Czy dziecko może nie jeść mięsa? Argumenty dla babci i cioci
Coraz więcej rodziców decyduje się na wprowadzenie diety bezmięsnej dla swoich dzieci. Wierzą, że jest to zdrowsze i bardziej etyczne rozwiązanie. Wyjaśniamy, czy dieta wegetariańska i wegańska jest zgodna z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi dla dzieci.
Dieta bezmięsna, w tym wegetariańska i wegańska, zyskuje coraz większą popularność wśród dorosłych i dzieci. Nadal jednak są osoby, które nie wiedzą, czy dziecko może nie jeść mięsa. I obawiają się, że to może być szkodliwe dla jego zdrowia. Co sądzą o tym eksperci?
Czy dziecko może być na diecie bez mięsa?
Dzieci mogą być na diecie wegetariańskiej i od pierwszego roku życia nie jeść mięsa. Jest to dopuszczony sposób żywienia. Wymaga od rodziców jednak dużej świadomości żywieniowej.
Dieta bezmięsna może być zdrowa dla dzieci, jeśli jest odpowiednio zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dziecko niejedzące mięsa powinno pozostawać pod kontrolą lekarza.
– Wszystkie niemowlęta i małe dzieci spożywające dietę wegetariańską w dowolnej odmianie wymagają specjalistycznej porady i odpowiedniej suplementacji – czytamy w aktualnych Zasadach żywienia zdrowych niemowląt. Przygotowanych przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.
Fot. Canva
Dieta wegetariańska u dziecka a ryzyko niedoborów ważnych składników
Takie postępowanie ma związek z ryzykiem niedoboru składników pokarmowych. Ważne jest, aby w diecie bezmięsnej dla dzieci uwzględnić źródła białka, żelaza, cynku, witaminy D i B12.
Białko można znaleźć w roślinach strączkowych, orzechach, pestkach i nasionach. Żelazo – w roślinach strączkowych, zielonych warzywach liściastych, suszonych owocach i nasionach chia. Źródłem cynku są rośliny strączkowe, orzechy, pestki i nasiona oraz pełne ziarna.
Witaminę D można znaleźć w rybach, olejach rybich i jajach. Witaminę B12 – w produktach mlecznych, jajkach i produktach wzbogaconych.
Oprócz odpowiedniego zbilansowania diety, ważne jest również, aby monitorować stan zdrowia dziecka na diecie bezmięsnej. Należy regularnie wykonywać badania krwi, aby sprawdzić poziom składników odżywczych.
Czy dziecko może być na diecie wegańskiej?
Taka dieta wiąże się z większym ryzykiem niedoborów składników odżywczych. W diecie wegańskiej podstawą żywienia są produkty roślinne, takie jak warzywa, owoce, zboża, nasiona, orzechy i rośliny strączkowe. Dziecku, które nie je mięsa, ryb, jaj, mleka i jego przetworów może brakować żelaza, cynku, wapnia, witaminy B12, B2, A i D, a także DHA oraz białka. Natomiast w przypadku diety laktoowowegetariańskiej (dziecko może jeść jaja i produkty mleczne) niedobory dotyczą żelaza, cynku, witaminy D, DHA i białka.
– Komitet ds. Żywienia ESPGHAN dopuszcza stosowanie diety wegańskiej, jednak tylko pod warunkiem, że dziecko będzie się znajdowało pod nadzorem dietetyka i stosowało właściwe suplementy diety, a rodzice zostaną rzetelnie poinformowani o poważnym ryzyku dla zdrowia i życia dziecka w przypadku zaniechania stosowania właściwej suplementacji i zbilansowanej diety – tak wynika ze wspomnianych wcześniej zasad żywienia zdrowych niemowląt.
Eksperci, którzy przygotowali te zasady, podkreślają również, że odpowiednie zbilansowanie diety wegańskiej dla najmłodszych dzieci jest bardzo trudne, a ryzyko nieprzestrzegania zaleceń duże. Dlatego dieta wegańska wymaga zdecydowanie większej świadomości ze strony rodzica i nadzoru dietetyka oraz pediatry.
Zobacz też:
Dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ w tej formie są brzydkie. Też byś tego nie zjadł
Czy nad morzem można iść na rybkę? Jak rozpoznać, czy jest dobra?
Ten owoc pokochają nawet niejadki. Wprowadź go już na początku rozszerzania diety