Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Czy można rozbić namiot w lesie? Tak, o ile złożysz odpowiedni wniosek do nadleśnictwa
Beata Łajca
Beata Łajca 04.06.2024 10:01

Czy można rozbić namiot w lesie? Tak, o ile złożysz odpowiedni wniosek do nadleśnictwa

namiot w lesie
fot. Pixabay/reijotelaranta

Czy można rozbić namiot w lesie? Okazuje się, że tak. Na wyznaczonych przez Lasy Państwowe obszarach można biwakować praktycznie bez żadnych formalności, a do tego bez opłat. To świetny sposób na spędzenie weekendu nawet z małymi dziećmi. Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują pod namiotem w lesie i jak znaleźć miejsce na biwak.

Spokój, cisza, śpiew ptaków o poranku i piękne widoki. A do tego brak turystów i całkowicie darmowy nocleg. Brzmi jak bajka, ale to możliwe i to w całej Polsce. Kilka lat temu zmieniły się przepisy dotyczące nocowania w lasach. Teraz można rozbić namiot w lesie bez pozwolenia, a mimo to niewiele osób korzysta z tego przywileju

Czy można rozbić namiot w lesie

Jeszcze do niedawna opcja nocowania "na dziko" w lesie, może i była w Polsce możliwa, ale na pewno nie była legalna. Wszystko zmieniło się w 2019 roku, kiedy ruszył program "Zanocuj w lesie". Na początku miał niewielką skalę i obejmował zaledwie kilkadziesiąt miejsc w polskich lasach. Aby móc legalnie w lesie biwakować, trzeba było też skontaktować się z odpowiednim nadleśnictwem i uzyskać zgodę. Ale z czasem program się rozwinął, a dzisiaj na nocowanie w lesie nie trzeba nawet żadnej zgody, o ile biwak nie będzie zbyt długi.

camping w lesie
fot. Pixabay/tangbiqi520

Biwak w lesie – zasady

Obecnie obszarów wyznaczonych do nocowania jest znacznie więcej, a na rozbicie namiotu, pod pewnymi warunkami, niepotrzebna jest żadna zgoda. Bez informowania nadleśnictwa w jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, nie dłużej niż 2 noce pod rząd.

Jeżeli osób będzie więcej, lub biwak ma być dłuższy, konieczne jest wysłanie maila do właściwego nadleśnictwa i podanie w nim:

  • imienia i nazwiska zgłaszającego,
  • nr telefonu,
  • adresu e-mail,
  • daty biwaku,
  • liczby osób,
  • miejsca biwakowania,
  • zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Gdzie rozbić namiot w lesie

Obszary wyznaczone w programie "Zanocuj w lesie" najłatwiej odnaleźć na stronie Banku Danych o Lasach: www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Po prawej stronie mapy jest cała legenda informacji, które można wyświetlić. Wystarczy kliknąć okienko opisane jako "Zanocuj w lesie", a wyłączyć wszystkie pozostałe. Mapa na stronie jest interaktywna i można sprawdzić na niej swoją dokładną lokalizację

Ilość miejsc, w których można legalnie biwakować, jest całkiem duża. Znajdują się prawie w każdym powiecie. Ale zanim spakujecie śpiwory, musicie zapoznać się z zasadami biwakowania w lesie, określonymi przez Lasy Państwowe i poinstruować dzieci, jak powinny się w lesie zachowywać.

Namiot w lesie – czego nie wolno

Absolutnie zakazane jest śmiecenie, niszczenie roślin czy płoszenie zwierząt. Ognisko można rozpalać tylko w wyznaczonych do tego obszarach. Są miejsca, z których można pozyskać do tego celu drewno, ale może się okazać, że łatwiej przynieść je ze sobą. W lesie można skorzystać z kuchenki gazowej, pod warunkiem że zachowamy najwyższą ostrożność. Na tereny leśne nie wolno wjeżdżać samochodami, a psy trzeba trzymać tylko na smyczy. Warto też sprawdzić wcześniej, czy w lesie nie obowiązuje czasowy zakaz wstępu z powodu suszy lub prac gospodarczych. 

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie

Zobacz także:

Za psa w lesie można dostać mandat. Uważaj, by nie spotkać leśnika

Właśnie teraz są najbardziej agresywne. Co robić, gdy spotkasz dziki?

Pachnie tak, że kleszcze będą uciekać, gdzie pieprz rośnie. Tę roślinę warto mieć w ogrodzie

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Ważny apel policjantki do rodziców. "Nigdy nie ustawiaj zdjęcia dziecka na tapecie telefonu"
dziecko na tapecie telefonu
dziecko na tapecie telefonu
Policjantka Małgorzata Sokołowska stawia sprawę jasno. Zdjęcie dziecka nigdy nie powinno się znaleźć na tapecie twojego telefonu, ze względu na jego bezpieczeństwo. Swoje ostrzeżenie opublikowała na Instagramie, a w komentarzach rozpętała się prawdziwa burza. Wiele osób po prostu ją wyśmiało.Małgorzata Sokołowska jest policjantką, która na swoim koncie na Instagramie porusza różne kwestie związane z bezpieczeństwem. Ma ponad 100 tys. obserwujących, a jej posty zawsze spotykają się z żywą reakcją. Ale takiego odzewu z pewnością się nie spodziewała.
Czytaj dalej
Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?
chłopcy bawią się w oczku wodnym
chłopcy bawią się w oczku wodnym
1 października startuje program Aktywny rodzic, a wraz z nim rozpocznie się prawdziwa rewolucja w systemie wsparcia finansowego dla rodzin. Największą nowością wśród świadczeń jest Aktywny rodzic w pracy, czyli tzw. babciowe. Aby je dostać, rodzice muszą pracować. Ale czy tylko na etacie? Czy umowa zlecenia także się liczy? A co z rolnikami, którzy umów o pracę nie mają w ogóle?1500 zł miesięcznie na dziecko w wieku od 12. do 35. miesięcy w ramach babciowego jest związane z aktywnością zawodową rodziców. Mama i tata muszą pracować i opłacać wszystkie składki. Ale są grupy zawodowe, które składek ZUS nie płacą, np. policjanci. Albo rolnicy, którzy podlegają ubezpieczeniu w KRUS. A co będzie z rodzicami, którzy wylądują na L4? Czy świadczenie zostanie im odebrane?
Czytaj dalej