Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?
Beata Łajca
Beata Łajca 03.06.2024 14:03

Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?

chłopcy bawią się w oczku wodnym
fot. Pixabay/HaiBaron

1 października startuje program Aktywny rodzic, a wraz z nim rozpocznie się prawdziwa rewolucja w systemie wsparcia finansowego dla rodzin. Największą nowością wśród świadczeń jest Aktywny rodzic w pracy, czyli tzw. babciowe. Aby je dostać, rodzice muszą pracować. Ale czy tylko na etacie? Czy umowa zlecenia także się liczy? A co z rolnikami, którzy umów o pracę nie mają w ogóle?

1500 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 12. do 35. miesięcy w ramach babciowego jest związane z aktywnością zawodową rodziców. Mama i tata muszą pracować i opłacać wszystkie składki. Ale są grupy zawodowe, które składek ZUS nie płacą, np. policjanci. Albo rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu w KRUS. A co będzie z rodzicami, którzy wylądują na L4? Czy świadczenie zostanie im odebrane?

Aktywny rodzic 2024 – zwolnienie ze składek

Aktywny rodzic w pracy, czyli tzw. babciowe, to świadczenie przeznaczone dla rodzica wracającego na rynek pracy po urlopie rodzicielskim. Ale warunkiem jego otrzymania jest m.in. to, żeby drugi rodzic także był aktywny zawodowo i opłacał należne składki. Są jednak zawody zwolnione ze składek emerytalnych i rentowych.

Ustawa o babciowym zakłada, że wszystkie osoby wykonujące pracę na podstawie stosunku służbowego będą traktowane tak samo jak ci, którzy składki opłacają. To znaczy, że o świadczenie mogą się ubiegać wszyscy policjanci, strażacy, żołnierze, prokuratorzy czy sędziowie.

ojciec z synem
fot. Pixabay/mevlutyy

Czy babciowe przysługuje rolnikom

W specyficznej sytuacji są także rodzice, którzy prowadzą gospodarstwo rolne. Oni nie mają umowy o pracę, ani nie opłacają składek w ZUS. Ale według ustawy każdy rolnik, małżonek rolnika czy domownik, który podlega ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, może się o babciowe ubiegać.

Ubezpieczenie w KRUS będzie traktowane na równi z pracą na etacie z minimalnym wynagrodzeniem. Czyli wszyscy rodzice dzieci w wieku 12-35 miesięcy będą uprawnieni do pobierania świadczenia Rodzic aktywny w pracy.

Babciowe 2024 – jaka umowa

Kolejna wątpliwość rodziców dotyczy tego, czy babciowe będzie przyznawane także w przypadku umowy zlecenia lub umowy o dzieło. I dalej – w jaki sposób mieliby rzeczoną umowę podczas składania wniosku przedstawić.

W założeniach programu zapisano, że uprawnieni do pobierania świadczenia Aktywny rodzic w pracy będą nie tylko rodzice pracujący na etacie, ale także na umowie zlecenia oraz prowadzący działalność gospodarczą. O umowie o dzieło niestety nie wspomniano.

Dobra wiadomość jest taka, że do wniosku nie będzie trzeba dołączać żadnego poświadczenia zatrudnienia. Zgłoszenie do ubezpieczeń i podstawę wynagrodzenia będzie samodzielnie weryfikował ZUS.

Babciowe a zwolnienie lekarskie

Babciowe jest ściśle powiązane z pracą i ma być odbierane w przypadku jej utraty. Dlatego w internecie pojawiły się pytania o to, jak będą traktowani rodzice, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Czy mogą o świadczenie się ubiegać? Czy przechodząc na L4 można stracić babciowe?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że zwolnienia lekarskie nie będą miały wpływu na wypłacanie świadczeń, chociaż nie ma jasnej informacji, czy można ubiegać się o babciowe będąc na L4. Na stronie ministerstwa czytamy za to, że żadne zwolnienie lekarskie, ani rodzica, ani dziecka, nie spowoduje przerwy w wypłacaniu pieniędzy, ani tym bardziej utraty prawa do świadczenia.

Zobacz także:

1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?

Śmieszne podwyżki zasiłków i pożyczki na edukacje. Tak rząd widzi pomoc bezrobotnym

Babciowe od października to wielkie kłamstwo. Kiedy naprawdę będzie wypłacane świadczenie?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?