portalparentingowy.pl Życie rodzinne Czy można w Wigilię dzielić się opłatkiem z supermarketu? Ksiądz wyjaśnia
Fot. Materiały własne

Czy można w Wigilię dzielić się opłatkiem z supermarketu? Ksiądz wyjaśnia

21 grudnia 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Zanim nadejdzie ten czas, w którym razem z bliskimi usiądziemy do świątecznego stołu, musimy zaopatrzyć się w jedną, bardzo ważną rzecz – opłatek. Ale czy można kupić go, tak po prostu, w hipermarkecie? Jak się okazuje, te "sklepowe” opłatki to wyroby na skalę przemysłową.

Gdy zależy nam, by podzielić się z rodziną prawdziwym opłatkiem, takim, który został wykonany według tradycyjnej receptury oraz – co najważniejsze – pobłogosławionym, musimy się trochę postarać.

Opłatek to jeden z głównych symboli Bożego Narodzenia

Bez niego nie można rozpocząć Wigilii. Przed uroczystą wieczerzą członkowie rodziny dzielą się opłatkiem na znak pojednania i miłości. Dopiero potem siadają do stołu, podkreślając znaczenie wspólnoty i bliskości w czasie tych świąt. Dzielenie się opłatkiem ma tradycję tak długą, jak samo chrześcijaństwo, choć dawniej przełamywano się chlebem.

Sam Jezus Chrystus, podczas ostatniej wieczerzy łamał chleb i rozdawał, mówiąc: "bierzcie i jedzcie z tego wszyscy”. Dziś zdecydowanie bardziej popularny jest opłatek, nie tylko w Polsce – również Słowacja, Litwa, Ukraina, Białoruś, a nawet Włochy, kultywują właśnie ten zwyczaj. Ale oczywiście można podzielić się podczas Wigilii również chlebem.

Opłatek ze sklepu? Ksiądz ostrzega

Choć jest cieniutki, niemal przezroczysty, w gruncie rzeczy jest tym samym, co chleb. Także wytwarza się go z mąki pszennej, soli i wody. Jednak opłatek to nie tylko mieszanina tych składników. By prawdziwie spełniał swoją funkcję, powinien być wykonany z należytym szacunkiem, a także pobłogosławiony. Zwraca na to uwagę ksiądz Bartosz Rajnowski z Archidiecezji Przemyskiej w rozmowie z o2.pl.:

"Opłatek to element tradycji Kościoła katolickiego. Powinien być pobłogosławiony i wypiekany zgodnie z uznaną recepturą — z czystej mąki i wody, bez żadnych dodatków”.

Trudno sobie wyobrazić, że opłatki, które są produkowane na skalę przemysłową i leżą na półkach w sklepach, zostały właśnie tak godnie potraktowane. Ksiądz dodaje: "Nie mamy pewności, że opłatek kupowany w hipermarkecie jest zgodny z taką recepturą. Egzemplarze, które spotkamy w parafiach czy np. księgarniach katolickich już owszem”.

20231221_092853.jpg

Skąd więc wziąć "prawdziwy” opłatek?

Opłatek powinien także być opatrzony specjalnym zezwoleniem Konferencji Episkopatu Polski. Dla kogo wiara i tradycja są ważne, powinien więc zaopatrzyć się w niego w kościele. W parafiach już od początku adwentu można go kupić w zamian za drobną ofiarę.

A co zrobić, gdy już nieopatrznie kupiliśmy opłatek w hipermarkecie? Albo dostaliśmy go od kogoś i nie wiemy, czy był on pobłogosławiony? Jest rozwiązanie tej sytuacji: wystarczy zabrać opłatek do kościoła i poprosić księdza o błogosławieństwo. Później, tak wzmocnionym, można już dzielić się z rodziną podczas Wigilii.

Zobacz także:

Śledzik na Wigilii musi być. Jeśli, chcesz podać go dziecku, zastanów się dwa razy

Czy kapusta z grzybami jest bezpieczna dla ciężarnych? Wszystko, co musisz wiedzieć

Czy wypada dawać pieniądze na Gwiazdkę? Trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz

Magiczna radość odkrywania. Najlepsze prezenty dla małych dzieci
Najtrudniejszy do obdarowania. Co dać pod choinkę nastolatkowi? Podpowiadamy
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy