Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Czy dziecko może pić herbatę miętową? To musi wiedzieć każdy rodzic
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 12.11.2021 01:00

Czy dziecko może pić herbatę miętową? To musi wiedzieć każdy rodzic

Herbata miętowa dla dziecka
fot. ivolodina, canva.com

W polskich domach herbatę miętową stosuje się na przeróżne dolegliwości. Ten prosty ziołowy napar polecany jest na trawienie, dobry sen i kaszel. Rodzice jednak mają wątpliwości. Zastanawiają się, czy dziecko może pić herbatę miętową? A jeśli tak, to od jakiego wieku mogą ją podawać?

Zanim rozwiejemy te wątpliwości wyjaśnimy jedną bardzo ważną rzecz: zioła należy traktować jak leki. Dawniej były jedynym środkiem na radzenie sobie z chorobami, dlatego stały się bardzo popularne. Wiele ziół nie zostało jednak dokładnie przebadanych, dlatego nie wiadomo, jak mogą wpływać na organizm małego dziecka. Dotyczy to również pozornie delikatnej mięty. 

Czy dziecko może pić herbatę miętową?

Herbatka miętowa może korzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Pobudza apetyt, zmniejsza nudności, działa rozkurczowo na pracę jelit. Jednak rodzice młodszych dzieci powinni zachować przy jej podawaniu ostrożność. 

Delikatny organizm małego dziecka może mieć trudności z przyswojeniem żywności, która nie stanowi problemu dla dorosłego. Dotyczy to również herbat i ziołowych naparów.

Kiedy podawać dziecku miętę?

Herbatka miętowa zawiera w sobie mentol, który może zaszkodzić nawet niektórym dorosłym. U dzieci może doprowadzić do skurczu krtani, a w niektórych przypadkach - do zatrzymania oddechu. Z tego względu wszelkie inhalacje zawierające mentol nie powinny być wykonywane u dzieci przed 4. rokiem życia. Natomiast herbatka miętowa jest polecana dla dzieci od 2. roku życia. 

Herbatki miętowej nie należy podawać niemowlętom. Dzieci do 6. miesiąca życia nie muszą być dopajane. Dla starszych niemowląt idealnym napojem jest woda.

Jak wprowadzać herbatkę miętową do diety dziecka?

Wprowadzając miętę do diety dziecka, trzeba być szczególnie uważnym. Warto zacząć od bardzo słabego naparu i podać niewielką ilość. 

Po wypiciu przez malucha pierwszej herbatki miętowej, należy obserwować jego reakcje. Jeśli dziecko pozytywnie zareaguje na napój z mięty, możemy śmiało wdrażać go do jego diety. Gdyby zaczęło pokasływać, jego skóra i oczy zaczerwieniłyby się, powinnyśmy zrezygnować z tego zioła na dłuższy czas.

Przeciwwskazania do stosowania mięty dotyczą dzieci z astmą, cukrzycą lub refluksem żołądka. Zawarty w mięcie mentol może wzmacniać w przypadku tych chorób niepożądane objawy. 

Źródło: 

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz także:

Czy dzieci mogą pić melisę?

Czy dzieci mogą pić hibiskus?

Czy dzieci mogą pić sok z aronii?