Co oznacza spanie z otwartą buzią? Eksperci ostrzegają, że to niezdrowe
Dzieci śpiące z otwartą buzią zdecydowanie wyglądają uroczą, jednak nie należy tego sygnału ignorować. Może to być objaw poważnej choroby. Mama 8-letniego Kiana przekonała się o tym najlepiej.
Melody Yazdani opublikowała na swoim profilu post skierowany do rodziców małych dzieci. Ostrzegła ich, że jeśli dziecko śpi z otwartą buzią, muszą jak najszybciej zareagować. Przykładem stał się jej własny synek.
Problemy 8-letniego Kiana
Syn Melody w pewnym momencie zmienił się nie do poznania. Zrobił się nerwowy, popychał w szkole inne dzieci, a jego ruchy stały się niekontrolowane. Lekarze zdiagnozowali u niego ADHD.
Syn został wysłany na terapię, jednak problem z jego zachowaniem zmalał dopiero później. Matka znalazła informację na temat oddychania przez usta w trakcie snu. Jest to charakterystyczny nawyk u dzieci z ADHD, który może skutkować niedotlenieniem mózgu. W ostateczności dziecko nie jest odpowiednio zregenerowane i napięcie w jego organizmie wzrasta.
Zmartwiona matka podzieliła się swoimi obawami z lekarzem. Okazało się, że chłopiec cierpi na bezdech senny oraz zapalenie zatok. Niewysypianie się powiązane z tymi schorzeniami było powodem agresywnych zachowań chłopca. Melody podzieliła się historią na swoim profilu, aby ostrzec innych rodziców. Zobaczcie zdjęcie:
Spanie z otwartymi ustami — niepokojący objaw
Lekarze przyznają, że spanie z otwartymi ustami faktycznie może być objawem problemów zdrowotnych u dziecka. Jest to jeden z sygnałów bezdechu sennego, czyli powszechnego stanu, w którym ściany gardła odprężają się i zwężają podczas snu, zakłócając przy tym normalne oddychanie.
Badania naukowe udowodniły też, że spanie z otwartymi ustami może być oznaką ADHD. Diagnoza tego zaburzenia nie zawsze jest proste i podejrzewając jego występowanie, trzeba udać się do specjalisty. Dzięki diagnostyce uda się określić główną przyczynę problemów dziecka i zaplanować dalsze postępowanie.
Ponadto skłonność do spania z otwartą buzią może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju twarzy. Często obserwuje się infekcje gardeł, problemy z zębami i wydłużenie twarzy. Zatem gdy maluch śpi z otwartą buzią, należy się tym zainteresować.
Zobacz też:
Zaczęła karmić dziecko w czasie zakupów. Reakcja klientów zaskoczyła kobietę
Dlaczego lepiej się śpi, gdy pada deszcz? Nic tak nie ułatwia zasypiania!
Źródło: parenting.pl, lupiko.pl