Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > L4 nie tylko na etacie. Komu przysługuje zwolnienie na chore dziecko?
Marta Uler
Marta Uler 13.10.2023 20:47

L4 nie tylko na etacie. Komu przysługuje zwolnienie na chore dziecko?

Zwolnienie L4 na dziecko
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Każdy, kto posiada ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do zwolnienia lekarskiego, nie tylko dla siebie, ale również na opiekę nad bliską osobą, w tym oczywiście dzieckiem. W okresie zachorowań na grypę może to się bardzo przydać.

Rodzice dostają od lekarza tak zwane L4 na opiekę, kiedy dziecko choruje. Ale czy w każdych okolicznościach można wziąć zwolnienie? Jaki jest limit opieki i komu przysługuje? To warto wiedzieć.

Kto ma prawo wziąć L4?

Jeśli twoje dziecko zachorowało, a ty jesteś zatrudniona na umowę o pracę lub zlecenie i opłacasz składkę chorobową, przysługuje ci prawo do zasiłku opiekuńczego. W skrócie chodzi o to, że od pediatry dostajesz zwolnienie z pracy, tak zwane L4, i w tym czasie będzie ci wypłacany zasiłek opiekuńczy. 

Co istotne, w przypadku zasiłku opiekuńczego, nie ma czegoś takiego jak okres wyczekiwania. Bo warto tu wspomnieć, że my same, z powodu własnej choroby możemy dostać zwolnienie lekarskie i wtedy przysługuje nam świadczenie chorobowe – choć nie od razu. Okres wyczekiwania, czyli minimalny czas podlegania pod ubezpieczenie chorobowe wynosi:

  • 30 dni, jeśli podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu (a więc mamy umowę o pracę),
  • 90 dni, jeśli dobrowolnie opłacamy składkę chorobową (mamy umowę zlecenie lub własną działalność).

A zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania, czyli od samego początku obowiązywania naszej umowy.

Podsumowując – jeśli niedawno zaczęłaś nową pracę, żeby dostać zwolnienie z powodu choroby, musisz trochę poczekać, ale jeśli zachoruje twoje dziecko – od razu dostaniesz zwolnienie.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy, a tym samym prawo do L4 na opiekę, przysługuje osobie ubezpieczonej, która musi zająć się:

  • zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8. roku życia – ponieważ np. zamknięto nagle („nagle”, czyli że dowiadujemy się o tym z wyprzedzeniem krótszym niż 7 dni) żłobek, przedszkole lub szkołę,
  • chorym dzieckiem do lat 14.,
  • izolacją dziecka z powodu nosicielstwa choroby zakaźnej,
  • chorobą lub pobytem w szpitalu niani dziecka (musimy mieć zawartą formalną umowę z nianią) lub drugiego rodzica, który opiekuje się dzieckiem w ciągu dnia,
  • chorym dzieckiem niepełnosprawnym do lat 18.,
  • zdrowym dzieckiem niepełnosprawnym, do 18. roku życia (z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami), jeśli wystąpiła choroba lub pobyt w szpitalu małżonka, lub drugiego rodzica, którzy opiekują się na stałe dzieckiem,
  • innym chorym członkiem rodziny.

UWAGA Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje ci, jeśli inni członkowie rodziny – np. mieszkasz z babcią dziecka – mogą sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie dotyczy to jednak dzieci do lat 2.

Jak długo przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko i ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymywać przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opiekujesz się zdrowym dzieckiem do lat 8. lub chorym do lat 14., w tym także dzieckiem niepełnosprawnym. Co ważne, przysługuje on łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny. 

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Tę podstawę stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeśli więc dostaniesz L4 przykładowo na tydzień, czyli 5 dni roboczych, to twoja dniówka przez ten okres będzie odpowiednio zmniejszona. Czyli twoje miesięczne wynagrodzenie będzie ostatecznie trochę niższe. 

Jak dostarczyć zwolnienie do pracodawcy?

Nie trzeba już martwić się o to, by w wymaganym czasie pracodawca dostał nasze zwolnienie. Od niedawna funkcjonują już e-zwolnienia, które są automatycznie przesyłane do odpowiednich podmiotów. 

Na stronie pacjent.gov.pl, czytamy: „Jako pracownik nie masz obowiązku dostarczenia e-zwolnienia. Mimo to przepisy prawa pracy nakazują Ci powiadomienie pracodawcy w dowolnej formie o Twojej nieobecności, najpóźniej w drugim dniu nieobecności”.

Czytaj także:

Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie

Straciła pracę, bo zaszła w ciążę. Dostała 185 tys. zł odszkodowania

Zwolnienie lekarskie w ciąży

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?