Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Lista zostanie rozszerzona
Od 1 września obowiązują przepisy, wedle których dzieci do 18 r.ż. oraz seniorzy mają prawo do zakupienia bezpłatnych leków na receptę. Wiele osób już skorzystało z tego rozporządzenia. Niedługo mogą jednak zostać wprowadzone w projekcie zmiany.
O kolejne zapisy w ustawie proszą lekarze z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. W swoim liście do Ministerstwa Zdrowia zgłaszają poniższe postulaty.
Darmowe leki dla dzieci i seniorów
Darmowe leki dla dzieci i seniorów wypisują lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Program ma pomóc w dostępie do odpowiedniego leczenia osób, które przyjmują leki na stałe.
Na liście darmowych leków znalazło się 2800 pozycji leków dla dzieci i 3600 leków dla seniorów. A są to:
- leki na alergię,
- leki hipoglikemizujące (na cukrzycę),
- hormonalne,
- immunostymulujące,
- immunosupresyjne,
- okulistyczne,
- przeciwbakteryjne (antybiotyki),
- przeciwgrzybicze,
- przeciwwirusowe,
- przeciwbólowe,
- przeciwzakaźne,
- przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych (np. preparaty do nebulizacji),
- leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym,
- leki przeznaczone do stosowania w przypadku chorób urologicznych,
- preparaty związane z chorobami układu pokarmowego
- szczepionki.
Receptę na darmowe leki możne otrzymać pacjent, który zgłosi się do poradni, w której pracuje lekarz związany kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze chcą jednak rozszerzenia listy osób, mogących wypisywać bezpłatne recepty.
Darmowe leki nie tylko na NFZ
Profesor Adam Antczak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz jeden z autorów listów do Ministerstwa Zdrowia, żąda rozszerzenia listy lekarzy, którzy mogą wypisywać recepty na darmowe leki.
Jego zdaniem zezwolenie jedynie lekarzom z publicznych podmiotów na wypisywanie takich recept, wydłuży kolejki i doprowadzi do zatorów w czasie sezonu grypowego. Uważa, że prawo do przepisywania darmowych leków powinni mieć również lekarze, udzielający porad w prywatnych placówkach medycznych.
“Mówimy o prawie pacjenta, świętym prawie pacjenta. I nic tu do rzeczy nie ma lekarz, który to wypisuje, aktualne przepisy już wydłużają kolejki w placówkach, które mają kontrakty z NFZ-em” - tłumaczy.
“[…] kontekście rozpoczynającego się sezonu zakażeń (grypa, Covid-19) jest zjawiskiem epidemiologicznie niepożądanym, a zważywszy na fakt, że darmowe recepty dla seniorów to prawo nabyte pacjentów, nie lekarzy, jest również społecznie niekorzystne” - piszą w liście do resortu lekarze.
Ministerstwo tłumaczy, że nie zamyka się na zmiany w programie. Postulaty lekarzy będą wysłuchane, a stosowne zmiany, jeśli okażą się potrzebne, wprowadzone.
Darmowe leki - jak je otrzymać?
Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ może otrzymać każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza lub pielęgniarki POZ w swojej przychodni. W czasie wizyty lekarz, który będzie wystawiał receptę, musi uzupełnić pole szczególnych uprawień, by zrealizowanie recepty odbyło się bezpłatnie.
W okienku na recepcie powinno widnieć “DZ” lub “S”, które wskazuje, że recepta została wystawiona na pacjenta, któremu przysługuje świadczenie. Farmaceuta w aptece po prostu wydaje leki klientowi.
Listę darmowych leków można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta i stronach ministerstwa.
Zobacz też:
Odebrałam darmowe leki dla dzieci. Powiem wam, jak je otrzymać
Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?
Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie