny zajęć dodatkowych, angielskiego, dogoterapii czy rytmiki.

Jeśli dziecko zakwalifikuje się do przedszkola publicznego, może okazać się, że w kieszeni rodziców zostanie spora kwota. O przyjmowaniu dzieci decyduje liczba uzyskanych punktów. Czasami jednak dziecko nie ma miejsca w placówce, ponieważ rodzice nie zdążyli dopełnić wszystkich formalności. Terminy są nieubłagane, więc trzeba ich bezwzględnie przestrzegać.

Przedszkola publiczne nie są całkiem darmowe

To może być zaskakujące dla rodziców dzieci, które dopiero idą do przedszkola, ale placówki nie są całkowicie bezpłatne. Publiczne przedszkole w większości miejscowości gwarantuje bezpłatnie tylko 5 godzin opieki dziennie. Za ten czas placówki nie naliczają żadnych opłat.

Jeśli jednak dziecko zostaje dłużej pod opieką wychowawczyń, za każdą godzinę trzeba zapłacić. Do tej pory było to 1,30 zł. Zgodnie z obwieszczeniem Ministry Edukacji, Barbary Nowackiej, maksymalna wysokość opłaty za korzystanie z przedszkola wzrośnie od września do 1,44 zł za godzinę.

Wydaje się niewiele, ale jeśli dziecko spędza w przedszkolu 9 godzin, rodzice codziennie muszą dopłacić 5,76 zł. W skali miesiąca daje to około 130 zł dodatkowej opłaty.

Zobacz także:

Lepsza zerówka w przedszkolu czy w szkole? Nasze mamy wskazują plusy i minusy

Bez łez i krzyków. Tak namówisz dziecko, aby wyszło z placu zabaw

Szkoły wymagają tego od rodziców, ale to niezgodne z prawem. Prawnik nie ma wątpliwości