Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > 12 lipca rusza wielki spis dzieci. Taki dokument będzie miał każdy 7-latek w Polsce

12 lipca rusza wielki spis dzieci. Taki dokument będzie miał każdy 7-latek w Polsce

dzieci na wycieczce
Fot. East News/Marek Bazak

Legitymacja uczniowska to dokument, który dzieci powinny mieć przy sobie, żeby uzyskać zniżki na przejazdy, komunikację miejską czy wejścia do różnych atrakcji. Dlatego uczniowie często noszą ją przy sobie.

Ważne też, by wiedzieć, że forma legitymacji się zmienia. Od 12 lipca tego roku szkoły już nie będą mogły wydawać papierowego świstka z pieczątkami. Czas więc wyrobić dziecku nowy dokument.

Nowe legitymacje

Te wakacje obfitują w zmiany, o których rodzice muszą pamiętać. We wrześniu dzieci wrócą do odmienionej szkoły. Innowacje wprowadzone przez MEN na liście lektur i w podstawie programowej można liczyć w dziesiątkach. Kolejną ważną zmianą jest właśnie legitymacja.

Do tej pory szkoły mogły wybierać, czy wydają je w formie papierowej, czy elektronicznej. I większość z nich decydowała się na tę pierwszą wersję. Co roku we wrześniu była ona opatrzona kolejną pieczątką. Jednak z dniem 12 lipca papierowe legitymacje mają zniknąć i zostać zastąpione plastikową wersją.

stara legitymacja
Fot. Portal Parentingowy/Marta Lewandowska

Wprowadzenie plastikowych legitymacji szkolnych

Wiele szkół obstawało przy zostawieniu papierowych legitymacji, ponieważ było to znacznie tańsze. Zrobienie plastikowych, elektronicznych legitymacji wymaga odpowiedniego sprzętu i oprogramowania.

Jednak plastikowe legitymacje są po prostu bardziej odporne. Te papierowe, noszone w plecaku, często się moczą, przerywają, plamią — wiadomo, że w rękach dzieci może stać się z nimi wiele rzeczy. W przypadku elektronicznych ryzyko zniszczenia jest mniejsze. 

Wymiana papierowej legitymacji

Uczniowie, którzy obecnie mają papierowe legitymacje, nie mają obowiązku wymiany ich na elektroniczne. Mogą korzystać ze starych aż do zakończenia obecnego etapu edukacji. Jeśli jednak rodzice chcą wymienić je na plastikowe, mogą to zrobić w swojej szkole. Duplikat będzie już wydany w nowej wersji.

Może warto to zrobić, ponieważ taka legitymacja jest trwalsza i bezpieczna. Nowe legitymacje nie zawierają takich danych jak PESEL. Szkoły mogą mieć różne zasady dotyczące wytwarzania duplikatów — mogą ustalić swoje terminy wydawania ich i opłaty.

Zobacz także:

Oni dostaną 300+ dopiero w grudniu. Lepiej nie przegapić terminu

Laptopy dla czwartoklasistów 2024. Rząd obiecał uczniom tablety. Kiedy je dostaną?

Dzięki bajce Pawełek opowiedział, co działo się w domu. “Tata bije mocno”

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?