Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Czy wróci nauka zdalna? Dyrektorzy mogą zacząć zamykać szkoły
Marta Uler
Marta Uler 05.12.2023 10:44

Czy wróci nauka zdalna? Dyrektorzy mogą zacząć zamykać szkoły

Nauka zdalna z powodu mrozu
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

Zdalne nauczanie nie kojarzy się dobrze. Gdy byliśmy zamknięci w domach z powodu pandemii, nie było jednak innego wyjścia. Dzieci uczyły się przez internet, nie mogły spotykać się z kolegami, a samotność, której wtedy doświadczyły, do tej pory zbiera żniwo. Istnieje jednak realna możliwość, że będzie trzeba wrócić do nauki zdalnej.

Ujemne temperatury obserwujemy już na termometrach w całej Polsce. I nie chodzi wcale o przymrozki, ale o konkretny mróz. W wielu regionach naszego kraju słupek rtęci spadł grubo poniżej -10 st. C. 

Zimno, coraz zimniej

Gdy jest tak zimno, przebywanie przez dłuższy czas na powietrzu może źle się skończyć. Droga do szkoły jest trudna, a lekcje w budynku, który nie jest porządnie ogrzewany, stają się po prostu niebezpieczne dla zdrowia. 

Jak się okazuje, siarczysty mróz może doprowadzić do tego, że niektóre placówki będą zamykane, a dla dzieci, które do nich uczęszczają, wprowadzone może zostać zdalne nauczanie. Tak, jak za czasów pandemii COVID-19. 

Z powodu mrozów już dawniej, przed pandemią zdarzało się, że niektóre szkoły zamykano. Dyrektorzy musieli podejmować takie decyzje, gdy ogrzewanie budynku szwankowało i w pomieszczeniach panowały zbyt niskie temperatury. Uczniowie mieli wtedy wolne! Dziś mogą po prostu przejść na zdalne nauczanie. 

street-1979149_1280.jpg

Kiedy dyrektor może zarządzić naukę zdalną

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, dopuszcza się zamknięcie szkoły, gdy spełniony zostanie jeden z poniższych warunków:

  • zagrożenie bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
     
  • nieodpowiednia temperatury zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażająca zdrowiu uczniów,
     
  • zagrożenie związanego z sytuacją epidemiologiczną,
     
  • inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów;

Jak zimno musi być, by powróciła nauka zdalna?

Ta "nieodpowiednia temperatura” to -15 st. C na zewnątrz, mierzone o godz. 21.00 przez dwa kolejne dni, lub mniej. Natomiast w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, musi być zachowane przynajmniej 18 st. C.

Jest jeszcze jeden ważny przepis w tej kwestii. Mówi o nim art 125 par. 2 ustawy Prawo oświatowe: "W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną - osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1."

A więc, dyrektor danej szkoły, zobowiązany jest wprowadzić lekcje on-line już po dwóch dniach od zamknięcia swojej placówki. 

Zobacz także:

Szkoła w cieniu pandemii. Jak nauka zdalna wpłynęła na uczniów?

Komunikat Adama Niedzielskiego dot. powrotu dzieci do szkół i obowiązku szczepień nauczycieli

Psychiatria dziecięca w Polsce. Wywiad z Sarą Romską, autorką książki “Dzieci Psychiatryka”

10 gier planszowych na świąteczne wieczory w rodzinnym gronie
gry planszowe na prezent Rebel
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą dla wielu z nas okazją do spotkań z najbliższymi. Przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele różnych pokoleń, by wspólnie celebrować ten wyjątkowy czas. To świetna okazja, by lepiej się poznać i zintegrować, a w rezultacie jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.Jeśli potrzebujesz rozrywki odpowiedniej dla osób w różnym wieku, która świetnie sprawdzi się podczas rodzinnych rozgrywek (od święta, ale nie tylko!), wybierz nowoczesne gry planszowe. Pozwolą one na spędzenie wartościowego czasu z najbliższymi, świetnie sprawdzą się też jako elegancki prezent. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy 10 najpopularniejszych tytułów – zarówno wśród nowości, jak i współczesnych klasyków. Poniżej znajdziesz listę wraz z krótkimi opisami. 
Czytaj dalej
Szpitale już czekają. Za chwilę zacznie się narodowe trucie dzieci
zatrucie suszonymi grzybami
Karpik, fasola, grzyby i kapusta... Zbliżamy się do Bożego Narodzenia, robimy listę potraw, które muszą pojawić się na wigilijnym stole i... zapominamy o najmłodszych. Bo dziecko wielu dań z wieczerzy jeść nie powinno. Suszone grzyby dodajesz do kapusty i grzybów, ale czy wiesz, że dziecko nie powinno ich jeść?Niby wszyscy wiemy, że dzieci grzybów jeść nie powinny, ale jak to jest z suszonymi? Tego aromatu nie da się niczym zastąpić, w większości polskich domów, bez suszonych borowików i prawdziwków Święta odbyć się nie mogą. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie dania są odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny. Podpowiadamy, jak przygotować świąteczne smakołyki, żeby dzieciom nie szkodzić.
Czytaj dalej