Ani w czerwcu, ani w lipcu nie dostaną 800+. Świadczenie przepadło przez jeden błąd we wniosku
Pieniądze z programu 800+ są dla wielu rodzin jednym z ważniejszych elementów domowego budżetu. Jednak część z nich nie otrzymała pieniędzy w czerwcu. I w lipcu też może ich nie dostać.
Wszystko dlatego, że wnioski o 800+ trzeba ponownie składać co roku. Jeśli przegapisz termin, nie otrzymasz pieniędzy. A jeśli spóźnisz się bardzo, nie masz co liczyć nawet na wyrównanie.
Nie otrzymali pieniędzy w czerwcu
Program Rodzina+, potocznie zwany 800+, od wielu lat ratuje budżety polskich rodzin. Pieniądze z tego świadczenia są przyznawane na wszystkie dzieci do 18. roku życia, niezależnie od poziomu zarobków rodziców czy dochodu na osobę w rodzinie.
Niedawno pojawił się tylko taki warunek, że dzieci muszą realizować obowiązek szkolny (jeśli już je obejmuje). Jednak pieniądze nie są przyznawane automatycznie! Aby je dostać, trzeba regularnie, raz w roku składać wniosek.
Termin składania wniosków o 800+ kończy się 30 kwietnia. Jeśli to zrobisz, zachowasz ciągłość wypłat. Dla rodzin, które złożyły wniosek w maju, czerwiec był trudnym miesiącem — pieniądze nie wpłynęły na konto. Zostaną wyrównanie z kolejną transzą. Jednak dalsze spóźnienia mogą oznaczać, że niektóre transze w wypłatach przepadną.
Terminy składania wniosków o 800+
Okres świadczeniowy w programie 800+ trwa od czerwca do 31 maja kolejnego roku. Wnioski na nowy okres są przyjmowane już od początku lutego. Końcowy termin to 30 kwietnia — jeśli dopełnisz formalności w tym czasie, zachowana zostanie ciągłość wypłat i pieniądze będą przychodziły tak, jak co miesiąc.
Jeśli jednak złożyłeś wniosek w maju lub czerwcu dostaniesz świadczenie z opóźnieniem. Im później, tym później będzie przelew. ZUS ma czas do 31 sierpnia, ale pieniądze z majowych wniosków mają być wypłacone 12 lipca. Rodzina zostanie bez zastrzyku gotówki przez czerwiec i lipiec, ale później pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem.
Jeśli jednak wniosek złożyliście po 1 lipca, pieniądze za czerwiec przepadną. W kolejnych miesiącach nadal można wysyłać formularze, jednak świadczenie będzie naliczane tylko od tego miesiąca, w którym wpłyną do ZUS-u.
Gdzie złożyć wniosek o 800+
Wniosek o 800+ można złożyć na kilka sposobów. W przypadku braków lub błędów w wypełnianiu formularza, ZUS wezwie do jego poprawienia w ciągu 14 dni. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną:
- przez portal Emp@tia,
- w aplikacji mZUS,
- przez PUE ZUS,
- przez bankowość mobilną.
Jeśli jesteś jedną z tych 100 tysięcy osób, która nie zdążyła złożyć wniosków na czas, zrób to jak najszybciej. Im wcześniej dopełnisz formalności, tym szybciej możesz otrzymać świadczenie.
Zobacz także:
Po urodzeniu dziecka złóż wniosek nie na 1 ale na 5 świadczeń! Prawie 4 tys. złotych dla rodziców
12 lipca rusza wielki spis dzieci. Taki dokument będzie miał każdy 7-latek w Polsce
Nauczycielka poszła na koncert. Właścicielka przedszkola zgłasza sprawę do ZUS