Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Co szykuje Ministerstwo Edukacji? Media o zupełnie nowych zasadach
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 23.11.2021 01:00

Co szykuje Ministerstwo Edukacji? Media o zupełnie nowych zasadach

Ministerstwo Edukacji i Nauki
fot. Pawel Wodzynski/East News

Ministerstwo Edukacji i Nauki szykuje nowe zalecenia dotyczące wprowadzania kwarantanny w szkołach. Klasy będą mogły być dzielone. Dyrekcja zadecyduje, których uczniów obejmie nauka zdalna, a których stacjonarna.

Obecnie w sytuacji zakażenia koronawirusem do domu wysyłane są całe grupy uczniów. Według Ministerstwa Edukacji młodzież na tym traci. Nowa rekomendacja ma złagodzić chaos w szkołach.

Ministerstwo Edukacji wprowadza zmiany

Wicekurator Krzysztof Wiśniewski podczas rozmowy z Aurelią Michałowską opowiedział o planach Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zapowiedział, że w najbliższym czasie zasady dotyczące wprowadzania kwarantanny zostaną zmienione. Resort szykuje rekomendacje umożliwiającą dzielenia klas i wysyłania tylko wybranych grup na kwarantannę.

- To rekomendacja dopuszczająca możliwość nauki stacjonarnej dla osób nieobjętych kwarantanną lub izolacją domową. Dlaczego? Dlatego że dotychczas w przypadku pozytywnej opinii inspektora sanitarnego była kierowana na naukę zdalną cała klasa (tryb hybrydowy) lub cała szkoła (tryb zdalny). Teraz, po wprowadzeniu tej rekomendacji, to dyrektor będzie decydował, w zależności od posiadanych możliwości, o wprowadzeniu nauki stacjonarnej dla uczniów nieobjętych kwarantanną z danej klasy — opowiedział Krzysztof Wiśniewski.

Wicekurator o planach Ministerstwa Edukacji i Nauki

- Intencją tej rekomendacji nie jest segregowanie uczniów, ale zapewnienie możliwie najlepszych w sytuacji epidemicznej możliwości nauczania, w tym nauczania stacjonarnego. Rekomendacja ta jest zgodna z oczekiwaniami wielu rodziców i pism, i telefonów, które są kierowane do kuratorium. To wy państwo, dyrektorzy, będziecie decydować, jeśli macie możliwości techniczne, lokalowe i kadrowe, o takiej formie zajęć — tłumaczył podczas rozmowy wicekurator.

Rekomendacja przekaże władzę w ręce dyrektorów. To oni będą decydować, których uczniów obejmie nauczanie zdalne, a których stacjonarne.

- Proszę też zwrócić uwagę, że nie mówię o osobach zaszczepionych czy niezaszczepionych, tylko o uczniach objętych kwarantanną i nieobjętych kwarantanną — podkreślił wicekurator.

Obecnie COVID-19 wywołuje chaos w szkołach. Uczniowie z dnia na dzień są wysłani do domów. Planowane zalecenia mają uspokoić ich sytuację.

Według wicekuratora oświaty rekomendacja będzie brzmiała następująco:

- Umożliwienie uczniom, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, udziału w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły, a w miarę możliwości organizacyjnych, m.in. technicznych, lokalowych, kadrowych, także w zajęciach obowiązkowych w trybie stacjonarnym

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?