Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy
Marta Uler
Marta Uler 10.05.2024 09:15

Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy

mizeria
Fot. Shutterstock/Fanfo

Co do obiadu? Zielone ogórki, śmietana albo jogurt, przyprawy i już! Okazuje się, że mizeria, w swej prostocie, zachwyciła krytyków kulinarnych. Zajęła bardzo wysokie miejsce w rankingu najsmaczniejszych sałatek świata.

Pokonała kilkadziesiąt o wiele bardziej wyrafinowanych i bogatych przysmaków. A wiesz w ogóle, co to znaczy "mizeria”?

Mizeria w rankingu najlepszych sałatek

“Taste Atlas” to przewodnik turystyczny po tradycyjnej żywności. Zawiera przepisy, recenzje krytyków kulinarnych oraz artykuły naukowe na temat popularnych składników i potraw. Opublikował właśnie ranking sałatek z całego świata. Pierwsze miejsce zajęło dakos, tradycyjne danie kretańskie, złożone z kaszy jęczmiennej posypanej pokruszonym serem myzithra, z pomidorami, oliwkami, kaparami, z dodatkiem świeżego oregano i oliwy z oliwek.

Dalej na podium plasują się:

 • tunezyjska mechouia, czyli sałatka z grillowanej, grubo posiekanej cebuli, papryki, pomidorów i czosnku, skropiona oliwą z oliwek i doprawiona kminkiem, solą i czarnym pieprzem, oraz
   
 • dobrze nam znana, sałatka grecka.

A nasza polska, tak zwyczajnie przy nich prezentująca się, mizeria, zajęła 14. miejsce. Biorąc pod uwagę to, że łącznie tych sałatek oceniono aż 50, to naprawdę powód do dumy!

Skąd się wzięła nazwa "mizeria”?

Kulinarny przewodnik określił mizerię tak: “orzeźwiająca i łatwa w przygotowaniu mizeria to jedna z najsłynniejszych polskich sałatek”. Trudno się nie zgodzić! Autorzy rankingu zastanawiali się nad pochodzeniem nazwy “mizeria”. Napisano: ”Nazwę potrawy można tłumaczyć jako nędzę”.

Rzeczywiście, po łacinie "miseria”, oznacza nieszczęście, nędzę, ubóstwo. W przeszłości tak określano biedę i nędzę i choć do końca nie wiadomo, dlaczego mizeria nazywa się właśnie tak, można przypuszczać, że sałatka, która składa się właściwie z jednego składnika, mogła być kojarzona z biednym, mało pożywnym posiłkiem.

Jak przyrządzić pyszną mizerię?

To jednak nie jest prawda, że mizeria jest niskowartościowym posiłkiem. Świeże ogórki wprawdzie, w głównej mierze, składają się z wody, i nie mają może wielu witamin (nieco A, K, B1, B3 i B6), za to są bogate w flawonoidy oraz taniny, czyli związki z grupy polifenoli, które działają antyoksydacyjnie oraz przecwidrobnoustrojowo. Ponadto obniżają poziom glukozy we krwi i sprzyjają zmniejszeniu ciśnienia tętniczego.

Z drugiej strony, ogórki zawierają spore ilości enzymu askorbinazy, który utlenia witaminę C. Nie warto więc łączyć ich w jednej sałatce np. z pomidorami. 

A jak przyrządzić mizerię? Nic prostszego:

 • ogórki umyj, obierz (lub nie – to zależy od ciebie) i pokrój na cieniutkie plasterki,
   
 • posól, popieprz i dodaj łyżkę śmietany 18. proc, lub – żeby było bardziej dietetycznie – jogurtu naturalnego,
   
 • dodaj świeżego kopru lub szczypiorku,
   
 • wszystko wymieszaj i zajadaj.

Zobacz także:

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Moja babcia robiła obłędną ogórkową. Dodawała do niej składnik, o którym ja bym nie pomyślała

Kultowe lody wracają do sklepów! Symbol luksusu z lat 90. kupisz już za 17 zł