Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Chwile grozy na parkingu. Matka zatrzasnęła dziecko w nagrzanym aucie
Marta Uler
Marta Uler 08.05.2024 11:10

Chwile grozy na parkingu. Matka zatrzasnęła dziecko w nagrzanym aucie

dziecko w aucie
Fot. Shutterstock/Maximilian100

W Rajczy 2-letnia dziewczynka została uwięziona w samochodzie. Na miejsce przyjechali policjanci, wezwani przez matkę dziecka. 

Akcja ratunkowa przebiegła sprawnie, mundurowi wybili szybę. Z zeznań matki wynika, że auto zamknęło się samoczynnie.

Dziecko w nagrzanym samochodzie

W Rajczy (pow. żywiecki, woj. śląskie) o mały włos nie doszło do wielkiej tragedii. Na rynku, w aucie zatrzasnęło się dziecko. Drzwi samochodu same się zamknęły, jak powiedziała jego matka. Zdenerwowana, natychmiast wezwała policję.

"Samochód zamknął się samoczynnie, a kluczyki zostały w środku. Jak ustalili policjanci, dziecko było wewnątrz od kilkunastu minut. Dziewczynka była załzawiona, zdezorientowana i spocona. Na policzkach miała widoczne rumieńce. Z uwagi na bardzo mocno świecące słońce oraz rosnącą temperaturę wewnątrz auta, policjanci nie wahali się – rozbili szybę" – powiedziała w rmf24.pl Mirosława Piątek z policji w Żywcu.

Fot. Pixabay/PublicDomainPictures

Błyskawiczna akcja policjantów

By dodatkowo nie stresować dziewczynki, jeden z mundurowych starał się ją uspokoić przez okno. Kiedy odwracał uwagę dziewczynki, jego kolega rozbił szybę w samochodzie i otworzył drzwi. Wkrótce 2-latka została uwolniona. "Dziewczynce nic się nie stało. Cała i zdrowa trafiła w ramiona mamy” – powiedziała Mirosława Piątek.

Policjantka podkreśla, by być bardziej czujnym podczas wysokich temperatur. Kiedy słońce operuje intensywnie, w autach robi się nieznośnie gorąco: "Bądźmy uważni również na to, gdzie zostawiamy kluczyki. Pod żadnym pozorem nie dajmy ich do zabawy dziecku. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznie” – dodała Piątek.

Kiedy wieziesz dziecko – naprawdę uważaj

Małe dziecko, przypięte do fotelika, jeśli przypadkiem zostanie zamknięte i zostawione w samochodzie, narażone jest na ogromne niebezpieczeństwo, a często niestety – na śmierć. Każdego roku w mediach pojawiają się informacje o śmierci osób lub zwierząt w takich warunkach. Kiedy na zewnątrz mamy 30 st. C, w środku auta może być nawet 90. 

Dziecko w rozgrzanym aucie może umrzeć nawet w ciągu 15-20 minut. Dlatego latem musimy być naprawdę uważni – i to nie tylko na swoje własne dzieci. Jeśli parkujesz samochód na dużym parkingu, rozglądaj się, czy przypadkiem w którymś aucie nie zostało dziecko lub choćby pies. W takim przypadku nie wahaj się, rozbij szybę. Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

"Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Zobacz także:

Matka spała w samochodzie. Ludzie natychmiast wezwali policję

Policjantka pokazuje przerażające zdjęcie i apeluje, by reagować na takie sytuacje

Głogów. Sąsiedzi uratowali dziecko z rąk kata. To, co mu robił, nie mieści się w głowie

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?