Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Pieniądze z 800+ nie dla wszystkich. Od września będą nowe zasady przyznawania świadczenia

Pieniądze z 800+ nie dla wszystkich. Od września będą nowe zasady przyznawania świadczenia

ojciec z córką
Fot. East News/Marek Bazak

Do tej pory świadczenie 800+ było przyznawane bez żadnych dodatkowych warunków. Przysługiwało na każde dziecko, bez progów finansowych, niezależnie od tego, czy rodzice pracują, czy nie.

Teraz jednak, od września 2024 roku sposób przyznawania 800+ się zmienia. Pojawiają się warunki, które rodzice muszą spełnić, by otrzymać świadczenie.

Warunki przyznawania 800+

Od 1 września sposób przyznawania świadczenia 800+ ma się zmienić. Na szczęście nie zostaną wprowadzone progi dochodowe, ani nic takiego. Zmienia się jedynie to, że wypłata świadczenia zostanie połączona z obowiązkiem szkolnym.

Jak podaje portalsamorządowy.pl, prawo do otrzymania świadczenia 800+ będą mieć rodzice tych dzieci, które realizują obowiązek szkolny (włącznie z tzw. zerówką, czyli obowiązkiem przygotowania szkolnego). Dotyczy to tylko placówek należących do polskiego systemu edukacji.

Nie dotyczy to oczywiście dzieci, które są zwolnione z obowiązku szkolnego, bo są na to za małe i maturzystów, którzy już ukończyli szkołę średnią, ale jeszcze nie mają osiemnastu lat.

dziewczynka przy laptopie
Fot. Pixabay/finelightrats

Od kiedy zmieniają się warunki przyznawania 800+

Nowe wytyczne zmienią sposób przyznawania świadczenia 800+ osobom, których dzieci chodzą do szkoły za granicą. Mają także wpływ na sytuację uchodźców, którzy nie posyłają dzieci do polskich placówek.

Nowe zasady wchodzą w życie teoretycznie od września 2024. Teoretycznie, bo w tym roku wnioski są już rozpatrzone i przyznane na nowy okres rozliczeniowy aż do czerwca 2025 roku. O realnych zmianach, na przykład w systemie składania wniosków, będzie można więc mówić dopiero wiosną przyszłego roku.

Nie wszyscy dostaną 800+

Wydaje się, że zmiana w przepisach realnie niewiele zmienia, bo przecież wszystkie dzieci są objęte obowiązkiem szkolnym i chodzą do szkoły. Warto jednak zwrócić uwagę, że placówka ta musi być w polskim systemie edukacji. Pieniędzy nie dostaną więc rodzice, których pociecha chodzi do szkoły za granicą.

ZUS nie wypłaca świadczenia jeszcze w kilku przypadkach:

  • Brak wniosku o przedłużenie 800+ na kolejny okres rozliczeniowy.
  • Pobieranie podobnego świadczenia za granicą.
  • Dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub specjalnej, w której ma pełne utrzymanie.
  • Niepełnoletni pobiera 800+ na własne dziecko.
  • Niepełnoletnie dziecko weszło w związek małżeński.
  • Małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej.
  • Dziecko przebywa w areszcie.

W tych wypadkach wypłaty środków ze świadczeń 800+ zostaną zatrzymane od miesiąca, w którym te wydarzenia miały miejsce. Nie ma sensu składać kolejnego wniosku na nowy okres rozliczeniowy.

Zobacz także:

13 221 zł tygodniowo. Mama pięcioraczków zdradza, ile kosztuje życie w raju

Wyjeżdżasz na wakacje? W tych miejscach nie chowaj cennych przedmiotów. Złodzieje znajdą je od razu

800+ po rozwodzie. Sąd może rodzicom nakazać podzielić się pieniędzmi