Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Blizny po ospie da się usunąć. Niewielu zna ten sposób
Marta Uler
Marta Uler 11.02.2024 10:07

Blizny po ospie da się usunąć. Niewielu zna ten sposób

Ślady po ospie
Fot. Shutterstock

Ospa to jedna z typowych chorób wieku dziecięcego. Dotyka przeważnie przedszkolaki i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Charakteryzuje się bardzo swędzącą wysypką, która przeważnie zostawia trwałe ślady, m.in. dlatego, że maluchom trudno się powstrzymać przed drapaniem.

Blizny po ospie, zwłaszcza jeśli znajdują się w widocznym miejscu, mogą stać się problemem nie tylko natury kosmetycznej, ale nawet przyczyną poważnych kompleksów. Dlatego warto stosować środki zapobiegawcze, które pozwolą zredukować liczbę i głębokość tych śladów. A czy można całkiem pozbyć się blizn po ospie?

Dlaczego po ospie zostają blizny?

Ospa wietrzna, czy inaczej wiatrówka, to choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Poza gorączką, bólem głowy i ogólnym złym samopoczuciem, objawia się wysypką.

Wysypka ta jest bardzo charakterystyczna. Są to małe, czerwone krostki, które przekształcają się w pęcherzyki wypełnione płynem. Mogą pojawić się na całym ciele, łącznie z twarzą, owłosioną skórą głowy, a nawet na błonach śluzowych – np. w ustach i gardle. Choć sama choroba zwykle jest łagodna i właściwie nie wymaga leczenia (poza np. lekami przeciwgorączkowymi), jest bardzo przykra dla pacjenta. 

Najtrudniejsze jest opanowanie drapania. Wysypka swędzi, a małe dzieci nie rozumieją tego, że muszą się powstrzymywać. W końcu drapanie to naturalny odruch. Ale to właśnie dlatego po ospie pozostają blizny. Gdy rozdrapie się dany pęcherzyk, lub gdy się go nadkazi, skóra w tym miejscu nie może już się prawidłowo zregenerować. 

Fot. Portal Parentingowy

Jak uniknąć blizn po ospie?

Kluczowa w ospie jest właściwa pielęgnacja wysypki. Po pierwsze bzdurą jest od pokoleń powtarzany pogląd, że nie można się myć w czasie ospy. Owszem, długa kąpiel nie jest wskazana, bo przecież nie chcemy rozmiękczać krostek i strupków, ale sprawić, by jak najszybciej przyschły i się wyleczyły. Ale szybkie namydlenie całego ciała i spłukanie pod prysznicem – jak najbardziej. Higiena to podstawa. 

Po drugie, istotne jest, czym "traktujemy” krostki. Lepiej nie używać do tego celu gencjany. Dawniej właśnie tak wyglądała pielęgnacja wysypki w ospie, ale dziś wiemy, że barwnik gencjany maskuje to, czy dana krostka goi się prawidłowo. Ponadto, na długie tygodnie zostawia na ciele fioletowe kropki. O wiele lepszym rozwiązaniem jest spray z oktenidyną.

Po trzecie, chyba najważniejsze, jest to, by się nie drapać. Rozdrapana krostka niemal na pewno zostawi bliznę i to trwałą. Ogólnie, ślad po każdej ospowej krostce utrzymuje się dość długo – nawet kilkanaście miesięcy – ale te, po rozdrapanych, mogą już zostać na całe życie. A wcale ich nie potrzebujemy, zwłaszcza na twarzy.

Naturalne sposoby na blizny po ospie

Do regeneracji skóry w miejscu po krostce przydać się może:

 • olejek różany – który zawiera przeciwutleniacze (kwas askorbinowy, czyli witaminę C). By uzyskać poprawę, należy nakładać go na bliznę przez 12 tygodni dwa razy dziennie.
   
 • kolagen – czyli składnik skóry. Można stosować go zewnętrznie – w postaci żeli i kremów, lub wewnętrznie – spożywając pokarmy bogate w kolagen, jak np. galaretki z żelatyną. 
   
 • maść z retinolem, czyli pochodną witaminy A, który zwiększa produkcję kolagenu.
   
 • maść z alantoiną, która przyspiesza odnowę naskórka.
   
 • maść z heparyną, która rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie.
   
 • peelingi, które pomagają w usuwaniu starego naskórka.

Trzeba jednak dodać, że te wszystkie, w gruncie rzeczy proste i tanie sposoby na usunięcie blizn po ospie, sprawdzą się jedynie w przypadku świeżych zmian. Jeśli masz blizny już starsze, które mają np. kilkanaście lat, raczej powinnaś pomyśleć o bardziej zaawansowanych zabiegach.

Fot. Pexels/Alyona Pastukhowa

Blizny po ospie – zabiegi w gabinetach kosmetycznych

W usuwaniu nieestetycznych śladów po ospie pomóc nam może medycyna estetyczna. Do takich zabiegów, które rzeczywiście są w stanie wygładzić zmienioną chorobą skórę, należą:

 • laseroterapia  – istnieją różne rodzaje laserów, które mogą być stosowane w zależności od rodzaju i głębokości blizn. Laser powoduje mikrouszkodzenia w bliźnie i stymuluje skórę do regeneracji,
   
 • mikrodermabrazja – procedura, która polega na mechanicznym ścieraniu naskórka za pomocą drobnych kryształków lub specjalnej głowicy. Może ona pomóc w złuszczeniu zrogowaciałego naskórka i poprawie wyglądu skóry,
   
 • zastrzyki z kwasu hialuronowego – dają spektakularny efekt, wypełniają bliznę i poprawiają jej stan, niestety najwyżej na 2 lata,
   
 • mezoterapia igłowa – która polega na wprowadzaniu substancji aktywnych – pobudzających regenerację tkanek i produkcję włókien kolagenowych – bezpośrednio do skóry za pomocą cienkich igieł,
   
 • peeling chemiczny – używa się do tego celu specjalnych kwasów, które wywołują łagodną reakcję chemiczną w górnej warstwie skóry. Zostaje ona złuszczona, a głębokie blizny – spłycone. 

Zobacz także:

Skóra dziecka cała w krostach. Lekarz pokazuje zdjęcia i ostrzega rodziców

Ospa w ciąży – przyczyny, objawy, powikłania

Włosy na brodzie nie rosną bez przyczyny. Oto najważniejsze powody