portalparentingowy.pl
Sala lekcyjna canva PRO

fot. uatp2, canva.com

Coraz więcej nauczycieli rezygnuje z pracy. Czeka nas kryzys kadrowy we wrześniu?

13 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Coraz więcej nauczycieli rezygnuje z pracy. Według rzeczniczki prasowej ZNP w tym roku złożono znacznie więcej wypowiedzeń, niż w poprzednich latach. W większości przypadków decyzja ta była motywowana niskimi zarobkami, a także polityką ministerstwa edukacji i nauki.

Czy na uczniach odbiją się braki kadrowe w szkołach? Obecnie w skali kraju jest 12 986 nauczycielskich wakatów. Dla dyrektorów wiąże się to z niemałymi problemami.

Nauczyciele odchodzą z pracy

- Od kwietnia szukamy nauczycieli matematyki, fizyki, historii i WOS, filozofii i etyki oraz bibliotekarza. Lawiny odejść u nas nie ma, ale godziny niektórych przedmiotów się kumulują (np. historii - od września dochodzi HiT) i nie jestem w stanie ich rozdzielić pomiędzy moich nauczycieli. Większość z nich pracuje już na 1,5 etatu — przekazał portalowi Interia Artur Dzierkowski, dyrektor I LO Dwujęzycznego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.

Nie jest to jedyny dyrektor, który zmaga się z brakami kadrowymi. Nauczyciele narzekają na swoją sytuację i odchodzą z placówek oświatowych. Wielu z nich decyduje się na podjęcie pracy w innym zawodzie.

- Nowa praca przyszła do mnie, więc nie bałam się, że odejdę i zostanę z niczym. Już w lipcu zaczynam działać w nowym miejscu, w nowej branży. Będzie to praca w korporacji, z benefitami, ze sprzętem, niemal całkowicie zdalna, osiem godzin, bez "nadrabiania" po godzinach. To zupełne przeciwieństwo tego, co robię teraz. Warunki są lepsze, płaca również — wyznała pani Anna w rozmowie z Interią.

Kobietę do odejścia skłoniła niska pensja. Gdy usłyszała, ile zarabiają jej znajomi ze studiów, zrozumiała, że ona sama też zasługuje na więcej. Podobną decyzję podjęła Ewa Jankowska z Piekar Śląskich.

- O tym, że kończę przygodę z pełnieniem roli nauczyciela, zadecydowałam mniej więcej w styczniu tego roku. Głównym powodem mojego odejścia jest wynagrodzenie zupełnie nieadekwatne do stawianych wymagań, z zaznaczeniem tego, że całą bazę dydaktyczną należy zapewnić sobie samemu. Praca nauczyciela bardzo obciąża człowieka psychicznie.


Jakub Tolak z partnerką

Jakub Tolak został ojcem. Znamy już płeć i imię dziecka

CZYTAJ DALEJ

Kryzys kadrowy w szkołach?

Tendencja w szkołach jest bardzo niepokojąca. Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP wskazała, że w tym roku z pracy zrezygnowało więcej nauczycieli, niż w latach poprzednich. Może to doprowadzić do kryzysu we wrześniu.

- Niestety możemy mieć ogromny kryzys kadrowy we wrześniu, jeśli nie znajdą się nowi chętni do pracy. Zarobki po majowej podwyżce nie zachęcają. Początkujący nauczyciel dostaje pensję w wysokości 3079 zł brutto, to jest poziom płacy minimalnej. Młode osoby nie chcą nawet przychodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Jeśli dyrektorom udaje się kogoś znaleźć, to są to najczęściej emerytowani nauczyciele, którzy zgadzają się przyjść na rok lub dwa lata pracy — przekazała rzeczniczka dla Interii.

Jak dokładnie wygląda sytuacja w poszczególnych województwach? Według ogłoszeń na stronach kuratoriów oświaty brakuje ponad 12 tys. nauczycieli w Polsce. Tak prezentują się dane z 10 czerwca:

Woj. mazowieckie: 3383

Woj. małopolskie: 1589

Woj. śląskie: 1389

Woj. dolnośląskie: 1324

Woj. wielkopolskie: 858

Woj. zachodniopomorskie: 752

Woj. pomorskie: 734

Woj. łódzkie: 584

Woj. warmińsko-mazurskie: 488

Woj. lubuskie: 406

Woj. podlaskie: 316

Woj. opolskie: 293

Woj. kujawsko-pomorskie: 273

Woj. podkarpackie: 270

Woj. lubelskie: 213

Woj. świętokrzyskie: 114

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Ludzie zachwycają się wielkimi oczami dziewczynki. Kryje się za nimi rzadka choroba

  • Matka chrzestna doprowadziła do awantury. Poszło o kwotę włożoną do koperty na komunię

  • Chciała pochwalić się córeczką w sieci. Internauci zwrócili uwagę na kolczyki

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Tak wyglądają pokoje dzieci gwiazd. Część z nich robi duże wrażenie

Jesteście ciekawi, jak wyglądają pokoje dzieci gwiazd? Część maluchów sypia w naprawdę luksusowych warunkach. Celebryci nie oszczędzają na swoich pociechach. Przekonajcie się, w jakich pomieszczeniach sypiają dzieci Małgosi Rozenek, Anny Lewandowskiej i innych! Różnice pomiędzy pokojami są ogromne!

Zobacz galerię >

Źródło: wiadomosci.interia.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Szkoła

Egzamin ósmoklasisty 2022. Przekazano, z czym musieli mierzyć się uczniowie

Czytaj więcej >

Szkoła

Ministerstwo edukacji o European Language Label 2022. Kto może wziąć udział?

Czytaj więcej >

Szkoła

Kiedy zaczynają się wakacje 2022? Za chwilę uczniowie zakończą rok szkolny

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022: czy doszło do wycieku? Prawie cały arkusz pojawił się w sieci

Czytaj więcej >

Szkoła

Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Szkoła

Matura 2022. Maturzyści muszą zastosować się do kilku zasad. Wyjaśniamy

Czytaj więcej >