Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Nie daj się! 3 metody toksycznych matek i jak z nimi walczyć
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 16.01.2022 01:00

Nie daj się! 3 metody toksycznych matek i jak z nimi walczyć

Toksyczna matka
fot. Pixaby

Relacja z matką ma na nas wpływ nie tylko, kiedy jesteśmy dziećmi, ale także rzutuje na całą naszą przyszłość. Ciepła i kochająca matka, która potrafi stworzyć zdrowe relacje z dzieckiem, wychowa szczęśliwego i znającego swoją wartość człowieka. Zdarza się niestety także, że relacje z matką są toksyczne. Wtedy niestety także ma to znaczenie w dorosłym życiu.

Toksyczne matki często doskonale wiedzą, że swoim zachowaniem krzywdzą dzieci, ale nie potrafią się do tego przyznać. Kiedy usłyszą taki zarzut w swoją stronę, natychmiast temu zaprzeczą, wpadając w złość. Przedstawiamy trzy najgorsze błędy, jakie popełniają matki.

Dziecko toksycznej matki

Dziecko, które narażone jest na kontakt z toksycznymi zachowaniami jednego z rodziców, może czuć się lekceważone i nieważne. Jednym z najgorszych błędów, jaki popełniają matki, jest ignorowanie własnego dziecka. Toksyczna matka jest samolubna i kiedy przychodzi do niej córka z problem, ona ją lekceważy, obarczając jednocześnie swoimi sprawami.

Kolejnym błędem niektórych matek jest krytykowanie i poniżanie swoich dzieci, które czują się przez to niepotrzebne. Za to matki poprawiają własne samopoczucie, podkopując poczucie własnej wartości u dziecka. Toksyczna matka potrafi ranić nie tylko słowami, ale także milczeniem. Swoim zachowaniem niszczy psychikę dziecka.

Niestety, swoje szkodliwe zachowanie toksyczne matki projektują także na dorosłe życie dzieci. Nawet jeśli ich córka sama założyła już rodzinę, przemocowa matka czuje się w obowiązku, aby ocenić każdy element jej życia. Zwykle negatywnie. Nie podoba jej się partner córki, jej praca, sposób wychowania dzieci. Wszystko będzie traktowane jako niewystarczająco dobre. 

Matka zazdrosna o dziecko

Trzecim błędem, który psuje relacje z dzieckiem, jest zazdrość. Matka, która zazdrości dziecku, prowadzi z nim niezdrową konkurencję, szantażuje emocjonalnie, a na sukcesy dziecka reaguje pogardą i uszczypliwością. Matka, która odczuwa zazdrość wobec własnego dziecka, pozbawiona jest miłości i empatii, czym bardzo je rani.

Zdarza się, że matka jest zazdrosna o relacje córki z ojcem. Np. w przypadku, kiedy rodzice są po rozwodzie, będzie szantażowała pociechę, aby ta przestała kontaktować się z tatą. A w przyszłości toksyczne matki potrafią być zazdrosne nawet o partnerów swoich dorosłych córek. Mogą uprzykrzać życie małżonkom - krytykując męża lub wmawiając córce, że partner jest dla niej za dobry. Związek będzie umniejszany, a każdy kryzys traktowany jako okazja do powiedzenia: “A nie mówiłam?”. 

Jak rozmawiać z toksyczną matką?

Chcesz tego, czy nie, ale twoja toksyczna matka będzie nieustannie zmuszała cię do konfrontacji. By nie tracić ziemnej krwi za każdym razem, gdy rozmawiacie przez telefon albo się spotykacie, sprawdź, jak możesz w nieagresywny sposób, odpowiedzieć na jej zaczepki. 

Po pierwsze zachowaj spokój. Gdy poczujesz, że matka powiedziała coś, co przekracza twoją granicę, czujesz, że możesz wybuchnąć płaczem lub zaczynasz się denerwować - powiedz, że nie chcesz teraz podejmować tego tematu, możecie wrócić do niego w innym terminie. 

Granice są kluczowe w relacjach z toksyczną matką. Na początku może być ci trudno je ustalić, ale z czasem i ty staniesz się silniejsza, i ona zacznie je respektować. 

Staraj się skupić na swoich własnych doświadczeniach i unikaj oskarżeń lub ataków personalnych. Słuchaj tego, co mówi twoja matka, ale nie odpowiadaj od razu na każdą zaczepkę. Pamiętaj, że każdą rozmowę możesz przerwać, gdy czujesz się niekomfortowo. 

Jeśli rozmowa z matką jest dla ciebie trudna, warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak terapeuta lub psycholog. Specjalista pomoże ci zrozumieć i radzić sobie z trudnymi emocjami, jakie wywołuje toksyczny związek.

Oddziel siebie od matkę - fizyczne, ale i emocjonalnie. Nie jesteś w żaden sposób odpowiedzialna za to, jak ona się zachowuje. Podobnie jak ty, jest osobą dorosłą, która potrafi kontrolować swoje zachowanie. Po prostu zdecydowała się tego nie robić. 

Zobacz też: 

Słodycze dla dziecka, to dobry pomysł? Mama podjęła ważną decyzję, teściowa nie była zadowolona

Daj mu pobiegać bez pieluszki. Tak zapobiegniesz odparzeniom

Dzień urodzenia wpływa na charakter dziecka? Kiedyś w to wierzono