Włosy na brodzie nie rosną bez przyczyny. Oto najważniejsze powody
Kobiety o ciemnych włosach – brunetki i szatynki – czasem mają także włoski na twarzy, szczególnie pod nosem i na brodzie. Nie ma w tym nic dziwnego, ani złego. To naturalne, taka po prostu ich uroda. Ale zdarza się, że to owłosienie ma inną przyczynę.
Z tym problemem zmaga się wiele pań. Choć estetycznie wygląda to kiepsko, nie jest to najważniejsze. Owłosienie skóry twarzy może być wynikiem poważnych zaburzeń w organizmie.
Skąd się biorą włoski na twarzy?
Kiedy pewnego dnia spojrzymy w lustro i zauważymy włosek na brodzie, możemy się zaniepokoić. Co to znaczy? Dlaczego wyrósł? Czy dzieje się ze mną coś złego? Może już się starzeję? Z pewnością to zjawisko nie wywołuje sympatycznych skojarzeń. Co prawda, wiele kobiet, zwłaszcza tych o ciemniejszej karnacji, brunetek i szatynek, ma mniej lub bardziej intensywny meszek w okolicy nosa, policzków i brody, ale tu chodzi o coś innego.
Jeśli taka twoja uroda, nie masz się czym niepokoić. Pewnie czasem używasz plastrów do depilacji twarzy albo chodzisz na zabiegi laserowe. To żaden wstyd, po prostu część kobiet tak ma i już. Tylko blondynki o wyjątkowo jasnej karnacji mogą nie wiedzieć, o czym w ogóle mowa!
Z pewnością natomiast nie powinnyśmy zbagatelizować tego, że nasze cienkie i delikatne włoski stały się grubsze i mocniejsze, albo, że zaczynają nam wyrastać na brodzie tu i ówdzie pojedyncze, dłuższe. Jeden to może być przypadek. Ale jeśli go wyskubiesz, a wkrótce znów jakiś urośnie – lepiej skonsultuj się z lekarzem.
Włoski na brodzie – przyczyny
Zwykle włoski na brodzie to efekt zaburzeń hormonalnych. Być może w naszym organizmie zwiększył się poziom androgenów lub testosteronu. Choć to są męskie hormony, także i kobiety posiadają ich pewną ilość. Gdy w gospodarce hormonalnej coś się rozreguluje, możemy ich mieć zbyt dużo, czego efektem może być właśnie intensywniejsze owłosienie, czyli hirsutyzm.
To zaburzenie może mieć kilka przyczyn:
- zespół policystycznych jajników (PCOS) – to jeden z najczęstszych (dotyk ponad 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym oraz prawie 72 proc. przed menopauzą) powodów hirsutyzmu. PCOS wpływa na równowagę hormonalną organizmu, zwiększając produkcję męskich hormonów, takich jak testosteron. Właśnie dlatego kobietom z PCOS mogą intensywniej rosnąć włosy na twarzy, brodzie czy pod nosem,
- akromegalia – choroba wywoływana zbyt wysokim wydzielaniem hormonu wzrostu,
- niedoczynność tarczycy – niedostateczna produkcja hormonów tarczycy wpływa na funkcje hormonalne całego organizmu, również na poziom hormonów męskich,
- menopauza – w tym okresie u kobiet następuje zmniejszenie produkcji estrogenów i progesteronu oraz wzrost poziomu testosteronu,
- przerost nadnerczy – w tym zaburzeniu oprócz wzmożonego owłosienia twarzy, u kobiet występuje także obniżenie głosu i wzrost masy ciała,
- otyłość,
- zespół Cushinga - choroba spowodowana nadmierną produkcją hormonu kortyzolu, która może być wynikiem guzów nadnerczy, długotrwałego stosowania leków kortykosteroidowych lub nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez guzy przysadki. Poza nadmiernym owłosieniem, objawy obejmują także przyrost masy ciała, cienką skórę, nadciśnienie tętnicze i osłabienie mięśni.
Istnieje także tak zwany hirsutyzm idiopatyczny, czyli bez wyraźnej przyczyny. Może być wynikiem indywidualnej wrażliwości organizmu na hormony płciowe. Ale by się o tym przekonać, należy odwiedzić lekarza i wykonać badania.
Jak leczyć nadmierne owłosienie?
Hirsutyzm wymaga konsultacji ze specjalistą. Jeśli niepokoi cię to, że włoski na twojej twarzy wzmocniły się, powinnaś zrobić badania. Lekarz musi postawić diagnozę, znaleźć przyczynę nadmiernego owłosienia. Dopiero wtedy będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. Np. w przypadku zespołu policystycznych jajników (PCOS), leczenie może obejmować stosowanie leków regulujących poziomy hormonów, takich jak leki antykoncepcyjne lub leki obniżające poziomy insuliny w przypadku insulinorezystencji.
Zastanawiasz się, do jakiego lekarza powinnaś się udać? W pierwszej kolejności oczywiście do internisty, a on pokieruje cię już dalej, np. do endokrynologa, diabetologa lub ginekologa.
Jak pozbyć się owłosienia?
Tak "na szybko” i doraźnie niechcianych włosków możesz pozbyć się na kilka sposobów. Może to być:
- klasyczne golenie maszynką,
- wyskubywanie pojedynczych włosków pęsetą,
- depilacja za pomocą kremów, żeli,
- depilacja woskiem lub plastrami – samodzielnie lub w salonie kosmetycznym,
- depilacja laserowa – również do wykonania w domu specjalnym urządzeniem lub w salonie,
- elektroliza – zabieg z użyciem prądu elektrycznego, który niszczy pojedyncze cebulki włosów. Jest to skuteczna, ale czasochłonna metoda usuwania owłosienia, szczególnie w przypadku mniejszych obszarów,
- farmakoterapia – istnieją leki, które hamują wzrost włosów, np. eflornityna, ale o ich podaniu musi zadecydować lekarz.
Zobacz także:
Na tę chorobę cierpi nawet co dziesiąta kobieta. Ma bardzo nietypowe objawy
Rano płaski, po południu wydęty jak balon. Miliony kobiet cierpią przez endobrzuszek
Dziecko urodziło się z imponującym owłosieniem na plecach. To rzadkie zjawisko