Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Ciasto drożdżowe jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
Beata Łajca
Beata Łajca 11.05.2024 11:00

Ciasto drożdżowe jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach

ciasto drożdżowe
fot. Pixabay/ulleo

Najlepsze ciasto drożdżowe robiła babcia. Wysokie, puszyste, wilgotne i pachnące jak najlepsze lata dzieciństwa.  Gdy babci zabrakło, bardzo trudno jest odtworzyć jej popisowy wypiek. To dlatego, że przygotowanie ciasta drożdżowego ma więcej wspólnego z magią, niż gotowaniem, a jego sekret znają nieliczni. W tym my.

Pamiętaj — babcina drożdżówka to coś więcej niż mieszanka kilku składników. W jej przygotowaniu liczy się każdy szczegół, od temperatury twoich rąk, po miejsce, w którym ciasto wyrasta. Masz ochotę na ciasto drożdżowe jak u babci? Najlepsze zrobisz z tego przepisu od babci spod Krakowa.

Ciasto drożdżowe jak u babci — przepis

Przepisów na najlepsze ciasta drożdżowe nie znajdziesz w żadnej książce kucharskiej, ani tym bardziej w internecie. One są przekazywane z pokolenia na pokolenie, najczęściej na starej pożółkłej kartce papieru.

Właśnie taki jest przepis na ciasto drożdżowe od babci z podkrakowskiej wsi. Jak przystało na babunię, porcja jest ogromna, bo z całego kilograma mąki. Ale oprócz proporcji składników ogromne znaczenie ma sposób przygotowania.

Przygotuj się, bo ciasto drożdżowe wymaga czasu. Im dłużej je zagniatasz, tym lepiej. Musi wyrastać dwa razy, przynajmniej po pół godziny, w ciepłym, zacienionym i pozbawionym przeciągów miejscu.

ciasto drożdżowe
fot. Pixabay/ulleo

Najlepsze ciasto drożdżowe – składniki

  • 1 kg mąki
  • 3 żółtka i 1 całe jajko
  • szklanka cukru
  • 0,5 l mleka
  • 100 g drożdży
  • 150 g masła
  • cukier waniliowy
  • opcjonalnie: rodzynki i skórka pomarańczowa

Zanim przejdziesz do przygotowania ciasta, koniecznie zadbaj o prawidłową temperaturę składników. Jajka i mleko wyjmij wcześniej z lodówki. Zbyt zimne jajka możesz ogrzać w ciepłej wodzie.

Rodzinne przepisy nie mają zazwyczaj podanego czasu pieczenia. Ciasto drożdżowe powinno się piec do suchego patyczka, przynajmniej 30-45 minut.

Idealne ciasto drożdżowe – przygotowanie

Najpierw przygotuj zaczyn z drożdży. Rozetrzyj je w misce z niewielką ilością cukru i odrobinką ciepłego mleka. Posyp lekko mąką i zaczekaj, aż urośnie. Poznasz, że jest gotowy, po pęknięciach na powierzchni mąki.

Pozostałe mleko, cukier, cukier waniliowy i masło podgrzej w rondelku. Mieszaj i trzymaj na ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Potem ostudź, ale nie do końca. Mieszanka ma być nadal lekko ciepła.

Mąkę wysyp na stolnicę, zrób w niej zagłębienie, dodaj szczyptę soli, żółtka i jajko. Wlej zaczyn z drożdży, a następnie po trochu dolewaj mleko i zagarniaj mąkę ręką. Za chwilę dodaj rodzynki i skórkę pomarańczową. Kiedy składniki się połączą, pora na prawdziwą magię.

ciasto drożdżowe
fot. Pixabay/congerdesign

Jak zrobić najlepsze ciasto drożdżowe

Kluczowe jest zagniatanie ciasta. Babcia robiła to tylko ręcznie, upewniając się, że ma ciepłe dłonie. Ciasto z jednego kilograma mąki potrafiła ugniatać nawet godzinę! A w dodatku bez pośpiechu, delikatnie i z miłością.

A po zagniataniu przyjdzie czas na wyrastanie i to podwójne. Najpierw ciasto wyrasta w misce, przynajmniej pół godziny. Potem w przeznaczonej do pieczenia formie, kolejne pół godziny.

Włóż ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, bez termoobiegu. Po 30 minutach po raz pierwszy sprawdź patyczkiem, czy jest gotowe. Jeżeli nie, daj mu kolejne 10 minut. Smacznego!

Zobacz także:

Dzień Matki tylko w Dino! Takiej oferty nie ma ani Biedronka, ani Lidl

Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy

W ten sposób gotujesz ryż? Możesz zaszkodzić całej rodzinie