Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Szkoły zostaną zamknięte? Czarnek: „Najpierw będziemy mieli ograniczenia w innych sferach"
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 03.11.2021 01:00

Szkoły zostaną zamknięte? Czarnek: „Najpierw będziemy mieli ograniczenia w innych sferach"

Przemysław Czarnek
fot. Pawel Wodzynski/East News

Czy w listopadzie szkoły zostaną zamknięte? To pytanie zadają sobie wszyscy uczniowie. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce staje się coraz bardziej napięta, a placówki szkolne częściej przechodzą na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Przemysław Czarnek w rozmowie dla radiowej Jedynki przekazał plany Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Szef MEiN uspokoił uczniów i zapewnił ich, że rząd na razie nie planuje zamknięcia szkół. Zapowiedział także, że w przypadku obciążenia służby zdrowia, ewentualne ograniczenia najpierw dotkną innych sektorów gospodarczych.

Czy szkoły zostaną zamknięte?

Minister Czarnek podczas wywiadu dla radiowej Jedynki odpowiedział na pytanie dotyczące funkcjonowania szkół. Zapewnił, że działalność instytucji oświatowych, póki co nie zostanie ograniczona.

- Nie jestem w stanie wykluczyć sytuacji, w której znów służba zdrowia będzie na skraju wydolności, a przypadków zachorowań, a przede wszystkim hospitalizacji i ciężkich przypadków będzie tyle, że znów trzeba będzie oddziaływać na kontakty społeczne [...] Spodziewam się, że najpierw, jeśli by do tego dochodziło, to będziemy mieli ograniczenia w innych sferach życia publicznego, a nie w szkole — stwierdził minister edukacji.

Czarnek zauważył także, że obecna sytuacja w kraju nie jest tak napięta, jak w zeszłym roku. Poprzednie fale COVID-19 wymagała przecięcia komunikacji społecznej i miały na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Na daną chwilę nie istnieje taka konieczność.

Efekty zamknięcia szkół

Opinie dotyczące nauczania zdalnego są podzielone. Część uczniów otwarcie przyznaje, że woli zajęcia przez internet, a reszta preferuje spotkania z przyjaciółmi i nauczycielami na żywo. Wyniki badań są jednak niepokojące. Według danych opublikowanych przez Bank Światowy uczniowie przy nauce zdalnej przyswajają nawet o 70 proc. mniej wiedzy niż normalnie. Zauważa się także pogorszenie relacji rówieśniczych, a także nasilenie problemów psychicznych u młodych.

Nauka zdalna to także problem dla rodziców. Małym dzieciom trzeba zorganizować opiekę, gdy mama i tata są w pracy. Na profilu portalu edziecko.pl rodzice wyrażali takie opinie:

- Z jakiego powodu miałaby być wprowadzona nauka zdalna w całej Polsce? W rejonach gdzie są wysokie wskaźniki zachorowań, to rozumiem. Dlaczego miałyby cierpieć dzieci, gdzie tych zachorowań jest niewiele?

- Cyrk to jest na zdalnej, gdy rodzice, starsze rodzeństwo lub korepetytor piszą sprawdziany i kartkówki za ucznia.

- Po co te szczepienia, jak i tak wszystko pozamykają.

Źródło: edziecko.pl, natemat.pl

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?