Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > 73 dni wakacji, a tylko 14 dni urlopu. Lato to udręka dla rodziców

73 dni wakacji, a tylko 14 dni urlopu. Lato to udręka dla rodziców

znudzone dziecko
Fot. Freepik

Wakacje już się zbliżają. Dzieci w tym roku mają szczególnie dużo wolnego czasu, bo aż 73 dni. Rok szkolny kończy się 21 czerwca, a kolejny zaczyna dopiero 2 września. Już nie mogą się doczekać wakacyjnej laby.

Rodzice za to mają nie lada zagwozdkę: jak zapewnić dzieciakom opiekę, skoro oni mają w wakacje zaledwie 14 dni urlopu? W jakim wieku dzieci mogą zostać same w domu i co zrobić, by miały naprawdę fajne wakacje?

Co zrobić z dzieckiem w wakacje

Rodzice przedszkolaków i dzieci chodzących do pierwszych klas podstawówki co roku dokonują niemal cudów, by pogodzić pracę z wakacjami swoich pociech. Przedszkolaki mogą liczyć na dyżury w innych placówkach, ale nie zawsze się na nie dostaną, poza tym nie każde dziecko przystosuje się do nowych pań i nowego przedszkola.

W niektórych miastach organizowane są półkolonie lub innego rodzaju akcje typu wakacje w mieście. Dzieci mają na nich zapewnione wyżywienie, opiekę, a także ciekawe atrakcje, takie jak wyjścia na basen, do muzeów, parków i tak dalej. Jednak takie opcje kosztują, i to nie mało. Za warszawskie "Lato w Mieście" trzeba zapłacić 50 zł dziennie.

Dlatego większość dzieci zostaje w domu. Rodzice maja 14 dni urlopu, podczas których wyjeżdżają na wakacje, kilka dni spędzą u dziadków lub w domu przyjaciela. Jednak w pozostały czas po prostu się nudzą. Te wolne dni to prawdziwa udręka dla rodziców.

dziewczynka z telefonem
Fot. Freepik

Praca zdalna w wakacje

Rodzice kombinują, jak mogą. Trochę pomoc dziadków, trochę pracy zdalne. Trochę zawirowania w ustawianiu zmian tak, by raz jeden, raz drugi rodzic był z dziećmi. 

Posklejanie tego wcale nie jest proste. - Jestem pewna, że wakacje będą trudne — mówi Anita, mama dwóch chłopców w wieku 5 i 7 lat. - Planuję wyjechać za miasto, żeby mieli podwórko do wybiegania.

Będzie pracować zdalnie i doglądać dzieciaków. Tak samo zrobi Michalina: - Nie zapisywałam córki do żadnego dyżurnego przedszkola. Taka zmiana może być dla niej za trudna. Chyba kupię jej basenik pompowany, żeby cały dzień się moczyła w wodzie.

Rodzice próbują znaleźć jakieś atrakcje, które sprawią, że dzieci będą miały fajny czas latem. A jednocześnie będą na tyle zajmujące, że dorosłym pozwolą chociaż trochę skupić się na pracy.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu

Rodzice starszych dzieci czasami nie mają wyjścia i muszą zostawić je w domu. W zasadzie trudno opowiedzieć na pytanie, w jakim wieku dziecko można zostawić samo. W prawie pojawiają się trzy liczby. Po pierwsze Kodeks wykroczeń wymienia wiek 7 lat — do tego momentu nie można zostawić dziecka samego w domu, bo to grozi karze grzywny lub nagany.

Jednak sprawa jest dodatkowo skomplikowana przez prawo administracyjne, które mówi, że można zostać zwolnionym z wykonywania pracy ze względu na konieczność zapewnienia opieki dziecku do lat 8. Przysługuje także zasiłek, który można otrzymać w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły.

Jeszcze inaczej do sprawy podchodzi Kodeks cywilny. Artykuł 12 zaznacza, że zdolność do czynności prawnych mają osoby, które ukończyły 13 lat. Teoretycznie więc do tego wieku dziecko powinno mieć zapewnioną opiekę.

Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę także dojrzałość emocjonalną dziecka. Jeśli twoja pociecha będzie zostawała sama w domu w wakacje, przygotuj ją do tego odpowiednio wcześniej, rozmawiając o potencjalnych zagrożeniach i uczulając na otwieranie drzwi nieznajomym.

Zobacz także:

Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?

Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 4-latki do szkoły. Zgadniesz, co to za kraj?

Trzech ojców kontra jedna matka. Na tym filmiku nie da się nie śmiać