Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?
Małgorzata Wódz
Małgorzata Wódz 28.08.2023 12:21

Darmowe leki dla dzieci będą dostępne od września. Jak je otrzymać?

jak otrzymać darmowe leki dla dziecka
Aynur_sib_shutterstock

Program darmowych leków czeka na podpis prezydenta. Wprowadzono w nim bardzo ważną zmianę. Do tej pory obejmował medykamenty dla osób starszych. Teraz będzie rozszerzony o leki dla dzieci. Jak będzie można je otrzymać?

Jakie darmowe leki dla dzieci?

Wcześniej darmowe leki od państwa mogli otrzymać tylko seniorzy. Po zmianach program obejmie również leki dla dzieci od urodzenia aż do 18 roku życia. 

Cała lista leków za darmo została rozszerzona z 2 tys. do 4 tys. pozycji. Już wiadomo, że na liście leków dla dzieci, które będą przepisywane za darmo, są się nie tylko lekarstwa, ale również szczepionki, np. przeciwko grypie i HPV (rozszerzona na więcej roczników). 

Za darmo dostępne mają być antybiotyki, leki do zmian na skórze, leki przeciwgrzybicze.

leki dla dzieci.pngfot. Canva.com

Jak otrzymać leki za darmo?

Darmowe leki są przepisywane przez lekarzy POZ. Wydawane będą na receptę. Aby rodzice nie musieli płacić za lekarstwo w aptece, na recepcie lekarz będzie musiał wpisać specjalny kod. 

Jak informuje fakt.pl, kod na recepcie dla dzieci znajdzie się oznaczenie “DZ”. W odróżnieniu, recepty dla osób starszych będą oznaczone kodem “S”. 

Tylko recepty zawierające takie kody będą upoważniać rodziców do bezpłatnego odbioru leków w aptece. 

Kiedy darmowe leki dla dzieci?

Program darmowych leków dla osób starszych i dzieci według założeń miał obowiązywać od 1 września 2023 roku. Ustawa wprowadzająca zmiany w programie została przyjęta przez sejm, teraz czeka na podpis prezydenta.

Zobacz też:

Będą darmowe leki dla dzieci. Już wiadomo, co znalazło się na liście

To będzie ratunek dla milionów matek. Powstał lek, na który czekały od dawna

Czy dzieci mogą zachorować na legionellę? Groźna bakteria zbiera żniwo

800 plus podpisane przez prezydenta. Kiedy ruszą wypłaty? Czy trzeba składać wniosek?
prezydent podpisał 800 plus
W poniedziałek 7 sierpnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Nowelizacja podwyższa kwotę świadczenia dla rodziców z 500 na 800 zł. Tak zwane 800 plus ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Czy trzeba będzie składać nowy wniosek o 800 plus? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać to świadczenie? Kiedy ruszą wypłaty?Jak informowała wcześniej Kancelaria Prezydenta, podpisanie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci miało mieć charakter uroczysty. Było zaplanowane na poniedziałek (7.08) na godzinę 15 w miejscowości Tarczyn w województwie mazowieckim. Prezydentowi przy podpisywaniu ustawy towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Czytaj dalej
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
nowy bon turystyczny 2023
W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje, że rząd planuje uruchomić kolejny bon turystyczny. W związku z tym część rodziców wstrzymywała się nawet z rezerwacjami wakacji. Na temat nowego bonu wypowiedzieli się przedstawiciele rządu. Sprawdziliśmy, co wiadomo na ten temat.Polski Bon Turystyczny był formą wsparcia dla branży turystycznej i dla rodziców. Miał ożywić turystykę w związku z zastojem wywołanym pandemią. Program wprowadzono w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miał ważność do 1 marca 2023 roku (usługę nim opłacaną można realizować jeszcze do września 2023, pod warunkiem że opłaciliśmy ją do końca lutego). Bon opiewał na kwotę 500 zł i był przyznawany jednorazowo. 
Czytaj dalej