8 czy 2? Ta zagadka sprawia, że ludzie nie śpią po nocach
To niebywałe, do jakich afer w internecie mogą doprowadzić proste zagadki matematyczne, które bez trudu rozwiązują uczniowie szkół podstawowych. Dzieciaki w trzeciej klasie radzą sobie z nimi bez trudu, a dorośli rwą włosy z głowy.
Nie inaczej jest tym razem. Na jednej z grup dla mam pojawiło się zadanie domowe dziecka, które do czerwoności rozgrzało atmosferę w domu. “Ja mówię 8, ale mąż upiera się, że 2. Jaki jest wynik waszym zdaniem i dlaczego, dajcie znać, zanim skończy się to rozwodem” - zażartowała autorka i wtedy się zaczęło!
Kolejność działań to wciąż zagadka
Choć każdy z nas uczył się tego w szkole, nie każdy pamięta. “ Mąż ma rację” - pisali niektórzy , tłumacząc autorce postu, że należy pomnożyć liczby w nawiasie przez 12 dopiero potem wykonać kolejność działań. Wówczas rzeczywiście wychodziło im 2. Tyle że to szkolny błąd.
“ Zdecydowanie mąż powinien wrócić do szkoły, jakim cudem 2? Jedyny słuszny wynik to 8!” - dodał ktoś inny. I to właśnie ta osoba miała rację, choć wyniki proponowane przez innych komentujących były… rozmaite. Komuś wyszły ułamki, jeszcze inna osoba twierdziła, że jest absolwentem klasy profilu matematycznym, a wynik działania to… 4.
Jak prawidłowo rozwiązać zadanie
Powyższy przykład to:
48:12(8-6)=? czyli, zapisując inaczej: 48:12x(8-6)=?.
Działania takie jak mnożenie i dzielenie mają RÓWNY priorytet, rozwiązujemy je od lewej do prawej, czyli w tym przypadku najpierw dzielenie, a potem mnożenie. Tyle że mamy też działanie w nawiasie, jest to odejmowanie, które wykonujemy jako pierwsze, więc:
48:12x2= 4x2= 8.
Jest to JEDYNA prawidłowa odpowiedź. Autorko posta - masz rację, mąż musi powtórzyć matematykę z dzieckiem.
Matematyka to gimnastyka
Wielu współczesnych rodziców musiało zdać obowiązkowy egzamin z matematyki na maturze, a mimo to mają problem z rozwiązaniem pozornie prostych zadań matematycznych , jak to możliwe? Nasz mózg potrzebuje stałego treningu, jeśli nie korzystamy z jakiejś umiejętności, umysł uznaje ją za zbędną i chowa w odmętach pamięci.
A tymczasem warto czasem z dzieckiem na wyścigi porobić przykłady. Zdolności, które wiążemy z logicznym myśleniem to nie tylko doskonała gimnastyka dla mózgu, która pozwala błysnąć w internecie, ale też profilaktyka demencji! Naukowcy nie raz dowiedli, że rozwiązywanie krzyżówek, zagadek na spostrzegawczość, czy właśnie prostych działań matematycznych może pomóc zachować mózg na dłużej w dobrej młodzieńczej formie.
Zobacz także:
Rozwiązanie tej zagadki matematycznej cię zaskoczy! Sprawdź, czy znasz poprawny wynik
Wystarczy przesunąć jedną kredkę, by równanie było prawdziwe. Wiesz, którą?
Ta zagadka matematyczna dzieli internautów. A to poziom 4. klasy podstawówki!