Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Często swędzą cię dłonie? Takiego objawu nie możesz zlekceważyć
Beata Łajca
Beata Łajca 04.02.2024 10:10

Często swędzą cię dłonie? Takiego objawu nie możesz zlekceważyć

ciężarna w szpitalu
fot. Shutterstock

Swędzenia dłoni i stóp w ciąży nie wolno lekceważyć. To może być pierwszy objaw cholestazy, która niezauważona w porę, jest bardzo groźna dla dziecka.

Cholestaza ciążowa to stosunkowo rzadkie powikłanie związane z wątrobą. Jest jednak na tyle poważne, że może wymóc wcześniejsze wywołanie porodu. Warto wiedzieć, co ją powoduje i jakie są jej objawy, a także co czeka ciężarną, u której cholestaza zostanie zdiagnozowana.

O cholestazie porozmawiałyśmy z ginekolożką z Centrum Ginekologii i Położnictwa FemiMea.

Cholestaza w ciąży może być bardzo groźna

Cholestaza to zaburzenie pracy wątroby występujące w ciąży u około 1 do 2 proc. kobiet w Polsce. Dla przyszłej mamy jest niegroźna i z reguły mija zaraz po porodzie. Niestety dla dziecka może być śmiertelnie niebezpieczne.

Z powodu problemów z odpływem żółci do dwunastnicy, szkodliwe produkty przemiany materii zamiast być usuwane, kumulują się w organizmie przyszłej mamy. Wpływa to m.in. na mniejszą wydolność łożyska.

Zaniedbana cholestaza może doprowadzić m.in. do przedwczesnego porodu. Wystąpić mogą także  zaburzenia wchłaniania witaminy K, które skutkują krwotokami zarówno u mamy, jak i noworodka. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci płodu w łonie matki. 

Beata - 2024-02-02T085014.949.jpg
fot. Unsplash/freestock

Cholestaza ciążowa – objawy, których nie wolno bagatelizować

Pierwsze objawy cholestazy to świąd skóry. Ale to zdarza się w ciąży bardzo często. Jak odróżnić zwykłe swędzenie, od tego, które może zwiastować cholestazę, wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Cholestaza najczęściej występuje w trzecim trymestrze ciąży. Jeżeli swędzenie skóry zdarzy się w pierwszym czy drugim trymestrze, to szanse na to, że jest to objaw cholestazy, są bardzo niewielkie.

Swędzenie, które powinno zaniepokoić, występuje na dłoniach i stopach. Nasila się głównie wieczorem. Jak słyszymy od ginekolożki z FemiMea, która wyjaśnia zawiłości zaburzenia, by wykluczyć cholestazę potrzebne jest badanie poziomu kwasów żółciowych.

Jeżeli na swędzącą skórę nie pomaga intensywne nawilżanie, warto zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Lepiej zrobić o jedno badanie za dużo, niż przeoczyć zagrożenie.

Czy cholestaza kończy się cesarką

Wbrew temu, czego obawia się większość ciężarnych, samo wystąpienie cholestazy nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Ciąża powikłana cholestazą nie zawsze kończy się też indukcją porodu. Ale zdarza się dość często, że z uwagi na parametry pacjentki, zwykle wykonuje się ją w okolicach 37 tygodnia ciąży. Jednak indukcja, to nie cesarka.

Wszystko zależy od stanu klinicznego pacjentki i płodu, jej wyników badań. Jeśli te będą niepokoić lekarza prowadzącego, może on zadecydować o indukcji, czyli wywołaniu porodu. Nagłe cięcie cesarskie zdarza się wyjątkowo rzadko. Zazwyczaj wtedy, gdy cholestaza nie zostaje w porę wykryta i stan przyszłej mamy poważnie zagraża jej dziecku.

Beata - 2024-02-02T085349.476.jpg
fot. Freepik

Cholestaza ciążowa – przyczyny

Bezpośrednie przyczyny cholestazy nie są do końca znane. Lekarze mają jedynie pewność, że wiąże się ze zwiększonym poziomem hormonów w ciąży. Mogą jej sprzyjać wcześniejsze problemy z wątrobą lub zły tryb życia kobiety. Są też pewne grupy dużo bardziej narażone na to powikłanie.

Zdaniem ekspertki niektóre kobiety powinny zachować szczególną czujność. Czynniki ryzyka cholestazy to przede wszystkim:

  • wiek powyżej 35 r.ż., 
  • stan po zapłodnieniu pozaustrojowym, 
  • cholestaza w poprzedniej ciąży lub w wyniku
    stosowania antykoncepcji, 
  • WZW C, 
  • ciąża wielopłodowa, 
  • stan po cholecystektomii.

To, że kobieta miała cholestazę w pierwszej ciąży, nie oznacza, że na pewno sytuacja powtórzy się przy kolejnych. Jednak ryzyko jest większe. Trzeba pamiętać także o tym, że po przebytej cholestazie ciążowej nie można już nigdy przyjmować dwuskładnikowej antykoncepcji.

Zobacz także:

Jesteś w ciąży? Chroń się przed RSV, bo z tym wirusem nie ma żartów

W ciąży nie wolno głaskać kudłatych psów? Tych przesądów na pewno nie znasz

Ciężarna zasłabła za kierownicą. Reakcja taksówkarzy woła o pomstę do nieba